שתף קטע נבחר

נאום "החמוצים" של נתניהו: "נכון שהכל קורס? חמוצים וטסים, מקטרים וקונים"

ראש הממשלה תקף את האופוזיציה על "תחושת החמיצות" שהם מנסים לשדר, והציג את הישגי ממשלתו: "אתם כל הזמן מחמיצים, וכל הזמן תוקפים, וכל הזמן מקטרים. ישראל בתור הזהב שלה". ח"כ הרצוג: "אתה מפלג וקורע את העם לטובת שמירה על שלטונך"

 

 

נאום ראש הממשלה בנימין נתניהו היום (יום ב') בפתח מושב החורף של הכנסת ה-20 ייזכר כ"נאום החמוצים" שבו תקף בחריפות את האופוזיציה ואת התקשורת על זריעת אווירת דכדוך, להשקפתו: "תעשיית הדכדוך עדיין קיימת ויש לה נציגים מכובדים בבית הזה ובתקשורת. לאחרונה יש חידוש, ענף חדש - ענף החמוצים. פעם טיפחו אתרוגים היום הם עברו לחמוצים. קשה לכם החמוצים". חברי כנסת מהאופוזיציה שיסו את דבריו וענו: "קשה לנו הסירחון".

 

נתניהו בנאומו, היום במליאה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו בנאומו, היום במליאה(צילום: מוטי קמחי)

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג  (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת) (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
 

"היום הם אומרים - יש תחושת חמיצות בציבור. נתניהו מסתובב בפנים חמוצות. הם לא יכולים להחליט אם אני חמוץ או זחוח או שניהם, מחמיצים פה הזדמנויות היסטורית. אני מזכיר לכם שאלה אותם אנשים שביקרו את נאומי בקונגרס נגד איראן ועשו זאת בטון סמכותי, בכובד ראש. הרצוג, אתה אומרת: הנאום הזה הוא חבלה קשה ביחסי ארה"ב ישראל. לפיד, אתה אמרת - התפישה שלך את אמריקה מיושנת ולא רלוונטית. אתה לא מכיר את אמריקה, כך אמרת".

 

נתניהו המשיך בנאום החמוצים ותקף את המבקרים שלו: "אתם כל הזמן מחמיצים, וכל הזמן תוקפים, וכל הזמן מקטרים וכל הזמן לצערי גם מקללים. בצר לכם אתם משליכים את יהבכם על מחזור סיפור הצוללות אבל אתם כבר מבינים שגם הסיפור הזה יורד למצולות. עמוק בלב אתם החמוצים יודעים שבבחירות דמוקרטיות אנחנו ננצח כי אנחנו מייצגים דברים מאוד עמוקים, מאוד ערכיים אצל רבים בעם. השרים, ראשי הועדות חברי הכנסת עושים יחד עבודה מצוינת".

 

"פרשנים בכירים אמרו זאת כך: ספק בכלל אם לנאום הזה תהיה השפעה כלשהי". נתניהו אמר כי לנאום הייתה השפעה ניכרת על נשיא ארצות הברית שהחליט לא לאשרר את ההסכם עם איראן, "זה כלום מה קרה משהו על מה ראש הממשלה מדבר אתם אומרים יפה מאוד מה קרה אבל זה אומר הרבה מאוד לגבי ההבנה המדינית וראיית הנולד של אנשי תעשיית החמוצים".

 

ראש הממשלה נקטע מדי פעם בקריאות ביניים מספסלי האופוזיציה, שבהן כונה "נשיא הדכדוך". אחרים תהו "מה עם החקירות" והוסיפו: "אולי אתה רוצה לדבר בצרפתית, אדוני". במהלך הדיון הוצא ח"כ חיליק בר מאולם המליאה.

 

נתניהו המשיך בנאומו להתייחס לאנשי האופוזיציה: "יש עוד מילה אופנתית במילון שלהם: 'שיסוי'. להגיב על ידיעות כוזבות בתקשורת זה שיסוי? להתלונן על הדלפות מגמתיות בלתי חוקיות זה שיסוי? לבקר העסקה במיליונים על חשבון משלם המיסים זה שיסוי? זה פגיעה בשלטון החוק? הנה השיטה ולא תוכלו להשתיק אותה. כשמחנה אחד מביע את דעתו זה חופש הביטוי כשמחנה אחר זה שיסוי, זו השיטה. יש לי כבוד רב למוסדות הדמוקרטיה אין לי שום כבוד לצביעות".

 

ראש הממשלה חזר לכינוי חמוצים מיד לאחר מכן: "עכשיו החמוצים עושים עוד משהו: הם תמיד, אבל תמיד, מתארים את המצב שאנחנו בשלטון כדשדוש מתמשך וקיפאון, במקום דרוך. מבחינתכם, כל עוד לא מפנים יישובים יהודיים זה דשדוש ולא חשובים כל ההישגים שלנו. לפעמים הם נותנים מחמאה 'לדבר הוא יודע', אבל כל ההישגים שלנו? אם לא פינית לא עשית. לא דשדוש אלא פריחה. אזרחי ישראל בדירוג האחרון דרגו את עצמם במקום החמישי בעולם אבל הצעירים עד גיל 29 דרגו את עצמם, שימו לב חמוצים, במקום השני בסולם האושר העולמי".

