שתף קטע נבחר

עיריית ת"א תחזיר כסף על משלוח הודעות דואר

במשך תקופה גבתה העירייה 22 שקל על כל מכתב לבעלי נכסים שלא חתמו על היתרי בנייה. בפשרה בייצוגית היא הסכימה להחזיר 130 אלף שקל

בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב אישר לאחרונה הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד עיריית תל אביב, בטענה להתעשרות חסרת תום לב על גבם של תושבים שהגישו בקשות להיתר בנייה. העירייה תשיב לזכאים כ-130 אלף שקל.

 

הבקשה לאישור התביעה הייצוגית הוגשה במרס 2014, ובמסגרתה נטען שהעירייה גבתה 22 שקל עבור שליחת הודעה בדואר לבעלי זכויות בנכסים שלא חתמו על בקשת היתר הבנייה, שעה שמשלוח בדואר רגיל עלה לכל היותר שני שקלים. מנגד טענה העירייה שההודעות נשלחו בדואר רשום שעלותו גבוהה יותר, והאגרה שגבתה שיקפה סכומים נוספים שהוציאה בגין השליחה.

 

בתגובה טענה המבקשת שהעירייה לא הייתה רשאית לגבות סכומים נוספים עבור השליחה, מאחר שמדובר ב"שירות" שנכפה על מבקשי ההיתרים, ומכל מקום הדבר נעשה בעלות גבוהה ובניגוד לחוק.

 

לאחר שהתקיים דיון ראשוני בבקשה המליצה השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן לצדדים לגבש הסדר פשרה שלפיו הסכום שייגבה עבור שליחת ההודעות ישקף בקירוב את עלויות השליחה בדואר רשום. הצדדים ניגשו למלאכה, ובאוגוסט 2015 הביאו את ההסדר שגיבשו לאישורו של בית המשפט.

 

על פי ההסדר, העירייה תשיב תשעה שקלים בתוספת ריבית לתושבים ששילמו 22 שקל עבור שליחת "הודעה לזכאים" במהלך החודשים שבין מרס 2012 ועד לסוף ינואר 2015, ובסך הכול 130,350 שקל. עוד נקבע שתושבים בעלי חשבון ארנונה פעיל יפוצו באמצעות זיכוי בחשבון הארנונה, בעוד האחרים יקבלו המחאה שתשלח לכתובתם המעודכנת במרשם האוכלוסין.

 

הסדר ראוי והוגן

בפסק הדין התרשמה השופטת אגמון-גונן שההסדר ראוי. לטעמה, הסכם פשרה שבסיומו מועברים כספים לחברי הקבוצה, "הינו ההסדר הראוי וההוגן ביותר מבין ההסדרים שאליהם יכולים להגיע צדדים להסדרי פשרה בתובענות ייצוגיות".

 

ואולם, היא מצאה לנכון לשנות את האופן שבו יועבר הפיצוי לתושבים שאינם מחזיקים בחשבון ארנונה. בהתאם לקביעתה, העירייה תודיע להם על זכאותם לפיצוי באמצעות הדואר האלקטרוני או בהודעה לטלפון הנייד, בהתאם לנתונים המעודכנים במחשביה. במידה שלא ישיבו לפנייה – רק אז ההמחאה תשלח לכתובתם המעודכנת במרשם האוכלוסין.

 

השופטת אגמון-גונן החליטה לאמץ את הסכמות הצדדים באשר לגמול לתובעת ושכר טרחת בא כוחה (3,500 שקל לתובעת הייצוגית ו-27 אלף שקל לעורך הדין), וציינה לחיוב את היעילות וההגינות שבה התביעה נוהלה.

 

בסופו של דבר אושר הסדר הפשרה וניתן לו תוקף של פסק דין. לצורכי פיקוח נקבע כי תשלום שכר הטרחה לעו"ד של התובעת יפוצל כך שמחציתו תועבר בתוך 30 ימים ואילו היתרה תועבר לאחר שהעירייה תדווח על השלמת העברת הכספים, שתיעשה עד לדצמבר הקרוב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
עיריית תל אביב
צילום: דנה קופל
מומלצים