שתף קטע נבחר

חשבון המים התנפח? כך תאתרו נזילת מים בבית

מהם הגורמים לנזילות מים בתוך הבית וכיצד ניתן לאתר את הנזילה בזמן? אתר "המקצוענים" עם העצות שיחסכו מים, כסף וכאב-ראש

יש נזילות מים שמגלים מיד, ויש נזילות סמויות שמתגלות רק לאחר כמה שבועות או חודשים כשחשבון המים כבר מנופח במיוחד. הנה כמה דרכים לאתר נזילות בזמן, כדי שתוכלו לחסוך מים, כסף ונזקים הנגרמים כתוצאה מרטיבות או פיצוצי צנרת.

 

עוד כתבות בנושא:

איך מונעים עובש בבית

נקודות התורפה של מערכות אזעקה ומיגון לבית

סימנים של רטיבות

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בשלב הראשון: לסגור את השיבר ולבדוק האם השעון ממשיך להסתובב 

בשלב הבדיקה הראשוני יש לסגור את כל הברזים בבית כולל השיבר (ברז המים הראשי של הדירה או של הבית הפרטי). "יש לבדוק את שעון המים ולבדוק אם הפרפר האדום שבצג המים ממשיך להסתובב באיטיות", ממליצים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "אם הוא ממשיך להסתובב, זהו סימן ראשון לכך שיש נזילה באחד מצינורות הבית או באחד הכלים הסניטריים בתוך הבית.

 

"אם תרצו בדיקה מדויקת יותר, רשמו את כמות צריכת המים המופיעה על גבי שעון המים לפני שאתם הולכים לישון. למחרת בבוקר, עוד בטרם פתיחת ברזי המים בבית גשו אל השעון ובדקו האם כמות הצריכה השתנתה. אם המספרים השתנו, הדבר יכול להעיד על נזילת מים. שיטה זו מדויקת יותר מפני שהיא נסמכת על מדידה שאורכת כמה שעות במשך הלילה".

 

מה יכול לגרום לנזילת מים וכיצד תאבחנו את הנזילה?

נזילה במקלחת: "אם קיימת נזילה מהטוש במקלחת, לרוב הסיבה היא בברז פגום שממשיך להזרים מים בהדרגה", מסבירים במוקד. "כתוצאה מכך ישנו טפטוף מים קבוע, אשר לרוב משאיר סימני רטיבות על רצפת המקלחת".

 

נזילת מים מהניאגרה: "לעתים, המצוף שבניאגרה אינו סגור עד הסוף וגורם לנזילת מים", אומרים במוקד. "לעתים, זה קורה עקב שחיקה מתמשכת של האטמים שבניאגרה. הדרך לבדוק האם ישנה נזילה היא לבדוק האם ישנם רחשי מים מכיוון צינור המים הנכנס למיל ההדחה. אפשרות נוספת היא להצמיד מעט נייר טואלט לאסלה, מעל מפלס המים, בעת שהיא יבשה. אם הנייר נרטב, סביר להניח שיש נזילת מים מכיוון הניאגרה".

 

נזילה מדוד חשמל הממוקם בתוך הבית: "לעתים ייתכן פיצוץ בצינור המים הנכנס אל הדוד, בצינור היוצא מהדוד או בנקודת החיבור שבין הדוד לצנרת. מוקד השירות: "סיבה נוספת היא כשלי איטום בדוד ישן במיוחד שכבר התבלה. מכיוון שפעמים רבות הדוד מוסתר בתוך נישה ייעודית, קשה להבחין בנזילה, אך יש לבצע בדיקה תקופתית ולבדוק שאכן אין בעיות בחיבורים ולחפש סימנים לנזילה".  

 

נזילה מצינור או ממתאם שהחליד: "צנרת מים ישנה עשויה ממתכת, ובמשך השנים נוצרת קורוזיה שגורמת לסדקים בה", אומרים במוקד. "כמו כן, לעתים, לאחר שמבצעים תיקון בצנרת מתכת, מרכיבים בחיבור מתאם לצנרת פלסטיק חדשה. לאחר מספר שנים תיתכן קורוזיה בחיבור שבין מתאם הנחושת לבין שני הצינורות. במצבים אלו, הדרך לאתר נזילה בצנרת היא לחפש סימני רטיבות שיכולים להעיד על נזילת מים".

 

נזילה כתוצאה מלחץ מים לא תקין: הצנרת הביתית אמורה לעמוד בלחץ מים מסוים. אם לחץ המים בצנרת גבוה מדי, ייתכן פיצוץ בצנרת. מוקד השירות: "לרוב, מדובר בצנרת מים ישנה או במצב שבו בוצע תיקון בחלק מהצנרת, ונוצרו הפרשי לחץ. במקרה כזה, יש לערוך בדיקה באמצעות אינסטלטור המתמחה באיתור נזילות מים. כמו כן, יש להיות ערניים ולבדוק סימני נזילת מים גם מאחורי רהיטים, כתמי רטיבות, עובש, פטריות, התנפחויות או קילופי צבע המופיעים על הרצפה, מעל הפאנלים, בקירות או בתקרה".

 

נזילה מברז מים: ברז דולף יכול לגרום לבזבוז של כמה ליטרים של מים ביום. "לכן, יש לבדוק את כל הברזים בבית ולוודא שאין דליפה מכיוון הברזים השונים", ממליצים במוקד השירות. "בנוסף, מומלץ להתקין 'חסכמים' בכל ברזי הבית והמקלחת, אם מעוניינים לחסוך בצריכת המים".

 

נזילה ממכונת הכביסה: לעתים החיבור של צינור המים אל מכונות הכביסה אינו תקין. מוקד השירות: "זה יכול להיגרם עקב התקנה לא מקצועית או בשל סתימה. הדבר יכול לגרום לנזילת מים בכל הפעלה של המכונה. לכן, מומלץ לבדוק את מצב הרצפה סביב מכונת הכביסה ולבדוק שאין רטיבות סביבה כתוצאה מנזילה".

 

מחפשים אינסטלטור? לרשימה המלאה

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים