שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הנכים המתנגדים להסכם מאיימים לשתק את נתב"ג
  ארגוני הנכים המתנגדים למתווה שסוכם עם הממשלה מתכוונים לחסום את נמל התעופה מכל הכיוונים לזמן בלתי מוגבל. מחר יקימו מאהל מחאה בירושלים, והם מתכוונים גם להפגין ולחסום כבישים בעיר בעת פתיחת מושב החורף של הכנסת. יו"ר מטה המאבק יוצאת נגדם: "קיבלנו דברים שיכולנו רק לחלום עליהם, למה להתעלל בציבור?"

   

  מסיבת העיתונאים של ארגוני הנכים, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  מסיבת העיתונאים של ארגוני הנכים, היום(צילום: עידו ארז)

  15 ארגוני הנכים המתנגדים למתווה להעלאת קצבאות הנכות שסוכם עם הממשלה כינסו הערב (יום א') מסיבת עיתונאים והודיעו כי השלב הבא במאבקם הוא "סגירה הרמטית" של נמל התעופה בן גוריון. אייל כהן, מוביל קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", אמר כי אנשיו מתכוונים לחסום את נמל התעופה מכל הכיוונים לזמן בלתי מוגבל.

   

  הנכים המתנגדים להסכם: נשתק את נתב"ג    (צילום: עידו ארז)

  הנכים המתנגדים להסכם: נשתק את נתב"ג    (צילום: עידו ארז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  עו"ד גיל גולדרייך מארגון "אחוה" (איגוד רב תחומי לאנשים עם מוגבלות) אמר במסיבת העיתונאים: "פרופ' שמחון (שגיבש את המתווה שאושר) לועג לציבור הנכים. יום לאחר שהמתווה סוכם הוא אמר שהוא לא בטוח שהממשלה תוכל לעמוד בו".

   

  מחר ייפתח מושב החורף של הכנסת והנכים יקימו מאהל מחאה למשך שבוע. תתקיים בו פעילות במשך 24 שעות ביממה. הנכים מתכוונים גם להפגין ולחסום כבישים ברחבי ירושלים.

  מחאת הנכים עולה שוב לירושלים (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
  מחאת הנכים עולה שוב לירושלים(צילום: עמית שאבי)

  מוביל קבוצת חוסמי הכבישים "צוות לעניין", עופר סופר, אמר: "נחריף את המאבק ונסגור מקומות אסטרטגיים בכל רחבי הארץ. נפתיע את כולם. אם ראש הממשלה רוצה מלחמה – אנחנו נכנסים למלחמה".

   

  תרצה רוזנצוויג ממועדון "יחדיו - יד ביד" אמרה: "אני קוראת לראש הממשלה נתניהו – או שתכניס אותנו למוסדות או שתיתן לנו סכום שאפשר להתקיים ממנו. נכה במוסד עולה 20 אלף בחודש, אנחנו דורשים הרבה פחות".

   (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  (צילום: רועי עידן)

  יו"ר מטה מאבק הנכים, נעמי מורביה, אמרה ל-ynet בעקבות הדברים: "אני דוחה מכול וכול את האיומים ואת האמירות שהושמעו במסיבת העיתונאים – הזיקה שלהם לאמת קלושה בלבד. מדובר בקומץ, 15 'ארגונים' שחלקם הם לא יותר מדפי פייסבוק, מתוך כ-600 עמותות פעילות ברחבי הארץ. יש שם אנשים עם חמישה פעילים. האמירה שממשלת ישראל עד היום לא חוקקה את החוק מצביעה רק על בורותם של הדוברים. מאחר שכנסת ישראל נמצאת בפגרה המסתיימת רק מחר ברור שלא הייתה חקיקה. על מה אתם מתעללים באזרחים? קיבלנו דברים שרק יכולנו לחלום עליהם. מה הם מבינים במאבקים? הם מנסים לפרוט למעות פוליטיות את ההישגים שהושגו בדם, יזע ודמעות".

   

  בשבועות האחרונים גלשה מחאת הנכים לא פעם לעימותים אלימים. ביום שלישי שעבר התעמתו נכים עם נהגים בכביש שאותו הם חסמו בירושלים, ונכה תועד מכה  שוטר. השוטר החזיר לו סטירה. כמה שעות לאחר הכאת השוטר נרשמו עימותים אלימים בגשר המיתרים, בכניסה לעיר, בין הנכים לנהגים אחרים שהיו בכביש ולא יכלו לנסוע.

   

  ביום חמישי האחרון נפגשו לראשונה נציגי נכים המתנגדים למתווה שסוכם עם פרופ' אבי שמחון, נציג הממשלה במשא ומתן. הנכים, בראשות קובי כהן מ"מטה הפעולה של הנכים", הציגו בפני שמחון מתווה חלופי שיעלה את קצבאות הנכות לגובה של שכר מינימום, ללא תוספת תקציבית משמעותית לטענתם. הם סיפרו כי הפגישה נמשכה כשעתיים וחצי, ובמהלכה פרופ' שמחון הקשיב בקשב רב לטענותיהם, ואמר כי יבחן את העלות התקציבית של הדרישות. המתווה שסוכם כולל תוספת של 4.2 מיליארד שקלים, ופרופ' שמחון אמר לטענת הנכים כי אם הצעתם החדשה לא תחרוג מסכום זה - היא תיבחן בעיון.

   

  ארגוני הנכים המתנגדים למתווה סיכמו כי יפעלו מעתה במשותף ולא יפרסמו מראש את פעולותיהם. הם קראו לראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש איתם, מכיוון שלטענתם הוא האדם היחיד שיכול לפתור את המשבר, ואיימו כי עד שהדבר לא יקרה – המאבק יימשך ואף יוחרף.

   

  עו"ד אוהד שמואלי, שמייצג את עמותת "תנו יד לחירש ונכים למען נכים" אמר: "נראה שהמתווה שהוסכם נועד לפזר את האש ולהמית את המחאה, ולאחר מכן יהיה זה קשה עד בלתי אפשרי להחיות אותה".

   

  אבנר עורקבי, מארגון אהב"ה, המייצג הורים לילדים נכים, אמר: "משפחה שתקבל תוספת קצבה עלובה של 340 שקלים לא תוכל להמשיך לחיות מזה ברווחה. ההסכם מעולם לא נחתם וטרם תורגם לחוק. זה לא נראה באופק. בקשתנו היא אנושית - קיום בכבוד, לא מותרות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יאיר שגיא
  היעד הבא: נתב"ג. מחאת הנכים
  צילום: יאיר שגיא
  מומלצים