שתף קטע נבחר

המסע המופלא הביתה של הכלבה סאנסה

בתחילת החודש נסעה הדס אסתר-אנטמן עם כלבתה סאנסה לביקור בחג הסוכות אצל חברים במצפה רמון. סמוך לצומת משאבי שדה אירעה תאונה והרכב התהפך. הכלבה המבוהלת ברחה ונעלמו עקבותיה. לאחר שלושה שבועות של חיפושים בסיוע מאזרחים מרחבי הארץ, נמצאה הכלבה בב"ש, כ-30 ק"מ מאזור התאונה. "קיבלתי שיעור באמונה ואני מודה לכל אחת ואחד", אומרת הדס לאחר האיחוד המרגש

 

 

תאונת דרכים שכמעט הסתיימה במוות, מסע חיפושים שנמשך שלושה שבועות מלאי מתח ודאגה, עשרות אנשים שחיפשו אחרי הכלבה, אלפי שיתופים בפייסבוק וכלבה חמודה שחזרה בשלום לבעליה בתל-אביב.

 

הדס אסתר-אנטמן, תושבת תל אביב, אימצה את סאנסה בת השלוש מעמותת "תנו לחיות לחיות" בכפר רות לפני כחצי שנה. "היתה לי כלבה בת עשר שנים שמתה מסרטן ולקח לי שלוש שנים עד שיכולתי לאמץ כלבה ולהכניס אותה לחיים שלי", אומרת הדס ל-ynet.

 

 (צילום: הדס אסתר-אנטמן) (צילום: הדס אסתר-אנטמן)
(צילום: הדס אסתר-אנטמן)

 

"היה בינינו חיבור חזק מההתחלה. היא שכבה על האדמה בבית המחסה של תנו לחיות לחיות, יפה ומלכותית כמו הדמות סאנסה מ'משחקי הכס', חששנית, חרדתית ודרוכה. לקח לנו זמן לבנות את האמון בינינו".

 

בחג הסוכות נסעה הדס עם כלבתה לביקור של חברים במצפה רמון. בשעת אחר הצהריים, כשני קילומטר צפונית לצומת משאבי שדה, חייהן של השתיים השתנו בשניות.

 

"רכב בא מולי, איבדתי שליטה"

"רכב יצא לעקיפה מסוכנת ופתאום בא מולי, סטיתי ימינה, נבהלתי ואז סטיתי שמאלה וימינה, איבדתי שליטה והתהפכנו גלגול וחצי", משחזרת הדס את רגעי התאונה. "עפנו לגדה המערבית, מיד יצאתי מהאוטו ורצתי לצידו השני כדי להוציא את סאנסה במהירות, אך היא לא הייתה ברכב".

 

 (צילום: הדס אסתר-אנטמן) (צילום: הדס אסתר-אנטמן)
(צילום: הדס אסתר-אנטמן)

 

לדבריה, רכבים רבים עצרו ונהגים החלו לנסות לעזור. "צעקתי 'איפה הכלבה? איפה הכלבה?' וענו לי שראו אותה בורחת. בזמן שאני מדממת, סאנסה נבהלה מהטראומה והחלה לרוץ. הרשיתי לעצמי לרדוף אחריה ולא ידעתי באיזה מצב היא יצאה מהאוטו כי היא נזרקה כמו נייר מאחורה".

 

הדס מציינת כי ראתה את כלבתה רצה בלי הפסקה ואז מדי פעם נעצרת ומסתכלת לאחור.  אנשים שעצרו כדי לעזור להדס בזירת התאונה הצטרפו למרדף במטרה לנסות ללכוד את הכלבה המבוהלת, אך הדס ביקשה מהם לחדול כדי לא להבריחה. 

 

היא ציינה כי אנשי מד"א החלו לטפל בה ולוודא את חומרת הפציעות מהתאונה. לאחר שנבדקה וסירבה להתפנות לטיפול בבית החולים, הזעיקה הדס את יפתח דבש, חבר ממצפה רמון והשניים החלו בחיפושים באזור אך לא מצאו את הכלבה. רכבה של הדס עלה באותו לילה בלהבות ונגרר מהמקום.

 

 (צילום: הדס אסתר-אנטמן) (צילום: הדס אסתר-אנטמן)
(צילום: הדס אסתר-אנטמן)

 

אלפי שיתופים ברשתות החברתיות

לאחר מספר שעות של חיפושים, הגיעה הדס עם בני משפחתה לטיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע ובתום הבדיקות, הדס לא שבה אל ביתה, אלא חזרה אל האזור בלילה כדי להמשיך בחיפושים.

.

"זה היה תא שטח עצום בגודלו כשאין לנו יכולת להעריך לאן היא המשיכה. זו היתה יריה באפילה. פרסמתי הודעות בקבוצות שונות בפייסבוק, שלחתי הודעות לווטרינרים והסגרים באזור", היא מסבירה.

 

ההודעה על הכלבה האבודה הצטרפה למאות הודעות שמתפרסמות מדי חודש בקבוצות הפייסבוק על כלבים אבודים, אך רק כשהדס יצרה קולאז' בין צילום הרכב ההפוך והמרוסק ולצידו תמונה של סאנסה, החלה סערה ברשת עם עשרות אלפי שיתופים, הצעות לחיפושים זרמו מכל עבר ואנשים מכל הארץ נרתמו כדי לעזור למצוא את הכלבה האבודה.

