שתף קטע נבחר

ירידה לצורך עלייה

רוברט רות'בארט, נמרוד טישמן והמאמן רועי חגאי התקבצו במכבי קריית גת במטרה ברורה להחזיר את הקבוצה מהליגה הלאומית לליגת העל אחרי שנה. בין ניתוח הקשיים שחוו ("מתסכל אותי לשבת על הספסל") לגילויי לב ("בטוח שגם לי יש אשמה") הם מסבירים מה הביא אותם דווקא לשם

כשמסתכלים על הסגל של מכבי קריית גת אפשר למצוא שחקנים שהליגה הלאומית ממש לא נראית כמו הזירה הטבעית שלהם. על חלקם קשה להאמין שהתגלגלו לליגה השנייה בשלב הזה בקריירה, דווקא לקריית גת.

 

השם המפתיע והנוצץ ביותר הוא זה של רוברט רות'בארט, שלראשונה בקריירה עבר ללאומית. "באתי בשביל ההזדמנות לעשות משהו גדול, לעזור למועדון ולעיר. להיות מחובר לבנייה של הפרויקט", הוא מסביר. "שיחקתי בליגות הגבוהות ויש לי ממדים פיזיים שאין בליגה הזאת, אין ספק, אבל עיקר הריכוז שלי הוא בניסיון ליצור משהו ביחד, להיות חלק ממשהו".

 

רות'בארט עם רועי חגאי. הסנטר פרח תחתיו (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
רות'בארט עם רועי חגאי. הסנטר פרח תחתיו(צילום: אבי רוקח)

הופעת הבכורה של רות'בארט בליגה הייתה מרשימה. הסנטר הענק, המתנשא לגובה של 2.17 מטרים, הפציץ בתחילת השבוע 30 נקודות וקטף עשרה כדורים חוזרים בניצחון 83:100 על הפועל עפולה במחזור הראשון.

 

רות'בארט בן ה-31 יכול היה להישאר בליגת העל. "הייתה לי אפשרות להישאר באילת, הם רצו שאשאר. אני לא רציתי להישאר בגלל הצורה שבה בנו את הקבוצה", הוא מספר. "היה לי יותר מעניין לבוא לכאן. באילת כבר החתימו גבוה ישראלי (אייזק רוזפלט, ש.מ) ואני רציתי לשחק, מתסכל אותי לשבת על הספסל ולראות שחקנים אחרים משחקים. אני חושב שאני שווה וראוי להיות על המגרש. לא משנה אם זו ליגה ראשונה או שנייה".

 

העובדה שרועי חגאי מאמן את קריית גת עזרה גם היא בדרך להחלטה. את עונתו הטובה ביותר בישראל, 2014/15, העביר רות'בארט בהדרכתו של חגאי בנהריה. הוא היה השחקן המשתפר של העונה בליגת העל ובעקבות יכולתו עבר בהמשך להפועל תל אביב וזומן לנבחרת ישראל. כעת הסנטר והמאמן חזרו לשתף פעולה.

 

רות'בארט: "לא רציתי להישאר באילת בגלל הצורה שבה בנו את הקבוצה" (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
רות'בארט: "לא רציתי להישאר באילת בגלל הצורה שבה בנו את הקבוצה"(צילום: אבי רוקח)

 

"רועי הוא מאמן שנתן לי לשחק. עשיתי בערך אותו דבר אצל כמעט כל מאמן שנתן לי לשחק, בכל ליגה", אומר רות'בארט. "רועי יודע לחבר שחקנים מכל מיני מקומות ולעבוד עם חומר אנושי. גם פה אנחנו מרגישים חיבור בין השחקנים. זו אחת הסיבות שבאתי לפה - ידעתי איזו אווירה רועי יודע לייצר".

 

עם הגובה שלך, אתה מרגיש שאולי יכולת לתרום יותר לנבחרת ישראל לאורך השנים?

