שתף קטע נבחר

זעם על האו"ם: הרודן מונה לשגריר של רצון טוב

רוברט מוגאבה, נשיא זימבבואה בן ה-93, מדכא זכויות אדם ומעדיף לעבור טיפולים רפואיים בחו"ל כשמערכת הבריאות בארצו קורסת. בכל זאת הוא מונה לתפקיד בארגון הבריאות העולמי. המינוי עורר סערה: "פוגעני וביזארי"

ברחבי העולם מגנים את ההחלטה למנות את רוברט מוגאבה, הרודן ששולט בזימבבואה, לשגריר של רצון טוב בארגון הבריאות העולמי. מזכ"ל הארגון טדרוס אדנום גברייזוס, האפריקני הראשון בתפקיד, הודיע על המינוי בכנס באורגוואי בנוכחותו של המנהיג בן ה-93.

 

בהודעתו אמר המזכ"ל כי הוא מקווה שמגואבה ינצל את התפקיד כדי "להשפיע על עמיתיו באזור" לקדם את הבריאות באפריקה. לדבריו זימבבואה היא מדינה שמציבה את קידום הבריאות ברחבי העולם בראש סדר העדיפויות שלה.

נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה(צילום: רויטרס)

מוגאבה, המנהיג המבוגר בעולם, התבקש להעלות את המודעות למחלות שאינן מדבקות. בכנס של ארגון הבריאות העולמי במונטבידאו הוא אמר שזימבבואה פיתחה מדיניות לאומית בנושא וקרא להגדיל את המשאבים שמועברים למדינות מתפתחות.

 

מוגאבה שולט בזימבבואה מאז עצמאותה ב-1980. ארה"ב והאיחוד האירופי הטילו עליו סנקציות בגלל חשד שממשלתו מפרה זכויות אדם. בנוסף הוא ספג ביקורת קשה בארצו הענייה, שמערכת הבריאות שלה קורסת, על הנסיעות התכופות שלו לחו"ל שעלו לזימבבואה מיליוני דולרים - וכללו גם טיפולים רפואיים.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

במחלקת המדינה האמריקנית אמרו כי "המינוי סותר בבירור את הערכים של האו"ם שדוגלים בכבוד האדם וזכויותיו". בממשלת בריטניה מסרו שמדובר בהחלטה מפתיעה, בהתחשב שמוגאבה נמצא ברשימת הסנקציות של ארה"ב והאיחוד האירופי. שר הבריאות של אירלנד, סיימון האריס, אמר שמדובר במינוי "פוגעני וביזארי". 

 

"בהתחשב ברקורד של מוגאבה בנושא זכויות האדם לקרוא לו 'שגריר של רצון טוב' מביך את ארגון הבריאות העולמי ואת ד"ר טדרוס", אמר איאן לווין, מארגון זכויות האדם Human Rights Watch.

 

"ההחלטה למנות את מוגאבה כשגריר של רצון טוב בארגון הבריאות העולמי מאכזבת מאוד ושגויה", ציין ד"ר ג'רמי פראר, ראש קרן הצדקה הבריטית Wellcome Trust. "רוברט מוגאבה נכשל כל יום בייצוג הערכים שארגון הבריאות העולמי צריך לתמוך בהם".

  

ארגונים שונים של האו"ם נוטים למנות שגרירים של רצון טוב כדי להעלות את המודעות לנושאים מסוימים. ביוניצ"ף, קרן האו"ם לילדים, מינו בין השאר לתפקיד את הטניסאית סרינה וויליאמס ואת הזמרת קייטי פרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה
צילום: רויטרס
מומלצים