שתף קטע נבחר

עבר מהפך: נין האדמו"ר מסאטמר - קצין בצה"ל

חיים מייזליש התחנך בחסידות האנטי-ציונית בניו יורק. הנין של האדמו"ר הקודם שינה את אורחות חייו, ובגיל 19 עלה לארץ והתגייס ליחידת אגוז לא לפני שהתגרש ועזב את בתו. אתמול צעד על רחבת המסדרים בבה"ד 1: "יש לנו את הצבא הכי טוב בעולם"

 

הנין של האדמו"ר מסטאמר בלבוש חרדי ואחרי טקס הקצונה (מתוך פייסבוק) (מתוך פייסבוק)
הנין של האדמו"ר מסטאמר בלבוש חרדי ואחרי טקס הקצונה(מתוך פייסבוק)

 

אם חיים מייזליש היה הולך בתלם, נאמן למסלול שסללו לו הוריו ורבותיו, ייתכן שהיה משתתף בהפגנות החרדים הקיצונים בירושלים - או מעודד את המחאה מביתו בברוקלין. עם ייחוס משפחתי כנין האדמו"ר מסאטמר, המנהיג האנטי-ציוני מניו יורק של החסידות הגדולה בעולם, הוא נועד לגדולות, ובוודאי שלא היה מחמיץ את ההזדמנות למחות נגד חוק הגיוס - אחת המטרות הבולטות במאבק הקיצונים נגד מדינת ישראל. אבל במקום לחסום את התנועה ולהתעמת עם שוטרים ואזרחים, צעד חיים אתמול (יום ד') על רחבת המסדרים בבה"ד 1, ובתזמון סמלי במיוחד, בעיצומו של שבוע סוער סביב ההפגנות, הפך לקצין בצה"ל.

 

מייזליש הוא נינו של רבי משה טייטלבוים, שהיה האדמו"ר הקודם מסאטמר והלך לעולמו לפני 11 שנים. הוא גדל והתחנך באחד מריכוזי החסידות בניו יורק וינק מלידה השקפה שעוינת את המדינה ורואה בה ישות פסולה. אבל בגיל 11 ביקר לראשונה בישראל, התאהב - ומאז חייו השתנו. בשנות נעוריו עזב את הדת אבל בחר להמשיך לנהוג כחרדי ולהשתייך לקהילה, ואף התחתן והיה לאב. בגיל 19 שינה לחלוטין את אורחות חייו, עלה ארצה והתגייס, ולאחר מאבק לא קל הפך ללוחם ביחידת אגוז המובחרת. אתמול, כאמור, רשם ציון דרך נוסף במסע שלו, והחל מהשבוע הבא ישמש מפקד מחלקה בקורס מפקדי הכיתות בבית הספר למקצועות החי"ר.

 

בפוסט נרגש שפרסם מייזליש בפייסבוק לאחר טקס הסיום בבה"ד 1, הוא שיתף את חבריו בסיפור חייו, תיאר את הדרך הארוכה והקשה שעבר ואת הגעגועים לבתו שאינה בקשר איתו, ובעיקר ביקש להעניק השראה לקוראים. תחת הכותרת "אם יש רצון יש דרך", כתב: "גדלתי בתור ילד חרדי בברוקלין, ארצות הברית. הייתה לי הרגשה שמשהו חסר לי, לא ידעתי מה. הביקור הראשון שלי בארץ היה בגיל 11. גיליתי את מדינת ישראל, מדינה יהודית. עוד לא ידעתי איך זה ישפיע, אבל הרגשתי שמצאתי את הבית. כשחזרנו לברוקלין אחרי כמה ימים, הרגשתי בן אדם אחר".

 

מייזליש סיפר כי בהמשך גם שהה בארץ במשך תקופה ארוכה יותר, כתלמיד ישיבה בבני ברק, ולאחר שנה קנה לראשונה טלפון עם אינטרנט. הוא החל ללמוד תחומים שלא הכיר קודם לכן, כמו שפות ואת ההיסטוריה של מדינת ישראל והציונות, והפסיק לשמור שבת. בעצת רב נשאר בקהילה החרדית ונשא אישה חסידית לאחר היכרות של פחות משעה. כעבור כמה שבועות היא נכנסה להריון - ואז הוא החליט לעזוב. "התחלתי לחשוב מה עשיתי", תיאר, "איך אני הולך לגדל ילד חרדי בעולם שאני לא מסכים איתו? ... רבקה, הבת שלי, כבר בת 4. המשפחה שלה לא מסכימה שנהיה בקשר בגלל שאני לא חרדי.

 

"מקווה שאוכל להסביר לבת למה עזבתי אותה" 

"כמה חודשים לפני צוק איתן, כמעט שנה אחרי שעזבתי את הקהילה שבה גדלתי, החלטתי שאני רוצה להתגייס", שחזר מייזליש, "אחרי שתי פגישות אמרו לי שבגלל שאני בן 19, גרוש פלוס אחת, אני לא מתאים לצבא. גם החברים סביבי אמרו שאני לא אצליח בצבא. שאין לי סיכוי בכלל... באוגוסט 2014 התגייסתי לקורס עברית במחו"ה אלון. אחרי שלושה חודשים של טירונות וקורס הגעתי לגולני, עברתי גיבוש והתקבלתי ליחידת אגוז. לא סיפרתי לאף אחד את הסיפור שלי.

 

"בתחילת המסלול פיתחתי פער מהחברים בצוות ולא הצלחתי להיות מהמובילים, לכן אחרי שנה במסלול, כשרציתי לצאת לפיקוד לא התאפשר לי... בחרתי לעזוב את היחידה ולהגיע לגדוד. יצאתי לקורס מ"כים... חזרתי לפקד על לוחמים בגדוד 13. הייתי בתפקיד כמה חודשים ויצאתי לקורס קצינים, שם למדתי במשך שמונה חודשים איך להיות מפקד טוב ומקצועי, איך לעמוד בכל משימה שתדרש כדי להגן על מדינת ישראל... היום אני מסיים את קורס הקצינים בבה"ד 1 ומקבל דרגות. מהשבוע הבא, אהיה מפקד מחלקה בקורס מ"כים, אשקיע בלבנות את המפקדים החדשים של צה"ל".

 

על בתו כתב: "אני מקווה שיום אחד כשהיא תגדל, אוכל לחדש איתה את הקשר ולהסביר לה למה הייתי חייב לעזוב אותה ולעלות לארץ. להסביר לה שבחרתי בדרך שונה ממה שהיא מכירה, אני כל כך אוהב את משפחתי שפשוט לא מבינה ולא מקבלת את הזווית שלי על העולם, בחרתי בדרך ביהדות ששונה מהם - יהדות שבה להקים ולהגן על מדינת העם היהודי זה דבר עצום וחשוב לא פחות מללמוד תורה".

 

המסר לחבריו ועוקביו בפייסבוק: "אם יש רצון יש דרך. לא משנה מה אומרים לך או מי אומר לך - אם אתה באמת רוצה להצליח ומוכן להשקיע, בסוף תצליח. יש לנו את הצבא הכי טוב בעולם, וזה לא משנה מאיפה באת ומה עשית עד עכשיו, אם תיתן את המאה אחוז שלך, אתה תמצא את הדרך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך פייסבוק
מייזליש לפני ואחרי השינוי
מתוך פייסבוק
מומלצים