"תמיד חשבתי שיכולתי להיות יותר מעורב. קרו כל מיני דברים במהלך הקריירה שאני לא רוצה לדבר עליהם. אני עדיין מאמין שאני יכול לעשות את זה, אבל זה משהו שהוא לא תמיד בשליטתי".

 

"לא חשבתי שאשחק בליגה השנייה בגיל 26"

נמרוד טישמן וכרמל בוכמן, שגדלו בנוער של מכבי תל אביב ונחשבו להבטחות גדולות, התגלגלו לכאן בגיל 26. "יש סיטואציות שהן לא מתוכננות, הרבה פעמים באשמתך והרבה פעמים לא באשמתך. במקרה שלי זה גם וגם", אומר טישמן בגילוי לב. "הייתה לי שנה קשה עם פציעה שגרמה לי להפסיד חצי עונה. החליטו לקחת שחקנים אחרים לליגת העל והכל בסדר. אני לא נכנס למחשבות כמו 'איך הגעתי לפה', אני רואה את זה כהזדמנות עם מאמן שאני אוהב מאוד וחברים מדהימים. זה מועדון ששיחקתי בו בעבר והיה לי בסך הכל טוב בו".

 

נמרוד טישמן. "רואה את זה כהזדמנות" (צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה הלאומית) (צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה הלאומית)
נמרוד טישמן. "רואה את זה כהזדמנות"(צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה הלאומית)

"למען האמת, לא חשבתי שאשחק בליגה השנייה בגיל 26, אבל לפעמים דברים שאתה לא מצפה להם קורים", מודה הרכז ששיחק במשך שש עונות בליגת העל. "בסופו של דבר בטוח שגם לי יש אשמה, אילו הייתי מציג יכולת יותר טובה כנראה שהייתי בליגת העל. לא היה לי קל לחזור בעונה שעברה מהפציעה באשדוד. עכשיו אנסה להפיק כאן את המיטב ולעלות עם הקבוצה ליגה".

 

בהתחשב בכך שיש רק כרטיס אחד לליגה הבכירה, טישמן יודע שהמשימה קשה: "שום דבר לא הולך לבוא בקלות, זה יהיה מסע. אני חושב שעכשיו, כשיש קבוצות עם קהל שרוצות לעלות ליגה, אין סיבה שלא יהיו שתי עולות. בכל אירופה זה ככה, וגם בכדורגל זה ככה. אני מקווה שזה ישתנה כי זה יכניס עוד תחרויות בשתי הליגות - גם בליגת העל, כי יש קבוצות שחודש-חודשיים לפני סוף העונה רואות שאין להן סיכוי לפלייאוף וגם אין להן סיכוי לרדת ליגה ומאבדות עניין".

 

אי אפשר להמעיט בגודל השינוי בכל הקשור לקבוצות הליגה הלאומית. אם בעבר היו צריכים "לגרד" עולה אחת שתהיה מוכנה לשחק בליגה הראשונה מבחינת תקציב ומשאבים, כיום יש מספר קבוצות ששואפות לעלות ורבים בליגה מתמרמרים על כך שמחולק עדיין כרטיס אחד בלבד ולא שניים. רק שאלה אחת חוזרת בהקשר לקריית גת - האם קבוצה שאין לה אולם שעומד בדרישות הסף של הליגה הראשונה (אולם אלון הקטן) ראויה להיות בליגת העל?

 

רועי חגאי. "כואב שעוד אין אולם שראוי לליגת העל" (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
רועי חגאי. "כואב שעוד אין אולם שראוי לליגת העל"(צילום: אבי רוקח)

"כואב שאין, אבל אני יודע שבינואר מתחילים לבנות", משיב רועי חגאי, "זה לא יהיה מוכן לשנה הבאה, אבל בעוד שנתיים מתוכנן כאן אולם ראוי, בסדר הגודל של 'הקונכייה' בבאר שבע. אם נעלה השנה - בשנה הבאה עוד נשחק באשקלון, אבל בעוד שנתיים אמור להיות כאן אולם מכובד שמתאים גם לליגת העל".

