שתף קטע נבחר

50 שנה להטבעת אח"י אילת: "ואז הגיע הטיל הרביעי"

חיל הים מציין יובל להטבעת המשחתת הישראלית באזור פורט סעיד, שגבתה את חיי 47 אנשי צוות. יורם שני, אחד מניצולי המתקפה המצרית, סיפר בריאיון לאולפן ynet: "לא נכנסתי לפחד או משהו, זרמתי עם מה שיש"

 

ב-21 באוקטובר 1967 תקף חיל הים המצרי את המשחתת הישראלית אח"י אילת. 47 מאנשי הצוות נהרגו במה שהוגדר כהטבעה היחידה של כלי שיט מחיל הים הישראלי על ידי כוחות אויב. יורם שני, שנמנה עם ניצולי המתקפה, שחזר הבוקר (יום א') בריאיון לאולפן ynet את התקרית הקשה: "אני לא אשכח לעולם את היום הזה", אמר שני. "לא נכנסתי לפחד או משהו, זרמתי עם מה שיש".

 

אף שחלפו 50 שנה מהמתקפה, שני זוכר את כל הפרטים: "במאי 66' הוצבתי על אח"י אילת והשתתפתי איתה גם במלחמת ששת הימים. חודש אחרי המלחמה יצאנו עם שתי ספינות לאזור פורט סעיד. ב-11 ביולי נתקלנו בשתי ספינות מצריות. שתי ספינות קטנות שלנו השמידו את שתי הספינות. ב-21 באוקטובר באותה שנה יצאנו לים, לאזור ההוא, ושום דבר לא הכין אותה למה שעלול לקרות. בסביבות השעה 17:30 אחר הצהריים הייתי בחדר המכונה של המכונאים, ואז נשמעה במערכת הכריזה של האונייה אזעקת אוויר".

 

שני סיפר עוד כי "מיד חיפשנו את חגורות ההצלה ונעשה חושך בספינה. הטיל הראשון פגע בארובה ושיתק לנו את הגנרטור. אחרי כמה דקות הגיע הטיל השני שגם פגע באוניה. בשלב מאוחר יותר, כשהספינה התחילה להתמלא במים, קיבלנו הוראה לנטוש אותה ולהתרחק ממנה כמה שיותר, כי ברגע שהיא טובעת היא לוקחת למטה מה שנמצא בסביבתה. כשעה וחצי לאחר מכן הגיע הטיל השלישי שפגע באונייה ואז נקרע לי עור התוף. כמה דקות אחרי זה הגיע הטיל הרביעי שהתפוצץ במים, ואז נעשיתי כולי משותק". פגיעת הטילים הובילה להטבעת המשחתת.

משחתת אח"י אילת שהוטבעה ב-1967 ()
משחתת אח"י אילת שהוטבעה ב-1967

בשלב מאוחר יותר הגיעו מטוסים של חיל האוויר שהשליכו רפסודות הצלה שמתנפחות במים. "היינו ארבעה אילתים על האוניה", סיפר שני. "מצאתי אחד מהם בתוך המים, שאלתי אותו מה מצבו והוא לא ענה לי כי כנראה שהוא היה פצוע מאוד קשה. בשלב מאוחר יותר הגיע אליי סירת גומי. העליתי את הפצוע על סירת הגומי ומשם הגיעה ספינה אחרת, שלנו, של חיל הים, כי בכל אופן היינו מרוחקים משהו בסביבות 180 קילומטר מאיזשהו נמל בארץ. העליתי אותו לספינה, ירדתי למגורים של הספינה, והוא נשאר למעלה. בשלב מאוחר יותר באו אליי ואמרו לי 'הגיע מסוק, אתה חייב להגיע לחוף'".

 

בהתייחסו לשינויים שאירעו בחיל מאז המקרה אמר שני כי "לנו לא היו אמצעי הגנה כמו שיש היום בספינות הטילים. אנחנו לא היינו מוגנים. הספינה שלנו הייתה ספינת קיטור, לא ספינה שממונעת על ידי מנועי דיזל. ברגע שטיל פגע בארובה זהו, הוא שיתק את הספינה".

 

אתה חי כל יום את מה שקרה?

"לקח לי כמה שנים להתחיל לדבר על זה, בהתחלה הפנמתי את זה. ביום שישי האחרון הייתי בשני בתי ספר באילת, עכשיו אתם, כל פעם מזמינים לדבר איתי על הנושא, היום אני פתוח לנושא הזה. בשבוע שעבר היה טקס מרשים בחיפה, עלינו על ספינת הטילים אח"י אילת וקיימנו טקס ימי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים