שתף קטע נבחר

הוריה של הנערה שנהרגה מפליטת כדור תובעים: "רשלנות של המדינה"

שנה וחצי לאחר שוויטל ברמש בת ה-17 נהרגה מכדור שירה בשוגג חייל בחופשה, הוריה דורשים פיצויים בגובה מיליוני שקלים מהמדינה וממשרד הביטחון. "הכשרתו של החייל הייתה כושלת, הוא לא היה מיומן או מתודרך באופן פריקת הנשק שלקח הביתה", נטען בכתב התביעה

בת 17 במותה. ויטל ברמש ()
בת 17 במותה. ויטל ברמש

ויטל ברמש נהרגה בשנה שעברה מפליטת כדור של חייל בבית חברתה בשנה שעברה. כעת, שנה וחצי לאחר האסון, תובעים הוריה של ויטל, שהייתה בת 17 במותה, את המדינה ואת משרד הביטחון וטוענים לרשלנות בהכשרתו ובתדרוכו של החייל שירה בשוגג וכן לכשל בשרשרת הפיקודית שהובילה לאסון. התביעה הנזיקית-אזרחית הוגשה אתמול (יום ה') לבית משפט המחוזי בתל אביב, ובמסגרתה ההורים דורשים פיצויים בגובה של לכל הפחות 2.5 מיליון שקלים.

 

"הינך עתה מלאך שומר בשמיים, משגיחה עלינו, מסתכלת, מחייכת ומכוונת אותנו באתגר הגדול של חיינו – ההתמודדות עם חסרונך", נכתב בפתח כתב התביעה שהגישו ההורים יוליה ברמש ואנדריי פונומדנקו, שאיבדו את בתם היחידה.

 

בכתב התביעה נטען כי בשל רשלנות המדינה ומשרד הביטחון בהכשרתו ובשחרורו הביתה לחופשה של החייל, הוא לא היה מיומן ומתודרך מספיק כדי לפרוק את נשק התבור שאותו נשא וממנו נפלט הכדור. לפי התביעה, לחייל היורה לא היה את הידע וההכשרה או הזמן הנדרש לצורך יישום הוראות הבטיחות המתחייבות.

הלווייתה של ויטל בשנה שעברה (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
הלווייתה של ויטל בשנה שעברה(צילום: שאול גולן)
 

עו"ד גלית קרנר (צילום: אילן ספירא) (צילום: אילן ספירא)
עו"ד גלית קרנר(צילום: אילן ספירא)

"החייל יצא מבסיסו אחרי 17 יום ללא תדרוך או בדיקה מדוקדקת של מפקדיו של הנשק כמתבקש", נכתב. בהמשך נטען כי "הכשרתו הייתה כושלת", וכי בין היתר בעדותו הצהיר החייל שיש לפרוק את הנשק בזווית שאינה נכונה בנשק זה. עוד הוסבר כי מפקדו של החייל היה צריך לפרוק את נשקו טרם היציאה ולבצע תדריך יציאה ואלו, לפי עדותו של החייל, לא בוצעו. לתביעה צורפה חוות דעת של מומחה שהיה אחראי מטעם הצבא על החדרה והטמעה של הרובה הספציפי.

 

בגין כל אלו דורשת המשפחה פיצויים. "כתוצאה מההתרשלות, התובעים חוו טרגדיה בלתי ניתנת לתיאור שבה נקבע מות בתם בהיותה בת 17", נכתב. "לאחר אירועי התביעה הפכו לשבר כלי וחוו סבל וכאב. חייה של בתם נגדעו בגלל רשלנות חמורה של המדינה".

 

האירוע הטרגי אירע ב-18 במאי, 2016. ויטל הגיעה לבית חברתה ברמת גן, ואז הגיע למקום ידיד משותף, חייל שמשרת כלוחם בנח"ל – פביו סה קמל, עם נשקו. במפגש הוא החליט לפרוק את נשקו ואז פלט בשוגג כדור שהרג את ויטל. הוא הורשע בהריגה והדחה בחקירה. בזמנו, כאשר הביע חרטה על האירוע, אמר: "אני מוכן לתת את חיי תחת חייה, אין יום שאני לא חושב עליה, בחיים לא אוכל לכפר על המעשה". הצדדים סיכמו אז על 28 חודשי מאסר בפועל, פיצויים בגובה 8,600 שקלים והורדה לדרגת טוראי.

 

עורכת דינם של הוריה של ויטל, גלית קרנר, מסרה בתגובה: "אני חושבת שמדובר ברשלנות חמורה ביותר של כל שרשרת החיול, ההכשרה והפיקוד של אותו חייל בצה"ל, כך שלמעשה הנזק שנגרם – הריגת ילדה בת 17 – היה צפוי מראש. אני תקווה שיופקו כל הלקחים בהתאם לדו"חות החקירה והראיות, שמהם עולה תמונה קשה ביותר של רשלנות של הגורמים הפיקודיים באופן הכשרת החייל לגבי פריקה והחזקה של הנשק הספציפי. כל הורה, אחרי קריאת כתב התביעה, ידיר שינה מעיניו. כולי תקווה שבית המשפט יתייחס לרשלנות הצבא בחומרה הראויה כדי למנוע את המקרה הבא".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון משתתף בצערה העמוק של המשפחה. כתב התביעה טרם התקבל במשרדנו. עם קבלתו נגיב עליו כמקובל לבית המשפט".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים