שתף קטע נבחר

פולין יוזמת חוק שיפגע בפיצוי ניצולי שואה על רכוש שהולאם

זעם בקרב ארגונים יהודים: טיוטת חוק חדש בפולין כוללת תנאים דרקוניים ולא מאפשרת לרוב הניצולים ומשפחותיהם לתבוע פיצוי על רכושם

 

מוזיאון השואה בפולין  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מוזיאון השואה בפולין (צילום: רויטרס)

  

הצעת חוק פולנית לפיצוי ניצולי שואה שפורסמה ביום שישי על ידי משרד המשפטים הפולני - כוללת סעיפים דרקוניים שימנעו מהרוב הגדול של הניצולים ומשפחותיהם לקבל פיצוי כלשהו. בעקבות פרסום טיוטת החקיקה הביע הארגון היהודי להשבת רכוש (איל"ר) "אכזבה עמוקה" וקרא לממשלה בוורשה להבטיח שתתבצע חקיקה הוגנת וצודקת.

 

לפי טיוטת הצעת החוק, ניצול שרוצה להגיש תביעה חייב להיות אזרח פולין (כיום) ולהתגורר במדינה כאשר הרכוש הוחרם על ידי השלטון הקומוניסטי. תנאים אלו לא מאפשרים לרוב הניצולים להגיש תביעה, שכן הם עזבו את פולין במהלך השואה או זמן קצר אחריה.

 

לפי ההצעה, גם יורשים יוכלו להגיש תביעה, אבל הם חייבים להיות ילדים או נכדים של הניצולים. כמובן שמדובר בפגיעה קשה בזכויות הניצולים, משום שבעקבות השואה, פעמים רבות האחים והאחיינים הם היורשים היחידים שנותרו.

ראש ממשלת פולין ביאטה שידלו (צילום: AP) (צילום: AP)
ראש ממשלת פולין ביאטה שידלו(צילום: AP)
 

בנוסף, גם מי שהיו זכאים להגיש תביעה במסגרת אמנות שנחתמו בין פולין למדינות שונות לאחר המלחמה, לא יוכלו לתבוע במסגרת הצעת החוק - גם אם טרם הגיש תביעה במסגרת זו. ממילא, רוב הניצולים לא היו זכאים להגיש תביעות במסגרת אותן אמנות, וגם אלו שהיו זכאים לא ידעו את זכותם או לא טרחו לעסוק בכך, בעודם עסוקים בבניית חייהם מחדש.

 

עוד קובע החוק כי ניצולים לא יוכלו להגיש תביעה על רכוש שהיה בבעלותם באמצעות מניות בחברה, ומרגע החקיקה ניתן יהיה להגיש תביעות במשך שנה בלבד - לפני שהרכוש יועבר למשרד האוצר.

 

שלושה מיליון יהודים פולנים, כ-90 אחוזים מהקהילה, נרצחו בשואה. למרות זאת, פולין היא המדינה האירופית הגדולה היחידה שטרם חוקקה חוק להשבת רכוש יהודי שהוחרם על ידי הנאצים או הולאם על ידי השלטון הקומוניסטי.

 

בעקבות הפרסום שלשום בפולין הודיעו נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונלד לאודר שהוא גם יו"ר איל"ר, ויו"ר התפעול של איל"א גדעון טיילור כי הארגון "מאוכזב עמוקות מכך שהצעת החוק של הממשלה הפולנית לא מאפשרת למרבית הניצולים ומשפחותיהם לקבל פיצוי.

 

"הניצולים ומשפחותיהם היו חלק אינטגרלי מהחיים בפולין במשך מאות שנים והרכוש מהווה את הקשר הממשי האחרון לחייהם לפני החורבן של השואה. אנו קוראים לממשלת פולין לדאוג לכך שהצעת החוק, כאשר תוצג בפני הפרלמנט, תכלול תנאים מקלים והוגנים יותר, כדי לעשות צדק עם אלו שסבלו כל כך", אמרו השניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוזיאון השואה בפולין
צילום: רויטרס
מומלצים