שתף קטע נבחר

שליחו המדיני של נתניהו הודיע על פרישה

עו"ד יצחק מולכו, שפעל כשליח רה"מ לעניינים מדיניים במשך עשור לסירוגין וידע סבבים רבים של מו"מ מול הפלסטינים, פרש יממה לפני שהמדינה הייתה אמורה להגיב לעתירה שדרשה להדיח את מולכו. סיבת העתירה: ניגוד עניינים עקב קרבתו לדוד שמרון, גיסו ושותפו, המעורב בפרשת הצוללות. ויש גם מועמד לתפקיד

עו"ד מולכו וראש הממשלה נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, AFP) (צילום: אלכס קולומויסקי, AFP)
עו"ד מולכו וראש הממשלה נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, AFP)

עו"ד יצחק מולכו, שליחו המיוחד לעניינים מדיניים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודיע היום (ד') לנתניהו כי החליט לפרוש מתפקידו. במכתב ששלח לראש הממשלה כתב: "אני מבקש שתשחרר אותי מתפקידי, שאותו אני ממלא לפי בקשתך זה כמה וכמה שנים בהתנדבות. אני מודה לך על כך שאפשרת לי לשרת את המדינה". נתניהו נעתר לבקשת עו"ד מולכו לפרוש מתפקידו וכתב לו בתגובה: "עשית את משימתך תוך שילוב נדיר של כישרון, ניסיון וידע מקיף ועמוק של הסוגיות".

 

מי ששמו מוזכר כמועמד להחליף את מולכו הוא ד"ר דורי גולד, ממקורביו של נתניהו ומי ששימש שגריר באו"ם ובתפקידו האחרון מנכ"ל משרד החוץ עד אוקטובר 2016.

 

מולכו, גיסו ושותפו של עו"ד דוד שמרון המקורב גם הוא לנתניהו, יפרוש בפברואר 2018. עו"ד שחר בן מאיר עתר לבג"ץ בדרישה לכפות על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להפסיק את תפקידו בשל ניגוד אינטרסים חמור עקב פרשת הצוללות ומעורבותו של שמרון בפרשה. המדינה הייתה אמורה להגיב מחר על העתירה, כך שההודעה על הפרישה מגיעה באופן מפתיע היום.

 

עו"ד בן מאיר מסר בעקבות פרישת עו"ד מולכו כי "אני מניח שהוא התפטר מהסיבה הפשוטה והפרוזאית (שכרגיל מוסתרת) שאין ולא היה למדינה וגם לעו"ד מולכו, מה להגיב לבג"ץ על המשך העסקתו - תגובה שאמורה הייתה להיות מוגשת לבג"ץ מחר. זו התפטרות מאוחרת בכמה שנים, בוודאי שהייתה צריכה להתבצע מיד עם חשיפת פרשת הצוללות, אם לא מיוזמת מולכו עצמו בהוראה מפורשת של היועץ המשפטי לממשלה. ועדיין מוטב מאוחר".

 

"העץ עצמו מניב פירות רעילים" 

במכתב ששלח ליועץ המשפטי מנדלבליט ביולי השנה כתב בן מאיר כי "החל משנת 2010 מתנהלת במדינת ישראל, במשרד ראש הממשלה, 'אקס טריטוריה' משפטית ומנהלית, במסגרתה אדם פרטי שאינו עובד מדינה, עו"ד יצחק מולכו משמש כסוג של 'משרד חוץ פרטי' של ראש הממשלה, בו בזמן שהוא שותף בכיר במשרד עורכי דין "שמרון, מולכו, פרסקי ושות'". 'אקס טריטוריה' פסולה זו זכתה לצערי לאישורך כיועמ"ש ושל קודמך".

 

בן מאיר כתב אז עוד כי "מולכו מבצע עבודה של משרד החוץ, וגם של יחסי הביטחון הלאומי של המדינה אשר אינם נפרדים מיחסי החוץ. מולכו אינו כפוף כלל לדינים החלים על עובדי מדינה ועובדי ציבור. בו בזמן הוא ממשיך להיות שותף בכיר וליהנות מהכנסות של משרד עורכי דין. לטענתי, כבר בכך יש פסול שהיה אמור להפסיק את העסקתו של עובד פרטי בתפקידים המסורים לרשויות המדינה.

 

"העובדה כי אתה, כיועמ"ש, כמו גם קודמך, לא ראיתם פסול בדבר היא בעייתית כשלעצמה, וראה להלן לאן הדברים הידרדרו עקב כך. משהגענו עד הלום מתברר כי כאשר הזרעים של העץ הם רעילים אזי בסופו של דבר (כצפוי) העץ עצמו מניב פירות רעילים. מי שלא טרח להפסיק את הדבר הפסול כבר במערכה ראשונה, עומד בפני התוצאות הפסולות והחמורות של אותה אקס טריטוריה במערכה הבאה".

המכתב של עו"ד מולכו לראש הממשלה נתניהו ()
המכתב של עו"ד מולכו לראש הממשלה נתניהו

"ממלא את התפקיד בהתנדבות". עו"ד מולכו ()
"ממלא את התפקיד בהתנדבות". עו"ד מולכו

המכתב של רה"מ נתניהו לעו"ד מולכו ()
המכתב של רה"מ נתניהו לעו"ד מולכו

 

בן מאיר ציין כי עו"ד שמרון, שהוא יועצו הפרטי של נתניהו, חשוד כעת בעבירות הקשורות לפרשת הצוללות. לדבריו, "לפי מה שפורסם, שמרון גם נחקר כחשוד בעניין זה, וגם נקבעה לו הגבלה של מעצר בית למשך כמה ימים. החשדות המדוברים (והנחקרים) נוגעים בנושאים הנמצאים בלב ליבן של יחסי החוץ והביטחון של מדינת ישראל. על מנת להמחיש עד כמה פסולה העסקתו של מולכו, בו בזמן שהוא ממשיך להיות שותף במשרד עו"ד שבו עובד שמרון, אשר 'לא טומן ידו בצלחת' בייצוג גורמים שונים, כגון המתווך בנושא הצוללות, נידרש לדוגמה הבאה, שהיא ככל הנראה מנקודת המבט של מי שלא הפסיק את העסקת מולכו, בגדר 'דבר דמיוני לחלוטין'".

 

בדוגמה שאותה פירט ציין בן מאיר כי "מולכו מגיע ביום מסוים לעבודתו (הפרטית) במשרד ראש הממשלה, ומטפל ונפגש ומדבר עם עובדי ממשל בגרמניה, בין היתר בנושא רכישת אמצעי לחימה מגרמניה. באותו זמן בדיוק, שמרון מייצג משפטית מתווך אשר אמור לקבל שכר מעסקה זו, של רכישת אמצעי לחימה מגרמניה. משכר הטרחה שמקבל עבור כך שמרון, אמור ליהנות גם מולכו, שהרי הוא כזכור שותף בכיר במשרד עו"ד, ואין ולא חלה עליו כל מגבלה בקבלת רווחים ממשרד עורכי דין. דוגמה זו ממחישה את האבסורד המתמשך של העסקתו של מולכו בביצוע תפקידים המסורים לשירות החוץ של המדינה".

 

ראש הממשלה נתניהו כתב לעו"ד מולכו לאחר הודעת הפרישה שלו כי "הפעם, שלא בנפש חפצה ולנוכח עמדתך הנחושה, החלטתי להיעתר לבקשתך. באותה עת שמחתי שהסכמת לדחות את מועד פרישתך עד לסוף חודש פברואר 2018 וכדי שאוכל למצוא לך מחליף הראוי לתפקיד חיוני זה. איני צריך למנות את המשימות המדיניות הרגישות והחשובות שביצעת. עשית זאת תוך שילוב נדיר של כישרון, ניסיון וידע מקיף ועמוק של הסוגיות. טרם הגיעה העת לחשוף את כל פעולתך, אך בטוחני שכשרגע זה יגיע אזרחי ישראל יעריכו עד מאוד את תרומתך".

 

נתניהו כתב עוד: "אין פלא שאני ושרי הממשלה שמכירים את פועלך רוחשים לך הערכה עמוקה. מנהיגים רבים דיברו בפניי בשבחך, וציינו שתמיד יכולים היו לשוחח עמך בחופשיות, כי מעולם לא חיפשת לעצמך פרסום כלשהו על תרומתך ועשייתך הגדולה. כמו אביך לפניך, עשית עבור המדינה - כשירות לאומי ובהתנדבות".

 

מולכו שימש בתפקיד בקדנציה הראשונה של נתניהו ושוב משנת 2009 עם חזרת נתניהו ללשכת ראש הממשלה. לפני יותר משנה ביקש מולכו להשתחרר מתפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים