שתף קטע נבחר

סוף למרדף: נעלי חי"ר לכל חיילי צה"ל

11 שנה אחרי שהחל השימוש בפריט המבוקש, הוחלט באגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה בצה"ל למסור בהדרגה לכל החיילים נעלי חי"ר: "נרצה להפסיק את המרוץ הבלתי נגמר של החיילים אחרי הנעליים האלה, כולם ייהנו"

בשורה לחיילי צה"ל: באט"ל (אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה) הוחלט שכל חיילי צה"ל יחלו לנעול נעלי חי"ר, שנחשבות נוחות ואיכותיות יותר מנעלי היח"ש (יחידות השדה), שאותן החלו גם החיילים העורפיים לנעול בשנים האחרונות. נעלי החי"ר הפכו לנעליים מבוקשות מאוד מאז נכנסו לשימוש בצבא לפני 11 שנים, וחיילים רבים שאינם חי"רניקים, בעיקר ביחידות קרביות, ניסו להשיגן בדרכים שונות, גם תמורת תשלום.

 

הראשונים שייהנו מהמהלך יהיו לוחמי השריון: הבוקר (יום א') יוחלפו נעלי היח"ש בנעלי חי"ר בקרב מפקדי טנקים ומסיימי קורס קציני השריון, ובעוד כחודש - מתגייסי השריון הטריים בבקו"ם יחתמו על נעלי החי"ר בטרם ייסעו לבסיס הטירונות בשיזפון.

 

הבאים בתור לקבל את הנעליים לאורך הרבעון הראשון של 2018 יהיו לוחמי החי"ר במילואים, שחלקם הגדול השתחרר מהצבא עם נעלי היח"ש או שהחליף לנעלי יח"ש במהלך שירות המילואים. במחצית השנייה של השנה הבאה ולאורך 2019 יוחלפו נעלי היח"ש בנעלי חי"ר ליתר הלוחמים בצבא, ובסוף, בתוך כשנתיים, גם לחיילים העורפיים. בסוף התהליך ישונה שם הנעל הצבאית מ"נעל חי"ר" ל"נעל אחודה".

נעלי החי"ר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
נעלי החי"ר(צילום: דובר צה"ל)

לוחמת חי"ר עם נעלי חי"ר ()
לוחמת חי"ר עם נעלי חי"ר

מלבד עיצובה ה"קרבי" המחוספס, לנעל החי"ר יש כמה יתרונות ממשיים שהופכים אותה לנוחה יותר מהנעל הצבאית הרגילה. בד הקורדורה בחלקה הקדמי העליון הוא אריג "נושם" ומנדף זיעה, הסיומת העליונה של הנעל עבה וגבוהה יותר ולכן מותאמת להליכה ממושכת, והשריכה בנעל החי"ר היא מהירה ופשוטה יותר.

 

ה"קלות" לעומת ה"כבדות"

נעל החי"ר גם קלה בכמה גרמים מהנעל הרגילה. "בסיס הסוליה זהה בשתי הנעליים, שנחשבות לטובות וחזקות", הסבירה ל-ynet קצינה בכירה באט"ל. "במהלך חודשי השינוי נרכוש פחות נעלי יח"ש ויותר נעלי חי"ר כך שמדובר בתהליך מדורג. נרצה להפסיק את המרוץ הבלתי נגמר של החיילים אחרי נעלי החי"ר, שבעיקרון למי שאינו חייל חי"ר אסור להשתמש בהן. לא מדובר בשיקול תקציבי, שכן נעל היח"ש זולה ב-10 עד 20 שקלים מנעל החי"ר. זהו מהלך של 'ווין ווין' שכל החיילים ייהנו ממנו".

 

נעלי החי"ר ימשיכו להיות מיוצרות בארצות הברית - כרבע מהן יירכשו גם בעתיד על ידי חברה ישראלית, והיתר, כאמור, יירכשו במסגרת כספי הסיוע האמריקניים. בצבא ארה"ב משתמשים בנעל חי"ר דומה, אך היצרן התאים את נעל החי"ר לדרישות הייחודיות של צה"ל. נעלי החי"ר הן עמידות, ואורך החיים הממוצע שלהן, בשימוש אינטנסיבי של לוחם חי"ר (למשל אימון או טירונות), מוערך בשישה עד שמונה חודשים.

 

בעבר הרחוק רווח בקרב חיילים שאינם קרביים הביקוש לנעליים ה"קלות" במקום ה"כבדות", שבהן השתמשו העורפיים, אך בשנים האחרונות כאמור כלל חיילי צה"ל קיבלו את נעלי היח"ש (הנעליים הקלות). "להערכתנו הגענו כבר לגרסה הסופית, עם נעלי החי"ר הקיימות, למרות שתמיד יהיה מה לשדרג", הוסיפה הקצינה. "ביחידות שאינן חי"ר, כמו למשל בשריון וביחידות עורפיות, אורך החיים של נעל החי"ר יהיה ארוך יותר בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
נעלי החי"ר
צילום: דובר צה"ל
מומלצים