שתף קטע נבחר

עיטור כבוד ברומניה לדיפלומטית ישראלית שנאבקה באלימות נגד נשים

דיפלומטית ישראלית צעירה זכתה לעיטור כבוד לאומי חסר תקדים מנשיא רומניה בזכות תרומתה האישית לקידום המאבק באלימות נגד נשים: בזכות פעילותה שונה החוק ברומניה באופן שמחמיר עם גברים אלימים

 

שלי הגלר-ליבנה מקבלת את אות הכבוד  (צילום: אבי חיון) (צילום: אבי חיון)
שלי הגלר-ליבנה מקבלת את אות הכבוד (צילום: אבי חיון)
דיפלומטית ישראלית צעירה ששימשה בארבע השנים האחרונות בתפקיד סגנית שגרירת ישראל ברומניה, זכתה להישג מרשים כאשר קיבלה אתמול (ג') את עיטור הכבוד הלאומי מנשיא רומניה קלאוס יוהניס. זאת נוכח תרומה לקידום היחסים הבילטראליים והתרבותיים בין ישראל לרומניה, ובמיוחד בשל מעורבותה האישית בפיתוח תוכניות למאבק באלימות נגד נשים וקידום זכויותיהן במדינה.

 

שלי הגלר-ליבנה (36), כיום משרתת במחלקת דרום אירופה במשרד החוץ, קיבלה את העיטור National Order For Merit – משר החוץ של רומניה תאודור מלשקנו במהלך ביקורו הרשמי בישראל ובמעמד סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. 

 (צילום: אבי חיון) (צילום: אבי חיון)
(צילום: אבי חיון)

הגלר-ליבנה היא הדיפלומטית הראשונה שאינה שגרירה שתקבל את העיטור הגבוה ברומניה. היא עו"ד בהכשרתה ובעבר התנדבה במרכז הסיוע בירושלים, התנדבות שהפכה את הנושא לקרוב ללבה.

 

היא הובילה, יחד עם שגרירי ישראל ברומניה דן בן אליעזר ותמר סם-אש, תוכניות ואירועים לקידום המודעות בנושא המאבק באלימות נגד נשים וכן גיוס תמיכה בעמותות מקומיות העוסקות בתחום. בין היתר יזמה וקידמה הרצאות ואירועים בהשתתפות לינור אברג'יל עם סרטה מיס עולם (שתורגם לרומנית). זה הוקרן ברחבי רומניה בתמיכת הממשלה, הפרלמנט והקהילה היהודית. אירועים אלו זכו לחשיפה תקשורתית חסרת תקדים. אברג'יל הפכה לקול עבור נפגעות רבות גם ברומניה, כמו במקומות רבים ברחבי העולם.

 

בנוסף, ביוזמתה, שגרירות ישראל ברומניה, שבשנים האחרונות זוכה להובלה נשית משמעותית (שגרירה, סגנית שגריר וקונסולית), החליטה לתרום בשלוש השנים האחרונות את תקציב קבלת הפנים של אירוע יום העצמאות לטובת קידום הנושא, חיזוק פעילויות ותרומה לתוכניות המסייעות לנשים ברחבי רומניה לצאת ממעגל האלימות (שיקום נפגעות, סיוע לנשים במציאת מקלט, קידום תוכניות חינוכיות ועוד). פעילויות אלו הפכו את ישראל לשותפה משמעותית במאבק של הרומנים לקידום נשים ומיגור האלימות. בין היתר בעקבות פעילות השגרירות ומאמציה של הגלר-ליבנה שונתה באחרונה החקיקה באופן שתחמיר עם גברים אלימים.

 

בשביל הגלר-ליבנה מדובר גם בסגירת מעגל. משפחתה עלתה לישראל מרומניה בסוף שנות ה-30 ומי שנותר מאחור נרצח באכזריות בידי האוכלוסייה המקומית הרומנית שסייעה לגרמנים. סבה, דוד חיימוביץ ז"ל, נתפס ועבר עינויים קשים בידי רשויות הביטחון (סקוריטטה) על חלקו בהברחת יהודים לישראל בתום המלחמה. קבלת העיטור כנציגה רשמית של מדינת ישראל היא אירוע משמעותי עבורה גם בהקשר המשפחתי.

 

הגלר-ליבנה אמרה: "כבוד גדול עבורי לקבל את העיטור מנשיא רומניה. רב המשותף על השונה במאבק גלובלי זה נגד אלימות וניצול של נשים. שמחה על ההזדמנות לשיתוף פעולה עם מדינה חשובה כמו רומניה בקידום האגנדה הקרובה ללבי. מודה למשרד החוץ שאפשר לי לפעול לקידום נושאים שמגיעים מלב אל לב ובאמצעותם למקם את ישראל בחזית המאבק ולתרום לשינוי העולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חיון
שלי הגלר-ליבנה
צילום: אבי חיון
מומלצים