שתף קטע נבחר

אובמה ובוש נגד טראמפ: "מנסה לגרום לאנשים לכעוס בכוונה"

באופן נדיר יצאו שני הנשיאים לשעבר נגד הנשיא המכהן, אף כי באופן מרומז, ומתחו ביקורת על התנהלותו. אובמה: "אם ברצונך לנצח במערכה על ידי פילוג, לא תוכל לשלוט בסופו של דבר". בוש יצא נגד הרשעות בשיח הציבורי

 

נשיאי ארה"ב משני קצות הקשת הפוליטית יוצאים נגד נשיא ארה"ב המכהן, גם אם במרומז. בנאום שנשא הלילה (ו') ברק אובמה בווירג'יניה, ובמקביל נאום שנשא ג'ורג' בוש בניו יורק, תקפו השניים את התנהגותו של דונלד טראמפ.

 

לקראת הבחירות לתפקיד מושל וירג'יניה עלה אובמה לבמה בסגנונו הכובש, ולקהל שממילא נחשב שבוי, אמר: "יש אנשים שמנסים בכוונה לגרום לאנשים לכעוס. לייצר דמוניזציה למי שמעלה רעיונות שונים, כדי שההמון יסתער לעברו - רק כיוון שהוא מייצר יתרון טקטי לטווח קצר". אובמה הוסיף: "אם ברצונך לנצח במערכה על ידי פילוג, לא תוכל לשלוט בסופו של דבר".

 

על פי הנהוג, נשיא לשעבר לא מבקר בגלוי נשיא אחר או נשיא מכהן בארה"ב. אך אובמה מצא דרך למתוח ביקורת מבלי להזכיר את שמו המפורש של טראמפ, ויצא נגד המערכת הפוליטית השלטת כיום בוושינגטון.  

אובמה. בלי להזכיר שמות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה. בלי להזכיר שמות(צילום: AFP)

בוש. מתקפה מצד הרפובליקנים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בוש. מתקפה מצד הרפובליקנים(צילום: רויטרס)

טראמפ. שינוי סדרי עולם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טראמפ. שינוי סדרי עולם(צילום: EPA)
 

במקביל נאם הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש בניו יורק, והזהיר כי ארה"ב הופכת מפולגת כמו בזמנים עברו, באמצעות הפצת שנאה שכבר מזמן אבד עליה הכלח. בוש דיבר בשבחי הדמוקרטיה וציין שאמריקה צריכה קודם כל "לשקם את הזהות שלנו" נוכח האתגרים העומדים בפני האידיאלים הבסיסיים ביותר שלה. הוא יצא נגד הרשעות שמאפיינת את השיח הציבורי הנוכחי.

 

ייתכן שלא במקרה שני הנשיאים לשעבר דיברו בגנות הממשל באותו יום. שניהם נמנעו במידה רבה למתוח ביקורת על טראמפ מאז שנכנס לתפקידו, אבל ייתכן שמשהו השתנה עכשיו. יש המשערים כי החלטתם לדבר כעת משקפת הלם ותדהמה של רבים מדרך ניהול השלטון האמריקני עד כה. 

 

סימנים גוברים והולכים מצביעים על חשש כבד בקרב דמויות מובילות בשתי המפלגות הגדולות, ותחושה כי עקרונות היסוד של הממשל הדמוקרטי מאויימים תדיר.

 

ואולם, שובו של אובמה לבמה מדגישה בעיה גדולה בקרב הדמוקרטים - שעיקרה - מי המועמד שייאבק על הנהגת המפלגה ובהתאם ייצא נגד שלטונו של טראמפ ויוכל להוות מועמד ראוי להחליפו בעוד שלוש שנים. זאת במיוחד נוכח העובדה שטראמפ הוכיח כי ביכולתו לנצח ואף לשנות את כללי המשחק. לפיכך גם כבר לא בטוח כלל שכהונה שנייה אינה בת השגה מבחינתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אובמה נואם בווירג'יניה
צילום: AFP
מומלצים