שתף קטע נבחר

פרו-פלסטינית שהשמידה את הנשק של אסד: האישה החזקה במשרד החוץ ההולנדי

סיגריד קאאח הייתה הממונה על השמדת הארסנל הכימי של אסד. היא פעילה פרו-פלסטינית שנשואה לבכיר לשעבר באש"ף ואף טענה שמדיניותו של נתניהו גזענית. קאאח צפויה להתמנות לשרה לסיוע חוץ בממשלה. הבשורה הטובה: שר החוץ החדש נחשב לפרו-ישראלי

הממשלה החדשה בהולנד: פעילה פרו פלסטינית שנשואה לבכיר באש"ף ובעבר טענה שמדיניותו של נתניהו היא גזענית צפויה להתמנות לתפקיד השרה לסיוע חוץ בממשלת הולנד שהוא התפקיד השני בחשיבותו במשרד החוץ ההולנדי. הבשורה הטובה היא שלפחות שר החוץ ההולנדי ימונה האלבה זיילסטרה ממפלגת השלטון השמרנית, שנחשב פרו-ישראלי מובהק ובעבר התנגד בתוקף להסכם הגרעין עם איראן ואמר שהוא טעות היסטורית.

 

ביום שישי נחתם הסכם קואליציוני בין מפלגת השלטון מפלגת העם למען חופש ודמוקרטיה לבין 3 מפלגות אחרות כולל מפלגת השמאל D66 שנציגתה, סיגריד קאאח תמונה לשרה לסיוע חוץ שהוא התפקיד השני בחשיבותו במשרד החוץ ההולנדי במסגרתו היא אחראית לפיתוח ושת"פ בינ"ל – המקבילה בישראל למש"ב – סוכנות הסיוע הבינלאומית.

מספר 2 במשרד החוץ ההולנדי. סיגריד קאאח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מספר 2 במשרד החוץ ההולנדי. סיגריד קאאח(צילום: AFP)

קאאח היא אשתו של ד"ר אניס אל קאק, לשעבר סגן שר ברשות הפלסטינית תחת יאסר ערפאת וכן שימש כשגריר אש"ף בשוויץ. כמו כן הוא שימש תת שר התכנון ושיתוף הפעולה הבינלאומי ברשות הפלסטינית.

 

קאאח עבדה בעבר בסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם אונר"א. כמו כן היתה אחראית מטעם האו"ם על פרוייקט פירוק סוריה מנשק כימי. בתפקידיה בסוריה ובלבנון הייתה בקשר ישיר והדוק עם לא מעט גורמים בישראל, שהתרשמו שעשתה עבודה טובה.

 

כשרה לסיוע חוץ קאאח לא תהיה אחראית במישרין על יחסי החוץ של הולנד, שהיא אחת מבנות בריתה החזקות של ישראל באיחוד האירופי. אבל היא תהיה אחראית על יישום פרויקטים של סיוע ברשות הפלסטינית כולל כאלה שנחשבים בלתי חוקיים על ידי ישראל ושעבר הובילו לחיכוכים בין שתי המדינות.

 

בראיון שהעניקה בשנת 1996 טענה שנתניהו שנבחר אז לראשות הממשלה לא מייצג ישראלים שרוצים שלום. "הם לא מיוצגים על ידי נתניהו", אמרה. אחרי שהזכירו לה שהוא נבחר בבחירות דמוקרטיות היא אמרה: "כן, טוב, ברוב קטן ורק בגלל חוקי בחירות מיוחדים".

 

היא כינתה את ההתנחלויות קולוניות לא חוקיות על אדמה מופקעת ואמרה גם שהמתנחלים מכנים אותה זונה של ערבים. עוד אמרה שחמה נדקר על ידי יהודי תושב ירושלים שחבש כאפייה ערבית – טענה שמשטרת ירושלים טענה שאין לה כל תימוכין ושלא קרתה כל תקרית דומה באותה שנה.

 

קאאח תהיה סגניתו של שר החוץ האלבה זיילסטרה ממפלגת השלטון שנחשב ידיד ישראל מובהק. הוא בוודאי יהיה נוח יותר לישראל בהתחשב בעובדה שהוא ממפלגתו של רה"מ רוטה בוודאי יותר מאשר שר החוץ היוצא קונדרס שנמנה על מפלגת העבודה ההולנדית הממוקמת בשמאל.

 

מפלגה של סיגריד קאאח היא מפלגת D66 שהיא השמאלית ביותר בקואליציה. לעומתה מונתה שרת החקלאות, קרולה סחאוטן ממפלגת האיחוד הנוצרי הימנית והידידותית לישראל – להיות גם סגן ראש הממשלה (כל שלוש המפלגות השותפות לקואליציה עם מפלגתו של רוטה שהיא המפלגה הגדולה ביותר תקבל סגן ראש ממשלה אחד מבין השרים). סחאוטן היתה נשואה בעבר לישראלי ויש להם בן משותף והיא נחשבת גם כן אוהדת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים