שתף קטע נבחר

נופשת בכנרת גילתה כלי חרס בן 1,500 שנה

מטיילת מירושלים, שיצאה לחופשה בכנרת, גילתה במקרה בתוך המים כלי חרס עתיק בן 1,500 שנה. הממצא הנדיר, דמוי עוף, הועבר לפקחי רשות העתיקות, ואלה יעניקו לה תעודת הוקרה על אזרחות הטובה

 

 

מטיילת חשפה ממצא נדיר כשנפשה בצפון ומסרה אותו לידי אוצרות המדינה: בזמן חופשה משפחתית בחגים על חוף הכנרת טבלה טל פסטמן מירושלים במימי הימה. כשחזרה אל החוף, הבחינה בחפץ משונה בין חלוקי הנחל, שלא נראה כמו שאר האבנים בשטח. היא שפשפה את הבוץ שהיה דבוק לחפץ וחשפה, להפתעתה, את הכלי המיוחד בצורת עוף. פסטמן יצרה קשר עם רשות העתיקות על מנת למסור את החפץ לאוצרות המדינה.

 

 (צילום: יואב צור, רשות העתיקות) (צילום: יואב צור, רשות העתיקות)
(צילום: יואב צור, רשות העתיקות)

 

יואב צור, ארכיאולוג נפת גליל תחתון ועמקים ברשות העתיקות, התרשם מאוד מהממצא השלם. "נראה שירידת מפלס המים של הכנרת היא שהביאה לחשיפת החפץ בין אבני החוף. מדובר בכלי עתיק ונדיר, אשר ככל הנראה נפל ממטען של אונייה ונסחף למקום", הסביר.

 (צילום: יואב צור, רשות העתיקות) (צילום: יואב צור, רשות העתיקות)
(צילום: יואב צור, רשות העתיקות)

 (צילום: יואב צור, רשות העתיקות) (צילום: יואב צור, רשות העתיקות)
(צילום: יואב צור, רשות העתיקות)

  

ד"ר עדי ארליך, מרצה בכירה בחוגים לארכיאולוגיה ותולדות האומנות באוניברסיטת חיפה, מפרט: "נראה שהכלי דמוי תרנגול או עוף אחר. כלים דמויי בעלי חיים, כלומר כלים זואומורפיים, נתגלו בעבר בצפון הארץ בעיקר בהקשר של קברים נוצריים מהתקופה הביזנטית - המאה ה-5 או ה-6 לספירה - שם הם כנראה שימשו בטקסי הקבורה או כמנחות קבורה. הימצאות כלי כזה על חוף הכנרת עשוי לרמז על הימצאות קבר בקרבת מקום או על מטען של אונייה טרופה ששקעה בכנרת בדרכה עם החפצים שעליה".

 

בוטרוס חנא, ארכיאולוג מחוז גליל תחתון ועמקים, הודה לפסטמן ואמר כי בזכותה "יוכל כל הציבור ליהנות מהממצא הנדיר בתצוגה במוזיאון. חשוב מאוד ליצור קשר עם הנציגים של רשות העתיקות מייד כאשר מוצאים ממצא בשטח, על מנת שנוכל למצות את המידע הארכיאולוגי מהאתר".

 

פסטמן עצמה לא הסתירה את ההתרגשות מהתגלית. "מילדותי אני קוראת סיפורים על מציאת עתיקות והתחום מהלך עליי קסם", היא מספרת. "מאוד קיוויתי שיום אחד אמצא ממצא משמעותי מהעבר, והנה זה קרה. המדהים הוא שמצאתי את החפץ בחוף שאלפי אנשים עוברים בו כל קיץ, ואף אחד לא נתקל בו. מייד הבנתי שיש כאן משהו מיוחד. זו הגשמת חלום בשבילי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב צור, רשות העתיקות
טל פסטמן עם הכלי העתיק
צילום: יואב צור, רשות העתיקות
מומלצים