שתף קטע נבחר

בונים לחיילים הבדואים: "הריסת בית של חייל לא מצטלמת טוב"

המדינה הורסת בנגב בתים של בדואים, בהם גם של אלה שמשרתים בצה"ל. הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים יזמה הקמת שכונת קרוואנים עבור אלה שבתיהם נהרסו. "חיילים שמשרתים בצבא ומוציאים להם צווי הריסה - זה לא נראה טוב"

 

 

 

המדינה הוציאה לאחרונה מכרז להקמת שכונת קרוואנים לחיילים בדואים, בעקבות מקרים בהם המדינה הרסה בתים של חיילים מהפזורה וכאלה ששירתו בעבר בצבא. מאחורי היוזמה הזו עומד ככל הנראה גם אינטרס קר של יחסי ציבור. 

 

ראש הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים, יאיר מעיין, הסביר בשיחה עם ynet: "כל פעם שיש הריסת בית של חייל זה מצטלם לא טוב, עושים מזה הרבה רעש וזה מגיע עד לשר הביטחון. אין מה לעשות, החוק נאכף על כולם. כשיש צו הריסה בתוקף אי אפשר לבטל אותו, לא משנה מי זה יהיה. לכן הצענו פתרון שייתן מענה באופן זמני לכל המקרים האלה".

 

הרשות הסבירה כי הרעיון מאחורי הקמת מתחם מגורים זמני לחיילים הבדואים הוא כדי למנוע סיטואציה שבה חייל המשרת בצה"ל חוזר לביתו ומגלה לפתע שיש צו הריסה או פינוי לבית שבו הוא מתגורר. דבריו של מעיין מעידים על כך שמדובר גם באינטרס למניעת פגיעה בתדמית של המדינה, כמי שהורסת את בתיהם של אלה שמשרתים אותה.

 

טקס השבעה של חיילים בדואים. ארכיון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טקס השבעה של חיילים בדואים. ארכיון(צילום: EPA)

העלות הכוללת של הפרויקט היא כ-15 מיליון שקל, במסגרתו המדינה תממן ותקים עבור חיילים בדואים המשרתים בצה"ל שתי שכונות זמניות בחלק המזרחי של הנגב, סמוך לתל ערד ונבטים. מדובר במתחמי מגורים זמניים (קרוואנים) בהם יגורו החיילים עד להסדרת התיישבות קבע באחד היישובים הבדואים בנגב. תחילה ייצא מכרז לשכונת "אל בטאט" ביישוב מכחול והשכונה השנייה צפויה לקום ביישוב מרעית. ברשות מציינים כי השכונות יכללו את כל התשתיות הנדרשות בהן מים, חשמל, ביוב וגם ממ"ד וגינון.

 

ברשות לפיתוח והתיישבות ציינו כי במסגרת תפקידה היא מרכזת גם את קליטת החיילים ומשפחותיהם, ואחראית על ביצוע העבודות בשטח. בנוסף, במסגרת הפרויקט הוחלט להעניק הנחות משמעותיות ועדיפות בהגרלות בשיווק מגרשים ליוצאי צבא מהמגזר הבדואי.

 

המכרז כבר פורסם ועבודות פיתוח הקרקע צפויות להתחיל בקרוב. "מתן עדיפות ליוצאי צבא היא חובה מוסרית של המדינה כלפי האזרחים הבדואים, המסכנים את נפשם למענה", אומר מעיין. "חיילים שמשרתים בצבא ומוציאים להם צווי הריסה - זה לא נראה טוב".

 

"אנחנו נעניק לחיילים בדואים עדיפות בהגרלת מגרשים בתוך היישובים המוכרים", מסביר שר החקלאות, אורי אריאל. "הם מקבלים מגרשים בהנחות גדולות ומשמעותיות ועל ידי כך אנחנו נעודד אותם להתגייס לכוחות הביטחון, דבר שהוא טוב להם וטוב לנו".

 

מפורום דו-קיום בנגב לשווין אזרחי נמסר בעקבות התבטאות ראש הרשות להתיישבות ופיתוח הבדואים: "מדינת ישראל, בניצוחה של הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, הורסת יותר מאלף בתים בשנה בחברה הבדואית, ומותירה מאות משפחות ללא קורת גג, או פתרון מגורים. מחריד לשמוע את שהשיקולים שעומדים בבסיס מדיניות ההריסה וההסדרה של יאיר מעיין, מבוססים על יחסי ציבור, במקום על טובת התושבים. אנחנו רוצים להזכיר לו שתפקידו הוא למצוא פיתרון מגורים בר-קיימא ואמיתי לכל הבדואים בנגב, ולא רק לאלו שלא מצטלמים טוב".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
חיילים בדואים. ארכיון
צילום: EPA
מומלצים