שתף קטע נבחר

גרמניה וישראל חתמו על המזכר לבניית הצוללות

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", בהסכם מתחייבת ממשלת גרמניה להשתתף בכשליש מהוצאות הרכישה. ראש הממשלה בירך על חתימת מזכר ההבנות

 

הצוללת אח"י רהב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הצוללת אח"י רהב(צילום: רויטרס)

 

מזכר ההבנות בין גרמניה לישראל לרכש שלוש צוללות נוספות נחתם הערב (יום ב') בברלין. כך אישרה דוברת מטעם שגרירות ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על החתימה והביע הערכה עמוקה לקנצלרית אנגלה מרקל. רכש הצוללות עומד במרכזה של חקירת משטרה שעדיין מתנהלת.

 

על מזכר ההבנות החדש פורסם לראשונה בסוף השבוע ב-ynet וב"ידיעות אחרונות"

 

ההסכם פותח את הדרך בפני העיסקה לרכישת שלוש צוללות על ידי ישראל מתאגיד טיסנקרופ, שייבנו במספנה בקיל. בהסכם מתחייבת ממשלת גרמניה להשתתף בכשליש מהוצאות הרכישה. על-פי דובר ממשלת גרמניה עלות ההשתתפות היא כ-540 מיליון אירו (כ-2.2 מיליארד שקל). בשם גרמניה חתמו נציגי משרד ההגנה הגרמני ואילו את הצד הישראלי ייצג שגריר ישראל בברלין, ג'רמי יששכרוף.

תאגיד טיסנקרופ יבנה את הצוללות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תאגיד טיסנקרופ יבנה את הצוללות(צילום: EPA)

 

להסכם נוסף סעיף חריג המתייחס לחקירות השוחד בישראל, שלפיו הצוללות יסופקו רק עם סיום החקירות והפרכת כל החשדות. ממשלת גרמניה שומרת לעצמה את הזכות לעצור את המשלוח אם סיום הפרשה לא יניח את דעתה.

 

במסיבת עיתונאים התייחס דובר ממשלת גרמניה לעיתוי החתימה ואמר כי "כעת הסתיים המשא ומתן והתנאים הבשילו לחתימה על ההסכם". העיתוי קשור גם ככל הנראה במגעים הקואליציוניים הנערכים כעת, שאחריהם תקום ממשלה חדשה שעמדותיה בנושא לא ברורות.

 

ראש הממשלה בירך כאמור על חתימת מזכר ההבנות, ואמר כי למזכר חשיבות אסטרטגית לביטחון ישראל והחתימה עליו משקפת את מחויבותה של גרמניה והקנצלרית אנגלה מרקל לביטחון ישראל, ואת שיתוף הפעולה העמוק בין המדינות. הוא הביע הערכה לקנצרית ולשרי ההגנה והחוץ של גרמניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אח"י רהב, אחת מצוללות חיל הים
צילום: רויטרס
מומלצים