שתף קטע נבחר

עיראק השתלטה על מחוז הנפט: "תחילת המלחמה בין הכורדים לבגדד"

כוחות הביטחון של הממשל המרכזי כבשו מידי חיילי הפשמרגה הכורדים את אלטון קופרי, הרובע האחרון שבו החזיקו במחוז כירכוכ. הכוחות הכורדים השיבו מלחמה בטרם נסוגו: "לא רוצים להישלט על ידי איראן". ארה"ב קראה לממשל בבגדד לא להסלים את המצב

כוחות הביטחון העיראקים השתלטו אתמול (ו') על הרובע האחרון שבו החזיקו כוחות הפשמרגה הכורדים במחוז כירכוכ העשיר בנפט, לאחר קרב בן שלוש שעות. כך מסרו גורמי ביטחון בעיראק. רובע אלטון קופרי, או "פרדה" בכורדית, ממוקם על הדרך שבין העיר כירכוכ, שנפלה לידי צבא עיראק ביום שני, וארביל, בירתו של חבל כורדיסטן החצי-אוטונומי בצפון עיראק, שהצביע בעד פרישה מעיראק במשאל עם בחודש שעבר, נגד רצונו של הממשל בבגדד.

 

דובר צבא עיראק מסר כי הכוח, שהורכב משוטרים, מחיילים מהיחידה העיראקית ללחימה בטרור שאומנו על ידי ארצות הברית וממילציות שיעיות שנתמכות על ידי איראן, החל בהשתלטות על אלטון קופרי ב-7:30 (שעון ישראל). גורמי ביטחון עיראקים הוסיפו כי כוחות הפשמרגה הכורדים נסוגו מהעיירה, שעל גדות נהר הזב הגדול, לאחר שלחמו בכוחות העיראקים באמצעות מקלעים, פצצות מרגמה ורקטות נגד טנקים. אף אחד מהצדדים לא מסר פרטים על כמות הנפגעים.

 

 

 

 

"זו תחילת המלחמה בין הכורדים לבגדד", אמר גוראן עז א-דין, מפקד בפשמרגה. "אנחנו לא רוצים להישלט על ידי איראן", הוא הוסיף, בהתייחס לכך שחלק מהמיליציות השיעיות של עיראק נתמכות על ידי טהרן. כוחות הממשל המרכזי בעיראק התקדמו לתוך מחוז כירכוכ כמעט ללא התנגדות, מאחר שרוב כוחות הפשמרגה נסוגו ללא קרב.

 

ההתקדמות של כוחות הממשל העיראקי שינתה את מאזן הכוחות בצפון המדינה והיא צפויה לשים קץ, לפחות באופן זמני, לשאיפות העצמאות של הכורדים, שהצביעו ב-25 בספטמבר ברוב מוחץ לטובת פרישה מעיראק ולקיחת שדות הנפט של כירכוכ ביחד איתם. הלחימה באלטון קופרי היא בסך הכל הפעם השנייה שבה הכורדים מגיבים בהתנגדות אלימה משמעותית במחוז כירכוכ. עשרות נהרגו ונפצעו בעימותים הקודמים ביום שני, בלילה הראשון של התקדמות הכוחות של הממשל העיראקי.

הכוחות העיראקים בכירכוכ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכוחות העיראקים בכירכוכ(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מחלקת המדינה האמריקנית מסרה כי היא מודאגת מהדיווחים על עימותים אלימים סביב אלטון קופרי. "כדי למנוע אי הבנות או עימותים נוספים, אנו קוראים לממשלה המרכזית להרגיע את המצב, על ידי הגבלת תנועת כוחות הממשל באזורים השנויים במחלוקת, רק לאלה שמתואמים עם הממשלה האזורית של כורדיסטן", נכתב בהצהרה. מחלקת המדינה הבהירה כי למרות שהסמכות הפדראלית הוחלה מחדש ב"שטחים שנויים במחלוקת", זה בשום אופן לא משנה את מעמדם. "הם נשארים שנויים במחלוקת עד שמעמדם ייקבע בהתאמה להחלטה העיראקית", נאמר בהצהרה, במה שנראה כשלילה של טענות הכורדים כי יש להם זכות על השטחים האלה.

 

אלטון קופרי היא העיירה האחרונה במחוז כירכוכ בדרך לארביל, והיא ממוקמת ממש בצמוד לגבול האזור האוטונומי שעליו הוחלט לאחר נפילתו של סדאם חוסיין ב-2003. הכוחות העיראקים פועלים לחדש את סמכותה של בגדד על השטח, שהכוחות הכורדים כבשו, מעבר לגבולות הרשמיים של האזור האוטונומי שלהם. רוב השטח נכבש בשלוש השנים האחרונות, במהלך המלחמה נגד חמושי ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הכנסה לפאתי כירכוכ
צילום: AFP
מומלצים