שתף קטע נבחר

הטיפ של איינשטיין לשליח נמכר ב-1.3 מיליון דולר

פתק ובו "תיאוריית האושר" של המדען היהודי, שאותו העביר לשליח במלון ביפן לפני 95 שנה, נמכר במכירה פומבית בירושלים. צפו ברגע המכירה

 

 

פתק המיליונים: הטיפ שהעניק הפיזיקאי אלברט איינשטיין לשליח שניגש אליו במלון ביפן ובו "תיאוריית האושר" שלו נמכרה במכירה פומבית בירושלים - תמורת לא פחות מ-1.3 מיליון דולר. הצעת הפתיחה הייתה 2,000 דולר והיא נסקה במהירות. בית המכירות "ווינרס" מסר כי לא יחשוף את שם הקונה וגם לא את השם המוכר. צפו ברגע המכירה.

 

הפתק שעשה היסטוריה נכתב ביפן, שם המדען היהודי ערך סיבוב הרצאות ב-1922. בדרכו מאירופה ליפן התבשר איינשטיין כי זכה בפרס נובל לפיזיקה, אך למרות זאת החליט להמשיך במסע ונעדר מהטקס בשטוקהולם. התהילה שלו הלכה וגברה, אך הפרסום גרם לו גם מבוכה מסוימת.

הפתק מ-1922 שעשה היסטוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפתק מ-1922 שעשה היסטוריה(צילום: AFP)

הכתבים של איינשטיין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכתבים של איינשטיין(צילום: AFP)

המכירה הפומבית בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המכירה הפומבית בירושלים(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

שליח שהגיע אליו למלון אימפריאל בטוקיו סירב לקבל טיפ, כנוהג המקומי, או שלאיינשטיין כלל לא היה כסף קטן. בכל מקרה, מפתח תורת היחסות לא רצה להותיר את מעביר המסר בידיים ריקות, אז הוא כתב לו שני פתקים בגרמנית. "אולי אם יהיה לך מזל הפתקים הללו יהיו שווים הרבה יותר מסתם טיפ רגיל", אמר איינשטיין למעביר המסר - לפי המוכר, גרמני תושב המבורג, קרוב משפחתו של אותו מעביר מסר.

 

באחד הפתקים נכתב כי "חיים רגועים וצנועים מביאים יותר אושר מאשר רדיפה אחר הצלחה, המשולבת עם חוסר מנוחה מתמיד". בפתק האחר נכתב רק: "כשיש רצון, יש דרך".

  

הפתקים הוצעו היום למכירה פומבית בבית המכירות "ווינרס" בירושלים לצד פריטים נוספים, ובהם שני מכתבים שכתב איינשטיין בשנים מאוחרות יותר. מחיר הפתיחה של הפתק שבו תוארה "תיאוריית האושר" עמד כאמור על 2,000 דולר, וההערכה הייתה ששוויו בין 5,000 ל-8,000 דולר - אבל הפער בין הערכה זו לבין המחיר הסופי היה עצום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הפתק ששווה 1.3 מיליון דולר
צילום: AFP
מומלצים