 

 (צילום: הדס אסתר-אנטמן) (צילום: הדס אסתר-אנטמן)
(צילום: הדס אסתר-אנטמן)

 

לינה בשטח, רחפנים ואנשים טובים בדרך

הדס עזבה את תל אביב וישנה יומיים באוהל במקום התאונה. "הגיעו אנשים נפלאים שהביאו לי אוכל ושהו אותי במהלך החיפושים כדי שלא אהיה לבד, אנשים הביאו רחפנים והטיסו אותם במטרה לנסות למצוא סימן חיים מסאנסה", היא משתפת. "הדיווחים הגיעו כמעט לכל אדם באזור היישובים בהר הנגב, עד לסיירי ביטחון, אנשי הפזורה הבדואית ופקחי רשות הטבע והגנים. לאט לאט גדל גם זרם שיחות הטלפון מאנשים שטענו כי מצאו את הכלבה".

 

עדן אוליאל, פקח בקעת צין והמכתש הגדול ברשות הטבע והגנים ששמע על המקרה של הדס, הגיע לסייע בחיפושים במהלך החג. "קראתי ושרקתי לה ללא הפסקה. זה היה נורא. מצד אחד, היו לי קולות בראש לעזוב, לוותר וללכת לאמץ כלבה חדשה, מצד שני, הרגשתי שלא עשיתי מספיק למענה", מגלה הדס. "עד שהפקח עדן אמר לי בשלב מסויים שהאנשים בשטח ימשיכו לעבוד ושכדאי לי לשוב הביתה, לחזור לעבודה ולחכות לעדכונים".

 

בדרך הצטרפו אנשים נוספים שסייעו בחיפושים, ביניהם מתנדבי "מיזם 100"  והדס לא איבדה תקווה. לאחר כשלושה שבועות, הגיע הטלפון המיוחל.

 

סאנסה שרדה מסע של כ-30 ק"מ מאזור משאבי שדה עד באר שבע (צילום: ymaps) (צילום: ymaps)
סאנסה שרדה מסע של כ-30 ק"מ מאזור משאבי שדה עד באר שבע(צילום: ymaps)
 

 

הפתעה בבאר שבע: "הלב שלי נפל כשראיתי את הצילום שלה"

שלושה שבועות לאחר היעלמותה של סאנסה, הגיע סימן חיים במרחק של כ-30 ק"מ מאזור התאונה בו נראתה לאחרונה הכלבה. בתחילת השבוע הבחינו קרן ונתן דניאלי המתגוררים בשכונת נווה נוי בפאתי באר שבע, בכלבה משוטטת שנצפתה ליד שער הכניסה לחצר ביתם.

 

"היו לנו אורחים באותו הזמן ובתחילה לא התייחסתי אליה כשראיתי אותה ליד השער. כשהאורחים עזבו, ראיתי שהיא עדיין שם, שוכבת על האדמה ונראית תשושה", מספר נתן ל-ynet. "הרגשתי שמשהו לא בסדר ואולי מדובר בכלבה שאבדה לבעליה. שוטטתי בקבוצות בפייסבוק ופתאום ראיתי את התמונה שלה".

 

נתן יצר קשר עם הדס ודיווח לה כי מצא את סאנסה. "יש כל כך הרבה כלבים כנענים שדומים לה, ביקשתי ממנו שיצלם אותה וישלח לי תמונה שלה. הלב שלי נפל כשראיתי את הצילום שלה", היא אומרת. "פחדתי שהיא תברח לו כי היא מתקשה להתחבר לגברים".

 

נתן מוסיף כי ראה שהכלבה מסתדרת טוב יותר עם נשים, ביקש מהשכנה להאכילה עד שהצליחו להכניס לגינת הבית שם שמרו עליה שלא תימלט שוב. "היא היתה אצלנו כארבע שעות עד שהגיעו חברים של הדס ולקחו אותה לאזור המרכז", הוא מסכם. "זו חוויה מטורפת שהיא הגיעה עד אלינו הביתה ושמח שיכולנו לעזור לה".

 

 (צילום: הדס אסתר-אנטמן) (צילום: הדס אסתר-אנטמן)
(צילום: הדס אסתר-אנטמן)

למקום הגיעו חברים של הדס שלקחו את הכלבה אליה לאזור המרכז, שם התאחדו השתיים במפגש מרגש. "לא האמנתי שהיא חזרה בשלום. כנראה הפחד שלה שמר עליה וזה מה שהציל אותה בטבע. כשהיא חזרה הביתה, היא לא הפסיקה להסתובב בחדרים, הריחה את הסביבה עד שנרדמה ואז יכולתי להירגע שהיא מרגישה בטוחה בבית ומרשה לעצמה לישון", מסכמת הדס.

 

 (צילום: הדס אסתר-אנטמן) (צילום: הדס אסתר-אנטמן)
(צילום: הדס אסתר-אנטמן)

 

"אני מודה שהיו רגעים שנעתי בין אמונה, תקווה וויתור. כבר שקלתי לאמץ כלב נוסף. קיבלתי שיעור באמונה ואני מודה לכל אחת ואחד שעזרו בדרך שלהם להשיב אותה אליי בריאה ושלמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדס אסתר-אנטמן
סאנסה כלבה שאבדה לבעליה שבה אחרי שלושה שבועות
צילום: הדס אסתר-אנטמן
מומלצים