שתף קטע נבחר

"מוות ליהודים" ושריפת דגל: נערים ישראלים הותקפו ע"י ערבים ברוסיה

נציגי ישראל, שמשתתפים בכנס הנוער הבינלאומי בעיר סוצ'י, נחשפו לקריאות לאומניות מצד המשלחת הפלסטינית ונציגי לבנון וסוריה. בשגרירות במוסקבה נטען כי ערבים-ישראלים, שהגיעו לעיר מטעם ארגון קומוניסטי, השתתפו בהפגנות. דובר משרד החוץ בירושלים: "רואים בחומרה את התקריות"

 

עוד מתקפה ערבית על ישראלים על אדמת רוסיה: ברקע המתקפה האנטי-ישראלית על כמה חברי כנסת בכנס הפרלמנטרים בסנט פטרבורג שברוסיה, אירעו בימים האחרונים תקריות בעלות אופי דומה במהלך כנס הנוער הבינלאומי וכנס הדיפלומטים הצעירים שמתקיים בעיר סוצ'י. משתתפים מהמשלחת הפלסטינית וכן ערבים מלבנון וסוריה, שהבחינו בצעירים מישראל, קראו לעברם "מוות לישראל" ו"מוות ליהודים", ואף הציתו את דגל ישראל.

 

המשלחת הישראלית לכנס מורכבת משתי קבוצות. אחת מהן תואמה על ידי השגרירות הרוסית בארץ וכללה נציגים של כל הקשת הפוליטית הישראלית, לרבות נציגים של מפלגות הליכוד, המחנה הציוני ויש עתיד. במקביל תואמה לכנס משלחת נוספת של ארגון נוער קומוניסטי, והיא כללה קבוצה של ערבים ישראלים.

משתתפי ההפגנות נגד הישראלים ברוסיה ()
משתתפי ההפגנות נגד הישראלים ברוסיה

מארגני כנס הנוער הקומוניסטי מחו נגד המשתתפים שתואמו על ידי השגרירות הרוסית וביקשו מהם שלא ישתתפו. כמו כן, דרשו אותם מארגנים שהמשלחת של הישראלים היהודים לא תניף את דגל המדינה בטקס הפתיחה. משרד החוץ הרוסי מחה על כך, אך ללא הצלחה.

 

נועה גינוסר, היועצת המדינית בשגרירות ישראל במוסקבה, אמרה כי מאז תחילת הכנס אירעו כמה תקריות של הסתה כלפי הישראלים. לדבריה, בתקריות שבהן השתתפו חברי המשלחת הפלסטינית היו מעורבים גם נציגי לבנון וסוריה וגם הערבים מישראל. היא סיפרה עוד כי כמה הפגנות של הקבוצה הערבית לוו כאמור בקריאות "מוות לישראל" ו"מוות ליהודים".

חלק מהמשתתפים בעימותים נלקחו לבירור של שירות הביטחון הפדרלי הרוסי. אזרחית לבנון אף נשפטה על הצתת דגל ישראל. המארגנים הודיעו שאינם יכולים להמשיך ולתווך בין המשלחות, וכי מעתה כל מעשה פרובוקציה ילווה בגיוש מיידי של המשתתף במתכונת של ישראלי לצד פלסטיני - כלומר, בכל פעם יגורש מספר שווה של אנשים משתי המשלחות, מכיוון שהרוסים אינם מוכנים לקחת צד.

 

לדברי גינוסר, בשטח התקיים ניסיון לשיחת הידברות בין ראשי המשלחות בתיווך של משרד החוץ הרוסי. "כשהם (הערבים. א"א) נכנסו לחדר וראו את הנציגים הישראלים, הם ישר יצאו מהחדר בטענה שהם לא מוכנים לשבת איתנו בכלל. ההסבר שנתנו לנציגים הרוסים הוא שזאת נחשבת עבירה פלילית במדינתם לשבת עם נציגים ישראלים".

 

סרגיי זינגרמן מנהל אזור מרכז של צעירי ישראל ביתנו סיפר: "זו הייתה חוויה מפחידה. הרגשנו מאוימים. אבל לא התקפלנו ועמדנו מולם. היו שם קרוב ל-100 ערבים מול כ-30 יהודים. הרוסים היו בסך הכול בסדר ודאגו לנו והיה לנו קב"ט שדאג לנו וגם הפרידו בינינו. ערביי ישראל התנהגו בצורה מחפירה והצביעו בפני הערבים ממדינות ערב עלינו שידעו שאנחנו יהודים".

 

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון מסר: "שגריר ישראל ברוסיה גרי קורן שוחח עם סגן שר החוץ בוגדנוב כשבוע לפני תחילת הכנס והביע את ציפיותינו כי רוסיה כמדינה מארחת תפעל להבטיח את ביטחון המשלחות מישראל (משלחת הנוער הקומוניסטי הישראלי, משלחת הנוער הישראלית שהוזמנה על ידי שגרירות רוסיה בישראל ושתי נציגות ישראל לכנס הדיפלומטים הצעירים) ולמנוע פרובוקציות מצד גורמים אנטי-ישראליים.

 

"ישראל מביעה שביעות רצון מטיפולו של הצד הרוסי נגד המתפרעים האנטי-ישראלים כולל באמצעות צעדים נחושים, כגון שלילת האקרדיטציה. משרד החוץ רואה בחומרה ניסיונות לפגוע בדגל ישראל ומצפה מהצד הרוסי להמשיך ולפעול באופן נחוש במטרה לסכל הישנות של כל סוגי הפרובוקציות וגילויי האלימות כלפי המשלחת הישראלית בכנס הצפוי להסתיים ב-22 באוקטובר. משרד החוץ קורא למשלחת הישראלית שלא להיגרר אחר הפרובוקציות ולהישמע להנחיות המארגנים הרוסים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים פרו-פלסטינים ברוסיה
מומלצים