שתף קטע נבחר

ראש מנגנוני הביטחון של חמאס נפצע בניסיון התנקשות

תאופיק אבו נעים, מי שנחשב לחוד החנית הביטחונית של חמאס ברצועה, יצא ממסגד ולאחר שנכנס למכוניתו היא התפוצצה. הוא נפצע בינוני. "פעולה פחדנית של אויבי העם הפלסטיני", אמרו בחמאס ולא הזכירו את ישראל. אבו נעים היה אחראי למצוד אחר מנהיג דאעש בעזה ואחר מחסליו של בכיר אחר בארגון, מאזן פוקהא, במרס השנה

 

תאופיק אבו נעים ()
תאופיק אבו נעים
מי ניסה לחסל את בכיר חמאס? תאופיק אבו נעים, מפקד מנגנוני הביטחון של ארגון חמאס ברצועת עזה, נפצע בניסיון התנקשות באורח בינוני ופונה לבית החולים שיפא בעזה. אבו נעים השתתף בתפילות יום השישי במסגד במחנה נוסיראת במרכז הרצועה ולאחר שנכנס למכוניתו היא התפוצצה. כמה בני אדם נוספים נפצעו בתקרית.

 

חמאס אישר בהודעה רשמית את התקרית והוציא הנחייה גורפת שלא למסור שום מידע על פרטי התקרית במסגרת החקירה. "מדובר בפעולה פחדנית שאותה ביצעו אויבי העם הפלסטיני ואויבי האומה", אמרו בחמאס. "מדובר בפגיעה בביטחון של עזה, ביציבותה, באחדות העם של ובפיוס הלאומי. על מנגנוני הביטחון ומשרד הפנים לרדוף אחרי הפושעים האלה, ללכוד אותם ולהביאם בפני משפט. עליהם לנקוט ביד ברזל נגד כל מי שמתכנן לפגוע בביטחון של עמנו וביציבותו".

הרכב שבו אירע הפיצוץ ()
הרכב שבו אירע הפיצוץ


איסמעיל הנייה מבקר את אבו נעים בבית החולים ()
איסמעיל הנייה מבקר את אבו נעים בבית החולים

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה הגיע לבית החולים שיפא בעזה לבקר את אבו נעים כמו גם משלחת של בכירי פתח ברקע הסכם הפיוס. גם בפתח גינו את הפעולה ואמרו כי מדובר בניסיון להכשיל את הפיוס. ועדות ההתנגדות העממית האשימה את ישראל בניסיון ההתנקשות: "טביעות האצבע הציוניות ברורות. יש להכות בסוכנים של ישראל".

 

אבו נעים הוא האחראי על כל המנגנונים הפלסטיניים של חמאס בעזה, מהמשטרה הכחולה ועד לגופים הרשמיים החשאיים יותר שאחראים על הביטחון הפנימי ברצועה. הוא אדם שמקורב מאוד להנהגת חמאס ברצועה בראשה איסמעיל הנייה ויחיא סינוואר.


המסגד שבו בוצע ניסיון ההתנקשות ()
המסגד שבו בוצע ניסיון ההתנקשות

אבו נעים מפקח על העבודות בגבול בין עזה למצרים ()
אבו נעים מפקח על העבודות בגבול בין עזה למצרים
 

הוא למעשה חוד החנית הביטחונית של חמאס ברצועה. לאחרונה עסק בבניית ובהשלמת אזור החיץ שבין הרצועה למצרים במסגרת מאמצי חמאס לרצות את קהיר ולהוכיח לה כי התנועה עושה הכול כדי לנתק את דאעש בסיני מרצועת עזה וכי היא נלחמת נגדו.

אבו נעים (במרכז) במעבר רפיח ()
אבו נעים (במרכז) במעבר רפיח

אבו נעים ניהל אחריו מצוד שהצליח. מנהיג דאעש בעזה נור עיסא ()
אבו נעים ניהל אחריו מצוד שהצליח. מנהיג דאעש בעזה נור עיסא

אבו נעים ניהל מלחמת חורמה בסלפים ובארגונים המזוהים עם דאעש בעזה. לפני פחות מחודש, כוחותיו ואנשיו עצרו את מנהיג דאעש ברצועה נור עיסא אחרי מצוד שנמשך חודשים. על רקע זה יש להזכיר את הפיגוע שביצע דאעש במעבר רפיח ובו נהרג איש מנגנוני הביטחון של חמאס. אבו נעים הגיע בעצמו לזירת הפיגוע כדי לפקח על החקירה.

 

התקרית מתרחשת שבעה חודשים לאחר חיסולו של מאזן פוקהא, בכיר אחר בחמאס. גם כאן היה אבו נעים אחראי על חקירת החיסול, המצוד אחר המתנקשים ומעצר שלושה מהם, שהוצאו להורג. פוקהא חוסל מטווח קצר סמוך לביתו בשכונת תל אל-הווא שבדרום מערב העיר עזה בידי מתנקש או מתנקשים שהשתמשו בכלי נשק עם משתיק קול. הם ירו בו בראשו ארבעה כדורים, נמלטו ופוקהא מת מיד.

 

פוקהא, איש חמאס מהעיירה טובאס במקור, נשפט בישראל בשנת 2003 לתשעה מאסרי עולם אחרי שהורשע בשליחת מחבל לבצע פיגוע התאבדות. המחבל התפוצץ באוטובוס של חברת אגד ליד צפת ורצח תשעה בני אדם. הוא שוחרר מהכלא בעסקת שליט בשנת 2011 ועקב חומרת מעשיו הוא גורש לרצועת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים