שתף קטע נבחר

צה"ל תקף בסוריה אחרי נפילות בגולן: "אירוע חריג, נחריף התגובה"

בתגובה לירי תקף צה"ל שלושה תותחי ארטילריה של משטר אסד. מצה"ל נמסר כי זוהו חמישה שיגורים לעבר ישראל, וכי עד כה אותרו ארבע נפילות. "גם אם מדובר בזליגה, מדובר באירוע חריג. המשך אירועים מסוג זה ייענו בהחרפת התגובה הישראלית". סוריה: "ישראל מנחה את המורדים לירות לשטחה כדי שתוכל להגיב"

 

 

צה"ל תקף הבוקר (שבת) שלושה תותחי ארטילריה של המשטר הסורי, בתגובה לירי מוקדם יותר לעבר רמת הגולן. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו חמישה שיגורים לעבר מדינת ישראל בצפון רמת הגולן, וכי עד כה אותרו ארבע נפילות בשטח ישראל.

 

עוד נמסר מדובר צה"ל כי "גם אם מדובר בזליגה, מדובר באירוע חריג והמשך אירועים מסוג זה ייענו בהחרפת התגובה הישראלית. צה"ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה, ורואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו".

"אירוע חריג". אחת הרקטות שאותרו בגולן (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
"אירוע חריג". אחת הרקטות שאותרו בגולן(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

לא היו נפגעים ולא נמסר על נזק שנגרם בעקבות הירי. הירי לווה באזעקה שנשמעה מעט לאחר השעה 5:00 לפנות בוקר ביישובים ברמת הגולן, והתושבים באזורים שבהם היא נשמעה נכנסו למרחבים מוגנים. כחצי שעה לאחר האזעקה התושבים הורשו לחזור לשגרה. אתמול הייתה לחימה עזה בצד הסורי שנשמעה בגולן ובגליל העליון.

 

על אף שמדובר בזליגה ולא בירי מכוון לעבר ישראל, בצה"ל מסתכלים על התקרית הבוקר כאירוע חריג נוכח כמות הנפילות בשטח ישראל, ונערכים להסלים את התגובה נגד צבא אסד אם השיגורים לעבר שטח ישראל יימשכו. תקיפת התותחים הסורים בוצעה על ידי טילים מדוייקים מסוג תמוז.

 

צבא סוריה התייחס לתקיפה הישראלית, ובהודעה מטעמו אישר כי ישראל תקפה את אחת מעמדותיו בפרברי קוניטרה, ובעקבות כך נגרמו נזקים בלבד. עוד נמסר בהודעה כי "בעקבות התגובה הישראלית היום, הפיקוד הכללי של צבא סוריה שב ומזהיר מההשלכות החמורות של הפעולות התוקפניות האלה מצד ישראל ומטיל על ישראל את האחריות המלאה לתוצאות הכרוכות בכך, ללא קשר לתירוצים חסרי הבסיס שהפכו להיות גלויים וידועים לכל".

 

הצבא הסורי הוסיף כי התקיפה היא "במסגרת התיאום בין ישראל לארגוני הטרור שמקבלים תמיכה ממנה באזור, אחרי שהטרוריסטים בהנחיית ישראל שיגרו פצצות מרגמה לעבר אזור לא מאוכלס שיש עליו הסכמה בתוך שטח ישראל, כדי לתת תירוץ לישראל לבצע את תוקפנותה".

"ראו הוזהרתם". המסר של דובר צה"ל בערבית בטוויטר ()
"ראו הוזהרתם". המסר של דובר צה"ל בערבית בטוויטר

דובר צה"ל בערבית פרסם בטוויטר אזהרה לצבא סוריה, תוך שהוא משיק האשטאג חדש: "#מי שהזהיר יצא ידי חובתו", כלומר, "ראו הוזהרתם".

 

הנפילות בשטח ישראל התרחשו כחלק ממבצע רחב של צבא אסד להשיג מחדש את השליטה בגולן הסורי מידי המורדים, בדגש על רצועת הגבול עם ישראל, שבחלקה הצפוני נשלטת ברובה על ידי ג'בהת א-נוסרה שלוחת אל-קאעידה לשעבר. מורדים אלה, בימי לחימה, מתרכזים בקרבת גדר המערכת עם ישראל מתוך הנחה שצבא אסד יחשוש לירות מערבה במצב שכזה.

 

 

גם שלשום צה"ל תקף עמדה של הצבא הסורי בעקבות זליגה של ירי מהלחימה בסוריה לגולן. בסביבות השעה 17:00 זוהתה נפילת רקטה בשטח פתוח בצפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקיפה במהלך חגיגות 50 שנה לבקעת הירדן ואמר: "אם אנחנו לא נהיה פה - טהרן וחמסטן יהיו פה. לא ניתן לזה לקרות". נתניהו הוסיף: "אנחנו רואים, קצת צפונה מכאן, מה קורה - הם מנסים להתמקם מעבר לגבול. יש לנו מדיניות קבועה: מי שמנסה לפגוע בו, אנחנו נפגע בו. אנחנו לא מקבלים זליגות. אם פוגעים בנו, אנחנו מחזירים אש וזה לא לוקח הרבה זמן".

 

ביום רביעי הופעלה אזעקה בבסיסים צבאיים בצפון רמת הגולן עקב רקטה שנורתה כחלק מהמלחמה הפנימית בסוריה, ונחתה בשטח סוריה סמוך לגבול עם ישראל. מוקדם יותר באותו היום נשמעה אזעקה בבסיסים באזור עקב ירי פנימי בתוך שטח סוריה.

 

בתחילת השבוע צה"ל תקף סוללת נ"מ כ-50 ק"מ מהבירה דמשק בתגובה לירי טיל לעבר מטוסי קרב של חיל האוויר. הסוללה, מסוג SA-5, שיגרה טיל לעבר מטוסים שהיו במשימת צילום שגרתית בשמי לבנון, וכשעתיים לאחר מכן מטוסי F-16 השמידו אותה. הסוללה נוטרלה וכל מטוסי חיל האוויר שבו לבסיס בשלום.

 

רמטכ"ל צבא איראן, הגנרל מוחמד חוסיין באקרי,התייחס לתקיפה במהלך מסיבת עיתונאים משותפת בדמשק עם מקבילו הסורי, עלי עבדאללה איוב, ואמר כי "בלתי מתקבל שהמשטר הציוני יתקוף בסוריה בכל פעם שהוא רוצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ספי כפרי
זליגות ירי מסוריה, ארכיון
צילום: ספי כפרי
מומלצים