שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מתאם השבויים קרא בעבר להקשיח התנאים לעסקאות עם חמאס: "הפראייריזם נגמר"

  ירון בלום, שמונה לתפקיד מתאם השבויים והנעדרים, קרא לפני שנה לאמץ את המלצות ועדת שמגר: "אני חושב שזה יעזור לממשלות בעתיד לקבל החלטות יותר בריאות ויעזור לחמאס להבין שהפראייריזם בישראל נגמר". למרות זאת, הוא הגן על עסקת שחרור שליט שסייע לרקום: "המחיר היה נכון וראוי"

   

  ירון בלום (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
  ירון בלום(צילום: אלי סגל)

   

  בכיר שב"כ לשעבר ירון בלום, שמונה לתפקיד מתאם השבויים והנעדרים, קרא לפני שנה להחמיר את התנאים לעסקאות שבויים, לאמץ את מסקנות ועדת שמגר ואת חוק העקרונות לפדיון שבויים ונעדרים שיזמו השר אביגדור ליברמן וחברי הכנסת יאיר לפיד ועפר שלח: "אני חושב שזה יעזור לממשלות בעתיד לקבל החלטות יותר בריאות, להנחות את צוותי והמשא ומתן בגבולות ולעזור לחמאס להבין שהפראייריזם בישראל נגמר".

   

  בראיון באוגוסט 2016 בגלי צה"ל, קרא לממשלה לאמץ את המלצות ועדת שמגר ואת הצעת החוק שנולדה בעקבותיה כי "זה יהיה יותר קל אם המסקנות האלה יאומצו. אני אשמח אם הן יאומצו ואני חושב שזה נכון שיהיו עוגנים מה מותר ומה אסור. אבל כולנו יודעים שאנו יהודים רחמנים בני רחמנים ובעסקה הבאה שחס חלילה שיחטפו חייל או חיילת אני משוכנע שאם לא יהיו עוגנים והצד השני יידע שיש הגבלות - שוב יהיה מצב שנשחרר לצערי הרבה מאוד אסירים כתמורתם כי אנו כאלה".

   

  בלום שירת שנים ארוכות בשירות הביטחון הכללי ובשנותיו אחרונות בשב"כ היה חבר בצוות המצומצם שניהל את המגעים והביא לשחרור של החייל גלעד שליט. הוא מגן על עסקת שליט, ואמר לפני שנתיים לערוץ 20: "לא שילמנו מחיר כבד מדי. שילמנו מחיר כבד. חוליות מופעלות מבתי הכלא ושום דבר לא מפריע להם. אותם VIP הוגלו וזה יותר גרוע מבתי הכלא. כמות החוזרים לפעילות בטרור חזרה הוא קטן יחסית. גם כאלה שהשתחררו אחרי מעצר מנהלי ויצאו לטורקיה וחתמו על התחייבות שלא יעסקו בטרור - מפעילים חוליות".

   

  לדבריו, "מתוך אלף אסירים ששוחררו בעסקת שליט, 405 היו עם דם על הידיים, אסירים מאוד קשים שהשחרור שלהם גדול מאוד וכבד אבל המחיר תמורת שחרורו של החייל היה נכון וראוי".

   

  המתאם החדש לשבויים ולנעדרים, ירון בלום    (צילום: מתן טורקיה, ניצן דרור, אבי חי, חגי דקל)

  המתאם החדש לשבויים ולנעדרים, ירון בלום    (צילום: מתן טורקיה, ניצן דרור, אבי חי, חגי דקל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "מחיר נכון וראוי". תגובת ירון בלום לעסקה לשחרור שליט (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
  "מחיר נכון וראוי". תגובת ירון בלום לעסקה לשחרור שליט(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

  אסירים פלסטינים ששוחררו בעסקת שליט (צילום: AP) (צילום: AP)
  אסירים פלסטינים ששוחררו בעסקת שליט(צילום: AP)

   

  ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם משפחותיהם של הדר גולדין, אורון שאול, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, עדכן אותן על המינוי והדגיש את המחויבות שלו ושל מדינת ישראל להחזיר את הבנים הביתה.

   

  לבלום תואר ראשון במדע המדינה ותואר שני ביחסים בינלאומיים. ירון בלום הוא עמית במכון לחקר הטרור של המרכז הבינתחומי הרצליה, משמש כיועץ לענייני ביטחון וטרור ומכהן כדירקטור במספר חברות. ירון בלום אמר לאחר המינוי: "אני מודה לראש הממשלה על האמון. אני רואה בתפקיד שהטיל עליי משימה לאומית מהמעלה הראשונה".

   

  בלום קיבל את הבשורה על מינויו רק הערב וטרם הספיק לשוחח עם המשפחות. הוא מסר ל-ynet בתגובה: "קיבלתי את התפקיד ביראת כבוד, עם הרבה הבנה לחשיבות הסוגייה ורצון להפוך כל אבן כדי להשיב את החיילים והאזרחים לישראל. זו משימה לאומית שחוצה מפלגות ועמדות. העמימות התקשורתית חשובה בסוגייה זו".

   

  משפחות השבויים: "תקווה לתנופה חדשה"  

  ממשפחת גולדין נמסר: "על בלום מוטלת אחריות גדולה ומשימה פשוטה - לעמוד בערכי צה"ל ומערכת הביטחון ולהשיב את הדר ואורון לישראל. בימים אלה עומדת בפני הממשלה הזדמנות חסרת תקדים להפעיל לחץ אפקטיבי על חמאס ולגייס את הקהילה הבינלאומית כדי להגיע להסכם חילופי השבויים הטוב ביותר מזה שנים. עבר פרק זמן ארוך ומיותר של חודשיים מאז התפטר ליאור לוטן ועד לערב הזה. אנו מחכים שלוש שנים ושלושה חודשים לשובו של הדר ושעון החול אזל. על נתניהו, באמצעות שליחו החדש, להשיב את החיילים כאן ועכשיו, עליו כעת להשתמש בכל הכלים והאמצעים העומדים לרשותו בכדי לא להחמיץ את ההזדמנות".

   

  משפחת שאול איחלה הערב הצלחה לבלום. "אנחנו דורשים שנושא החזרת הבנים יהיה בראש סדר העדיפויות של הממשלה והעומד בראשה, ומקווים כי ההזדמנות שעומדת כרגע על הפרק בעקבות הסכם הפיוס של פתח וחמאס - תמומש. צר לנו שבמשך כחודשיים לא פעל אף גורם באופן ייעודי לנושא ועם זאת מאחלים בהצלחה רבה לירון בלום. אנחנו מקווים כי הוא יקבל גיבוי מלא לפעולות שיבצע במסגרת תפקידו ולא ייאלץ לעמוד בפני מכשולים וסיכול ניסיונות להחזרת הבנים".

   

  משפחתו של אברה מנגיסטו מסרה הערב: "המשפחה מברכת על מינוי מתאם חדש לטיפול בנושא השבויים והנעדרים, ומצפה להיפגש עמו בהקדם האפשרי. המשפחה מקווה כי לאחר יותר מחודשיים שבהם לא אויש התפקיד, מינוי מתאם שעוסק בעניין במשרה מלאה יביא לתנופה במאמץ להחזיר הביתה את אברה ושאר השבויים והנעדרים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים