שתף קטע נבחר

חבר הצוות לשחרור גלעד שליט מונה למתאם השבויים והנעדרים

חודשיים לאחר פרישת מתאם השבויים והנעדרים ליאור לוטן שלוותה בביקורת קשה מצד המשפחות על הפקרתן לכאורה, הודיע ראש הממשלה על מינוי מחליפו: בכיר שב"כ לשעבר ירון בלום. נתניהו שוחח הערב עם משפחות גולדין, שאול, א-סייד ומנגיסטו ועדכן אותן

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את ירון בלום למתאם השבויים והנעדרים. החלטה זו מגיעה חודשיים לאחר פרישתו של המתאם הקודם, אל"מ (במיל') עו"ד ליאור לוטן. משפחות השבויים הישראלים מתחו ביקורת קשה ואמרו כי הן "ננטשו בידי הממשלה".

ירון בלום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ירון בלום(צילום: עידו ארז)
 

 

בלום קיבל את הבשורה על מינויו רק הערב וטרם הספיק לשוחח עם המשפחות. הוא מסר ל-ynet בתגובה: "קיבלתי את התפקיד ביראת כבוד עם הרבה הבנה לחשיבות הסוגייה ורצון להפוך כל אבן להשיב את החיילים והאזרחים לישראל. זו משימה לאומית שחוצה מפלגות ועמדות. העמימות התקשורתית חשובה בסוגיה זו".

 

בלום שירת שנים ארוכות בשירות הביטחון הכללי ובשנותיו אחרונות בשב"כ היה חבר בצוות המצומצם שניהל את המגעים והביא לשחרור של החייל גלעד שליט. ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם משפחותיהם של הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, עדכן אותן על המינוי והדגיש את המחויבות שלו ושל מדינת ישראל להחזיר את הבנים הביתה.

 

לבלום תואר ראשון במדע המדינה ותואר שני ביחסים בינלאומיים. ירון בלום הוא עמית במכון לחקר הטרור של המרכז הבינתחומי הרצליה, משמש כיועץ לענייני ביטחון וטרור ומכהן כדירקטור במספר חברות. 

 

ירון בלום אמר לאחר המינוי: "אני מודה לראש הממשלה על האמון. אני רואה בתפקיד שהטיל עליי משימה לאומית מהמעלה הראשונה".

 

אורון שאול והדר גולדין ()
אורון שאול והדר גולדין

גלעד שליט לאחר שחרורו משבי חמאס (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
גלעד שליט לאחר שחרורו משבי חמאס(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

משפחתו של סגן הדר גולדין שוחחה הערב עם ראש הממשלה נתניהו, שעדכן אותה על מינויו של ירון בלום לתפקיד המתאם לשבויים ונעדרים. ממשפחת גולדין נמסר: "על בלום מוטלת אחריות גדולה ומשימה פשוטה - לעמוד בערכי צה"ל ומערכת הביטחון ולהשיב את הדר ואורון לישראל. בימים אלה עומדת בפני הממשלה הזדמנות חסרת תקדים להפעיל לחץ אפקטיבי על חמאס ולגייס את הקהילה הבינלאומית כדי להגיע להסכם חילופי השבויים הטוב ביותר מזה שנים. עבר פרק זמן ארוך ומיותר של חודשיים מאז התפטר ליאור לוטן ועד לערב הזה. אנו מחכים שלוש שנים ושלושה חודשים לשובו של הדר ושעון החול אזל. על נתניהו, באמצעות שליחו החדש, להשיב את החיילים כאן ועכשיו, עליו כעת להשתמש בכל הכלים והאמצעים העומדים לרשותו בכדי לא להחמיץ את ההזדמנות".

 

משפחת שאול איחלה הערב הצלחה לבלום. "אנחנו דורשים שנושא החזרת הבנים יהיה בראש סדר העדיפויות של הממשלה והעומד בראשה, ומקווים כי ההזדמנות שעומדת כרגע על הפרק בעקבות הסכם הפיוס של פתח וחמאס - תמומש. צר לנו שבמשך כחודשיים לא פעל אף גורם באופן ייעודי לנושא ועם זאת מאחלים בהצלחה רבה לירון בלום. אנחנו מקווים כי הוא יקבל גיבוי מלא לפעולות שיבצע במסגרת תפקידו ולא ייאלץ לעמוד בפני מכשולים וסיכול ניסיונות להחזרת הבנים".

 

משפחתו של אברה מנגיסטו מסרה הערב: "המשפחה מברכת על מינוי מתאם חדש לטיפול בנושא השבויים והנעדרים, ומצפה להיפגש עימו בהקדם האפשרי. המשפחה מקווה כי לאחר יותר מחודשיים שבהם לא אויש התפקיד, מינוי מתאם שעוסק בעניין במשרה מלאה יביא לתנופה במאמץ להחזיר הביתה את אברה ושאר השבויים והנעדרים".

 

אחרי הודעתו של לוטן על פרישתו מהתפקיד, הצהירה משפחת גולדין שהיא חשה ש"ננטשה על ידי הממשלה" ורמזה שלא נעשה די כדי להחזיר את גופותיהם של בנם ושל אורון שאול שנהרג גם הוא במבצע בעזה לפני שלוש שנים. לדבריהם, "ההתפטרות של לוטן היא כתב אישום חריף נגד אוזלת היד של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן בעניין השבתם הביתה של אורון שאול והדר גולדין".

 

שמחה ולאה גולדין אף קיימו מסיבת עיתונאים ובה תקפו את שר הביטחון ליברמן, שאמר אז כי יש לחכות עם מציאת מחליף ללוטן. שמחה גולדין אמר: "הבוקר שר הביטחון ביקש מראש הממשלה שלא למנות מתאם חדש לנושא השבויים והנעדרים. על המחויבות של ליברמן לערכי צה"ל ידברו אחרים. אני מבקש להתייחס לעניין עצמו. מדיניות ישראל בנושא השבויים והנעדרים נקבעה מאז קום המדינה תמיד על ידי ראש הממשלה. זו האחריות והסמכות שבאה עם התפקיד. אני פונה לראש הממשלה נתניהו: יש למנות מיד מתאם לענייני השבויים והנעדרים. אסור להפקיר את הדר ואורון שאול אפילו ליום אחד".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים