שתף קטע נבחר

ירי בלתי פוסק ברחוב הערבי: "מפחדים לצאת מהבית"

מציאות חייהם של מאות אלפי אזרחים בערים וביישובים הערביים הפכה לסיוט: מעשי רצח שלא פוענחו, ירי יום-יומי לצד אלימות פושעת. אמש זה קרה בקלנסווה כשאלמוני ירה לעבר גבר שהחזיק פעוט בידיו. ואיך מגיבה המשטרה? "אכיפה לא הדרך היחידה. ראוי שההנהגה הערבית תגנה אלימות"

 

"מפחיד להסתובב ברחוב, פוחדים להיפגע מירי בכל רגע". כך תיאר איוב סלאמה מקלנסווה את התחושות, אחרי שאמש (ה') ירו לעבר בנו הפעוט בבית קפה בעיר. "קרוב משפחה שהחזיק בילד ביקש ממנו להפסיק, אבל כלום לא עזר". הילד בן השנה וחצי נפצע ברגלו ופונה לבית חולים.

 

סלאמה סיפר: "ישבתי עם קרובי משפחה בבית קפה. קמתי להביא כוס קפה וביקשתי מאחד היושבים לשמור על הילד. תוך שניות הגיעו שני רעולי פנים ברכב, אחד מהם ירד והתחילו לירות. מי שהחזיק את הילד ביקש ממנו שלא יירה, אבל כלום לא עזר".

 

הוא ציין: "אני עוד לא יודע מי עמד מאחורי הירי ולמי כיוונו אותו. כל מי שרוצה לסגור חשבון עם אנשים - שיילך אליו ישירות, תסגרו את העניינים בלי ירי. לבוא ולירות לעבר אנשים שאין להם קשר לסכסוכים? זה מעשה חמור ביותר".

 

ירי לעבר רכב בנצרת  ()
ירי לעבר רכב בנצרת


איוב סלאמה ובנו, סלאח, שנפגע ()
איוב סלאמה ובנו, סלאח, שנפגע

זירת הירי בקלנסווה ()
זירת הירי בקלנסווה
57 בני אדם נרצחו השנה בחברה הערבית, מתוכן תשע נשים. שלשום נרצח פכרי אבו טהא, בן 23 מערערה שבנגב, על רקע סכסוך בין נערים מתל שבע. בימים האחרונים התרחשו אירועי ירי שבהם נפגעו כמה בני אדם. כמו כן נרשמו מעשי ירי לעבר בתי עסק ושריפת כלי רכב.

 

אשרף אבו עלי מקלנסווה שותף לתחושת החרדה: "המצב מפחיד. בכל יום שומעים יריות בצורה לא נורמלית. אנחנו לא יודעים עד מתי זה ייגמר, והירי הזה פוגע בכולנו. הרבה אנשים מפחדים להסתובב ברחוב. גם לפני כמה ימים נשמעו יריות במרכז העיר. שני אנשים נפגעו מבלי שבכלל היה להם קשר לאירוע.

היבה מנעא, נאדיה ברנאסי, התקליטן נזיה מסארווה ואחמד בדיר ()
היבה מנעא, נאדיה ברנאסי, התקליטן נזיה מסארווה ואחמד בדיר
 

"לצערי המשטרה נכשלה בתפקידה למיגור האלימות והפשיעה. ככל הנראה לא מעניין אותם מה קורה. אחרי כל רצח מוציאים צו איסור פרסום, לא מגלים מי עומד מאחורי המעשה". לדבריו, "אני חושב שהמשטרה יודעת איפה הנשק נמצא, היא יכולה להגיע לפושעים. עצם העובדה שהם לא נעצרים - נותנת להם אור ירוק להמשיך במעשים".

 

תושבת אזור המשולש אמרה: "לפני יומיים התרחש ירי בשכונה. הילד שלי, בן חמש, התחיל לבכות. הוא אמר לי, 'אני לא רוצה להישאר בבית. תקחי אותי למקום אחר'. הוא לא מצליח להירגע מזה. הוא בקושי הולך לישון, בלילה הוא מתעורר בבכי".

פכרי אבו טהא. נרצח בתל שבע ()
פכרי אבו טהא. נרצח בתל שבע

פינוי פצועים מהזירה בתל שבע, השבוע (צילום: תיעוד מבצעי מד"א) (צילום: תיעוד מבצעי מד
פינוי פצועים מהזירה בתל שבע, השבוע(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

המשטרה מתקשה לפענח את רוב מעשי האלימות והרצח, ומחדשת את צווי איסור הפרסום על החקירות. כך למשל לגבי שישה מעשי רצח בכפר קאסם השנה - המשטרה לא הודיעה על מעצרים. מוסטפא עאמר (52) ובנו עלאא (30) נרצחו במגרש מכוניות, חכמת עאמר (55) נרצח בבית עסק, פאדי סרסור ומוחמד עאמר, בשנות ה-30 לחייהם, נרצחו יחד במכונית, אחמד בדיר (28) נרצח בכניסה למסגד.

 

גם בטייבה נרשמו אירועים קשים שלאחריהם לא נעצרו חשודים. התקליטן נזיה מסארוה (35) נורה למוות בעת שיצא מחתונה, נאדיה בראנסי (48) מתה מכדור תועה בזמן שישבה בחצר ביתה. גם בכפר מג'דל כרום נרצחה לפני כחודש וחצי הבא מנאע בשנות ה-30 לחייה. לא נמסרה הודעה על מעצרים.

 

"ביקורת שראוי שתופנה פנימה למגזר"

ממשטרת ישראל נמסר: "חקירות מקרי רצח מנוהלות במשטרה באופן יסודי ומקצועי תוך חתירה בלתי מתפשרת להגיע לחקר האמת ולהבאת הרוצחים לדין. במסגרת חקירות אלו המשטרה משקיעה מאמצים רבים בפענוח של כלל מקרי הרצח, תוך הפעלת אמצעים גלויים וסמויים.

בתחום המניעה, פועלת המשטרה בנחישות מול תופעת האמל"ח ואמנם בפעילות מודיעינית מאומצת נתפסו כמויות נשק חסרות תקדים, בכל רחבי המגזר הערבי".

 

עוד מסרו: "משנת 2016 משטרת ישראל והמשרד לביטחון הפנים מממשים תכנית רב שנתית להעמקת שירותי המשטרה במגזר הערבי תוך מתן מענה לצרכים הייחודיים של החברה הערבית, לצמצום הפשיעה ולהגברת תחושת הביטחון והאמון במשטרה ובשלטון החוק בקרב האזרחים".

 

במשטרה מנו הישגים כמו "צמצום הדרגתי של היקף אירועי הירי במגזר, ולצדם כדאי להזכיר את הקשיים - ניידות שמגיעות לזירת עבירה מותקפות לא פעם על ידי פורעים, ראיות מסולקות מהזירה על ידי שכנים, מצלמות DVR פרטיות מפורקות ממקומן שמא יגיעו הסרטים לידי המשטרה". בנוסף מציעים במשטרה כי "אכיפה איננה הדרך היחידה למיגור תופעות חברתיות פסולות. ראוי היה שיישמע גינוי חריף מקרב הנהגת החברה הערבית, מובילי דעת קהל וכן אישי ציבור ודת הקוראים להפסקת אירועי אלימות ומקרי רצח בכלל".

 

בנוסף הדגישו כי "המשטרה תמשיך ותשקיע מאמצים למלחמה באלימות הפנימית במגזר למרות כל הקשיים, תשתף פעולה עם כל גורם הנהגה שיהיה מוכן לפעול למיגור האלימות ולא תירתע, גם כאשר תוטח בה ביקורת שאולי היה ראוי שתופנה פנימה למגזר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סאלח סלאמה. נורה בקלנסווה
מומלצים