שתף קטע נבחר

האימא נפלה בצהרון. הגננת תשלם 85 אלף ש'

מנהלת הצהרון הכשירה כניסה לא חוקית ומסוכנת, ואחת האמהות נפלה בה ושברה את הקרסול. בית המשפט קבע שעליה לשלם על כך פיצוי

בית משפט השלום בפתח תקווה קבע לאחרונה שמנהלת צהרון בגדרה תשלם פיצוי של כ-85 אלף שקל אחרי שאימם של שני ילדים נפלה במקום ושברה את הקרסול. השופטת עדנה יוסף-קוזין הטילה עליה את האחריות משום שהתקינה במקום כניסה לא חוקית ומסוכנת.

 

המקרה התרחש ביולי 2010. בשעות הבוקר הביאה האם את שני ילדיה לקייטנה שפעלה בצהרון פרטי בגדרה, ונפלה בצאתה משם כשנתקלה באבן. התאונה, שבמסגרתה נגרם לה שבר בקרסול, הוכרה על ידי ביטוח לאומי כתאונת עבודה, והאם קיבלה במסגרת זו תגמולים בסך של 73,504 שקל.

 

כשנה לאחר מכן היא הגישה תביעת נזיקין נגד המועצה המקומית גדרה ונגד מנהלת הגן. לתביעה הצטרף גם ביטוח לאומי, שתבע החזר של הגמלאות ששילם. המועצה המקומית התנערה מאחריות לאירוע והטילה אותה על שכם מנהלת הצהרון. הממונה על הביטוח מטעמה הצהיר כי התאונה אירעה מאחורי ביתה של המנהלת (שבו פעל הצהרון), בשטח ציבורי פתוח ולא מפותח המכוסה בחול ואבנים, והמנהלת יצרה שם כניסה אחורית מבלי שניתן לה היתר בניה.

 

בעלת הגן לא חלקה על כך שבנתה את הכניסה האחורית ללא היתר אך טענה כי היא אמורה לשמש "מעין פתח חירום" ולא כניסה ראשית לצהרון. לדבריה, היא הנחתה את ההורים להיכנס מהכניסה הקדמית אבל חלק מהם נכנס בכל זאת דרך הכניסה האחורית מטעמי נוחות, כי יש שם יותר חניה.

 

המנהלת הוסיפה כי ברגע שנודע לה על המקרה היא רצה לסייע לתובעת, הסיעה אותה לביתה והעמידה לרשותה נעליים נוחות משום שהתובעת נעלה נעלי עקב.

 

מצג שווא מסוכן

לאחר עיון בראיות הצדדים מצאה השופטת עדנה יוסף-קוזין שיש לקבל את התביעה כנגד הגננת ולדחות את התביעה כנגד המועצה.

 

היא הסבירה שהגננת היא שאחראית למחדל כיוון שבנתה כניסה לא חוקית בשטח ציבורי לא מפותח ולא בטוח, ולא הציבה להורים איסור חד-משמעי להשתמש בה. יותר מזה, תמונות מהמקום מעידות כי עיצוב הכניסה האחורית לא מותיר רושם של "פתח חירום בלבד". כך למשל, ניתן לראות כי נבנו שם מדרגות ושער שיצרו מצג ברור, ומסוכן, שזוהי כניסה לגיטימית לגן.

 

יחד עם זאת השופטת קבעה שיש להטיל שליש מן האשמה על התובעת, שנכנסה דרך הכניסה הבעייתית מבלי להיזהר, כשלרגליה נעלי עקב.

 

לבסוף, על רקע הסכמת הצדדים לעניין אחוזי הנכות של התובעת (6.5%), השופטת קבעה כי נזקיה, לאחר הפחתת אשם תורם, עומדים על 85,233 שקל, מתוכם היא זכאית ל- 21,308 שקל והיתר יועבר לביטוח לאומי. הגננת חויבה בנוסף בשכר טרחת עו"ד בסך 19,944 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רונן פדידה
עו"ד שרית ברננקה-שורץ
צילום: רונן פדידה
מומלצים