 

אלון ספיר (23), שצבר דקות בליגת העל במדי הפועל חולון והפועל אילת, חתם גם הוא בקיץ. לצידו משחקים עוד צעירים כישרוניים דוגמת תומר זלמנסון. בקבוצה מתארים את הסגל כתמהיל שכולל שחקנים שהיו שחקני רוטציה בליגת העל, הזרים המנוסים קדריק מייז ומוזס מארשל, ובחורים צעירים מוכשרים.

 

עמית זיס (במרכז) וקדריק מייז (משמאל). שילוב בין צעירים למנוסים (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
עמית זיס (במרכז) וקדריק מייז (משמאל). שילוב בין צעירים למנוסים(צילום: אבי רוקח)

 

ניצלו מפירוק

בעונה שעברה קריית גת הפכה די מהר לבדיחה של ליגת העל. העונה היא חזרה להיות ראש לשועלים בליגה הלאומית, כמועמדת בכירה לעלות ליגה. בתחילת הקיץ עוד היו דיבורים על סכנת פירוק, אך הגלגל הסתובב והיורדת התמקמה בצמרת הליגה השנייה מבחינת תקציב, לצד הפועל באר שבע - שאותה היא תפגוש בחוץ במחזור הקרוב בעוד חמישה ימים, למשחק בין שתי הקבוצות שסומנו כמועמדות העיקריות לעלייה. התקציב של מכבי קריית גת איפשר בין היתר להחתים את רות'בארט וטישמן על חוזים יקרים ביחס לליגת המשנה.

 

"יש פה אנשים יקרים כמו היו"ר תומר יאמין והמנכ"ל כפיר סוויסה שעזרו, וכמובן ראש העיר אבירם דהרי שאוהב את הקבוצה ולא רצה לוותר על קבוצה תחרותית", אומר המאמן רועי חגאי, "הודות להם, וגם לחבר הכנסת מיקי זוהר שעוד תומך מאחורי הקלעים, הקבוצה עמדה על הרגליים".

 

ועדיין כתוב "אין עוד מלבדו" על הגופיות?

"אין עוד מלבד ראש העיר. מגיע לו הרבה קרדיט על כך שהוא תומך. בזכותו אנחנו מתקיימים ומגיעה לו תודה".

 

רועי חגאי. "רות'בארט הוא שובר שוויון" (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
רועי חגאי. "רות'בארט הוא שובר שוויון"(צילום: אבי רוקח)

 

איך שכנעת את רוברט רות'בארט לרדת לליגה הלאומית?

"הקשר הטוב בינינו מאז נהריה נמשך, רצינו מאוד לחזור לעבוד ביחד, אמנם בליגה הראשונה, אבל לא התאפשר. היו לו הצעות מליגת העל אבל נמאס לו לא להיות דומיננטי בליגה הראשונה. הוא חתם פה על חוזה לשנתיים ולקח כאתגר להעלות את הקבוצה ליגה. . הוא היה אמור להיות עדיין בליגה של הגדולים, אבל אני שמח שהוא איתנו והוא אמור להיות שובר שוויון".

 

אי העפלה תהיה כישלון?

"כל כך מוקדם בעונה ויש עוד קבוצות טובות, לא נתחיל לדבר על כישלונות עוד לפני שהעונה התחילה. יש כמה קבוצות ראויות שרוצות להיות בליגת העל - קבוצות כמו באר שבע, קריית אתא, הפועל חיפה, רמת גן/גבעתיים... אלה קבוצות שמכוונות לעליית ליגה ויכולות להעמיד תקציב כי העיריות תומכות. ננסה להיות הכי טובים ולעלות, אבל אנחנו לא הקבוצה היחידה שמכוונת לשם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
רוברט רות'בארט
צילום: אבי רוקח
מומלצים