שתף קטע נבחר

יורש העצר הסעודי: "היינו לא נורמלים, נחזור לאיסלאם המתון"

מוחמד בן סלמאן, שמוביל רפורמות היסטוריות ומנסה להצעיד את סעודיה לעתיד אחר, מספק הצהרה יוצאת דופן בריאיון ל"גרדיאן": "30 שנה התנהלנו באופן לא נורמלי - לא ידענו איך להתמודד עם המהפכה האיראנית. עכשיו עלינו לשוב לאיסלאם המתון, שפתוח לכל העולם ולכל הדתות. שהעולם יעזור לנו"

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, נתן אמש (יום ג') איתות דרמטי נוסף לכך שהוא מתכוון להצעיד את הממלכה השמרנית לעבר עתיד אחר – הרחק מהאיסלאם הקיצוני שבו נקשר שמה.

 

שעות אחרי שהכריז במסיבת עיתונאים כי הוא מעוניין להשיב את ארצו ל"איסלאם המתון" אמר בן סלמאן בריאיון לעיתון הבריטי "גרדיאן" כי סעודיה השמרנית התנהלה ב-30 השנים האחרונות באופן "לא נורמלי" – וביקש את עזרת העולם בהפיכתה לחברה פתוחה המעצימה את אזרחיה ומושכת משקיעים.

יורש העצר הסעודי בן סלמאן. "לא נבזבז 30 שנה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יורש העצר הסעודי בן סלמאן. "לא נבזבז 30 שנה"(צילום: AFP)

עם יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עם יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד(צילום: רויטרס)

בן סלמאן מתראיין לעיתונאית אמריקנית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בן סלמאן מתראיין לעיתונאית אמריקנית(צילום: AFP)

בן סלמאן נחשב כבר תקופה ארוכה למי שמושך בחוטים מאחורי ההנהגה הסעודית ולמי שבידיו הופקדה הסמכות להניע תהליכים גדולים בסעודיה. לפי הערכות הוא זה העומד מאחורי הודעת המלך לפני שבועות אחדים שלנשים בסעודיה יוּתר לראשונה בהיסטוריה לקבל רישיון נהיגה ולנהוג במכוניות. בן סלמאן מוביל גם פרויקט שאפתני שמטרתו להפוך את הכלכלה הסעודית למגוונת יותר כדי לחדול מההישענות המסוכנת על מגזר הנפט.

 

בריאיון ל"גרדיאן" אמר בן סלמאן כי התנהלותה ה"לא נורמלית" של סעודיה בשלושת העשורים האחרונים נובעת מהתבססות על מדיניות נוקשה שננקטה בתגובה למהפכה האיראנית ב-1979. לדבריו מנהיגי סעודיה לדורותיהם לא ידעו כיצד להתמודד עם המהפכה ההיא.

טקסט הכתרתו של בן סלמאן ליורש העצר. "חוזרים למה שעשינו בעבר" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טקסט הכתרתו של בן סלמאן ליורש העצר. "חוזרים למה שעשינו בעבר"(צילום: EPA)

"אנחנו אחת מ-20 הכלכלות הגדולות בעולם", אמר בן סלמאן בריאיון. "אנחנו נמצאים בין שלוש יבשות. שינוי סעודיה לטובה פירושו סיוע לאזור ושינוי העולם. זה מה שאנחנו מנסים לעשות, ואנחנו מקווים שנקבל תמיכה מכולם. מה שקרה ב-30 השנים האחרונות אינו סעודיה. מה שקרה באזור הזה ב-30 השנים האחרונות אינו המזרח התיכון. אחרי המהפכה האיראנית ב-1979 אנשים רצו להעתיק את המודל הזה למדינות אחרות, ואחת מהן היא סעודיה. לא ידענו איך להתמודד עם זה. והבעיה הזו התפשטה לכל רחבי העולם. עכשיו הגיע הזמן להיפטר מזה".

 

במסיבת העיתונאים שקיים הנסיך בן סלמאן קודם לכן, ושבה הכריז על הקמת אזור כלכלי ענקי לחופי הים האדום בהשקעה של 500 מיליארד דולר, אמר בן סלמאן: "אנחנו פשוט חוזרים למה שעשינו בעבר – דבקות באיסלאם מתון הפתוח לעולם ולכל הדתות. 70% מהסעודים הם בני פחות מ-30. לא נבזבז 30 שנה מחיינו על מאבק במחשבות קיצוניות – נהרוס אותן תיכף ומיד".

יורש העצר עם נשיא ארה"ב טראמפ. "שהעולם יעזור לנו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יורש העצר עם נשיא ארה"ב טראמפ. "שהעולם יעזור לנו"(צילום: רויטרס)

ב"גרדיאן" הדגישו כי דבריו של בן סלמאן הם הנחרצים ביותר שהשמיע מאז שהשיק את תוכנית הרפורמה שלו לפני כחצי שנה. בחודשים האחרונים מבצר בן סלמאן את כוחו, מרחיק ממרכז הבמה שייחים שאינם שותפים לדרכו, ומקדם שינויים עמוקים שלא נראו בסעודיה מעולם. מתן האפשרות לנשים לנהוג, למשל, תאפשר לרבות מהן להשתלב בעולם העבודה.

 

סעודיה, נזכיר, היא אחת המדינות השמרניות ביותר בעולם. היא מתנהלת לפי החוקים האדוקים של השריעה, ההלכה האיסלאמית. נשים נאלצות לצאת מהבית רק בליווי בן משפחה, וזקוקות לאישור רשמי מהגברים במשפחתן לצורך השלמת הליכים בירוקרטיים רבים. צריכת אלכוהול או השתתפות בריקוד הנחשב למערבי יכולה להביא למעצרו של אדם.


פורסם לראשונה 24/10/2017 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בן סלמאן. "הגיע הזמן להיפטר מזה"
צילום: AFP
מומלצים