נשיא המדינה ראובן ריבלין, בעת נאומו במליאה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נשיא המדינה ראובן ריבלין, בעת נאומו במליאה(צילום: מוטי קמחי)

נתניהו אמר כי "זהו תור הזהב של ישראל. ישראל נמצאת בתנופה מדינית וכלכלית חסרת תקדים. אלה אינם דברים מובנים מאליהם והם גם אינם קורים מעצמם".

 

"בניגוד לקריאות הביניים ששמעתי כאן - אזרחי ישראל יודעים שטוב לחיות כאן. ישראל היא מולדת אהובה, בית חם בלי טיפת ציניות, ארץ נהדרת. ישראלים נוסעים לחו"ל במספרים אדירים - יותר משלושה מיליון ישראלים נסעו לחו"ל בקיץ ובחגים. זה מספר בלתי נתפש. וכשהם חוזרים לארץ מה הם אומרים? ואנחנו שומעים את זה פעם אחר פעם - הם אומרים שאין כמו הארץ שלנו, אין כמו ישראל, הם רואים את ההתחדשות, את המנופים את המגדלים. אנו הופכים את ישראל למעצמה של סייבר, של היי-טק, של מודיעין ושל מים".

 

 

וגם לזה היה זמן: השרה מירי רגב במליאה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
וגם לזה היה זמן: השרה מירי רגב במליאה(צילום: אוהד צויגנברג)

ראש הממשלה הזהיר: "יידע כל אויב שמאיים עלינו בהשמדה שהוא מעמיד עצמו בסכנה של פגיעה קטלנית. במקביל, ידנו מושטת לשלום לכל שכנינו. אנחנו חפצים בשלום אמת לא בפיוס מזויף עם גורמים שממשיכים לשאוף לסלקנו מכאן". הוא אמר את הדברים בהקשר הפיוס הפלסטיני עם חמאס.

 

הוא דיבר גם על האיום האיראני שמתפשט גם בסוריה: "יש לנו כוח אבל איננו שיכורי כוח, איננו שאננים. אתגרים גדולים עוד עומדים בפנינו בתוך המדינה ומחוצה לה בראשם הצורך להדוף את ניסיונה של איראן להתבסס צבאית בסוריה. אנו פועלים ללא הרף להגן על גבולותינו ובמקרה הצורך גם מעבר לגבולותינו. בד בבד אנחנו נחושים למנוע מאיראן להצטייד בנשק גרעיני להשמדתנו. אלמלא הפעילות העקבית והנחושה שלנו לאורך השנים, לאיראן כבר היה מזמן נשק גרעיני. אני מברך את הנשיא טראמפ על החלטתו החשובה לא לאשרר את ההסכם הרע עם איראן".

 

ח"כ הרצוג: הפכתם את מי שחושב אחרת לבוגד

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, טען שראש הממשלה מפלג וקורע את העם. "במקום שתיתן לעמך ביטחון, אתה מפחיד אותו. במקום שתיתן לו תקווה – אתה מדכא אותו", אמר בנאומו. "במקום שתאפשר לרוחו לפעום ולליבו להלום באהבה, באחווה, בשלום וברעות - אתה קורע ומפלג אותו. הן את העם היושב בציון והן את העם היושב בתפוצות. הכל מותר, הכל אפשרי, נחצו כל הגבולות, נפרצו כל הסכרים והכל כדי לשמור על שלטונך, כנאמר 'המדינה זה אני ואני מעל לכל'".

 

לדברי הרצוג, "הפכתם את כל מי שחושב אחרת מכם לבוגד, את המילה 'שמאל' הפכתם למילה נרדפת לאויב ואפילו חברי קואליציה שמצפונם לא מניח להם מוצאים עצמם תחת מתקפות חסרות תקדים, רק כי העזו להביע עמדה מוסרית ומכונים על ידכם גיס חמישי. בכל פעם שמישהו משמיע עמדה מוסרית או עובדתית שונה מכם, אתם מיד סותמים את פיו ומהלכים עליו אימים. במיוחד אתה, מר נתניהו".

 

ראש הממשלה שיבח מוקדם יותר בישיבת סיעת הליכוד את עבודת הממשלה: "יש לנו עבודה גדולה לפנינו. אני אתייחס לחלק ממנה בנאום שלי. אני לא רוצה לקלקל לאף אחד. אני אנצל את ההזדמנות להגיד לכם שאנחנו יוצאים עם כוחות מחודשים לטפס על הר. השרים, ראשי הוועדות, חברי הכנסת, השרות וסגניות השר עושים כאן מלאכה עצומה למען מדינת ישראל".

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התריע בנאומו כי "מעמדה של הכנסת נשחק עד דק. הגענו לנקודה שבה אין ברירה, אלא לעצור ולשנות. זו מטרה שאין חשובה ממנה- פיזור הכוח בין שלוש הרשויות והפקדה כי כל אחת מהן תבצע את תפקידה הייחודי. אלו היסודות המכוננים של מבנה השלטון - הם אלה שמבטיחים את חרות אזרחנו ובלעדיהם שגשוגה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית נתון בסכנה".

 

"אני מבקש מחבריי באופוזיציה - אל תשכחו כי לריצות התכופות שלכם אל בג"ץ יש מחיר דמוקרטי יקר", הוסיף ח"כ אדלשטיין. "תחשבו גם על ההשלכות ארוכות הטווח של הפעולות האוטומטיות האלה. אל תברחו מהתפקיד של פיקוח על עבודת הממשלה - זו אחת מחובותינו העיקריות, ואם נוותר עליה - נמעל בתפקידנו. חברי הכנסת - אם אין אנחנו לנו, מי לנו?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש הממשלה נתניהו, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים