שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: גטי אימג'ס

  אש על הקרח: יבגניה מדבדבה ממיסה את המשטח

  "מחוץ לרדאר": היא רק בת 17 אבל שברה את השיא העולמי כבר 11 פעמים ונחשבת לליגה בפני עצמה בהחלקה האמנותית. רגע לפני שהיא הופכת לכוכבת על, הכירו את המחליקה שמסוגלת ברגע להפוך לגיבורה של סדרת אנימציה יפנית או סתם לאנה קארנינה

   

  יכולות אדירות ופוטנציאל אינסופי

  יכולות אדירות ופוטנציאל אינסופי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "צ'אק נוריס לא נופל, הוא בסך הכול בודק את העמידות של הרצפה עם הפנים שלו"

  למשפט צ'אק נוריס השחוק הזה, כדאי מאוד שימציאו גרסה בכיכובה של המחליקה האמנותית הרוסייה הצעירה, יבגניה מדבדבה (17).

   

  לכתבות נוספות במדור "מחוץ לרדאר"

   

  בשבת שעברה, במהלך תחרות במוסקבה שפתחה את סבב הגראנד פרי של העונה הנוכחית, מדבדבה נפלה על הקרח בזמן שניסתה לבצע תרגיל מורכב במיוחד. סליחה, מדבדבה לא נופלת, היא בסך הכול משלה את היריבות שלה שיש להן סיכוי נגדה. למרות הנפילה הבולטת, מדבדבה ניצחה בתחרות תוך שהיא מקדימה את המחליקה הבאה אחריה ביותר מ-16 נקודות.

   

  שוברת שיא אחר שיא (אחר שיא). מדבדבה (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  שוברת שיא אחר שיא (אחר שיא). מדבדבה(צילום: getty images)

   

  לא משאירה לאף אחת צ'אנס. מדבדבה על הפודיום (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  לא משאירה לאף אחת צ'אנס. מדבדבה על הפודיום(צילום: getty images)

   

  הסיפור הקטן הזה ממחיש היטב את הדומיננטיות המובהקת של מדבדבה בהחלקה אמנותית כיום. מדבדבה היא ליגה בפני עצמה בענף החורף היוקרתי. רצף הניצחונות המדהים שלה נמתח מאז נובמבר 2015, היא שברה את השיא העולמי 11 פעמים, היא האישה הראשונה מאז 2001 שזוכה פעמיים ברציפות באליפות העולם והמחליקה הראשונה אי פעם שזוכה באליפות העולם לבוגרות שנה אחרי שזכתה באליפות העולם לנוער.

   

  אם לא יהיו תקלות מוזרות בדרך, מדבדבה צפויה להפוך בסיומה של אולימפיאדת החורף בפיונגצ'אנג בעוד פחות מארבעה חודשים לכוכבת-על ולשם מוכר בכל העולם. למדבדבה יש את האקס-פקטור על-שם סימון ביילס שיסייע לה לא רק לזכות במדליית זהב אולימפית אלא גם לכבוש את העולם בסערה. בניגוד לסטיגמה על ספורטאיות רוסיות קפואות ומופנמות מהענפים הפרפקציוניסטיים – מדבדבה היא פצצה של כריזמה ורגש. היא מרבה להתראיין, גם באנגלית, צוחקת בלי סוף, גם על עצמה, חולשת על כל הרשתות החברתיות כיאה לנערה בגילה ומביאה מטען עצום של רגש ודרמה למשטח הקרח.

   

  למדה ללכת ולהחליק פחות או יותר באותו זמן. מדבדבה לפני מספר שנים (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  למדה ללכת ולהחליק פחות או יותר באותו זמן. מדבדבה לפני מספר שנים(צילום: getty images)

  "נראה לי שמשהו נדבק לי ללהב". מדבדבה בפעולה (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  "נראה לי שמשהו נדבק לי ללהב". מדבדבה בפעולה(צילום: getty images)

  הסימון ביילס של הקרח (צילום: AP) (צילום: AP)
  הסימון ביילס של הקרח(צילום: AP)

  סביר להניח שאם לא הייתה קופצת כל כך טוב על הקרח, התיאטרון הרוסי יכול היה ליהנות מאוד מכישוריה של מדבדבה. המחליקה הצעירה ניחנה ביכולות דרמטיות מופלאות ובענף שבו למבע הרגשי יש משקל לא קטן, מדובר ביתרון משמעותי. גם המאמנת של מדבדבה, אתרי טוטברידזה, והכוריאוגרף שלה, איליה אברבוך, זיהו היטב את היכולת של מדבדבה להמיס לבבות ובנו לה תרגילים בהתאם. כך למשל, בתרגיל החדש שלה שישמש אותה גם באולימפיאדה היא מגלמת את אנה קארנינה, מהדמויות האייקוניות ביותר בספרות הרוסית.

   

  למרות שאנה הספרותית הייתה נשואה ואמא לילד, מדבדבה בת ה-17 לא מרגישה קושי להיכנס לדמותה. "אני מנסה להיכנס לדמות שלה מבפנים ולהחליק כמו שאני חושבת שהיא הייתה מחליקה", היא מסבירה, "ההופעות הדרמטיות מאפשרות לי להעצים את הרגשות שלי, אני מנסה להביא לתרגיל כאב, חמלה ועומק". התרגיל שליווה אותה בעונה שעברה התבסס על הספר "קרוב להפליא ורועש להחריד", העוסק בטראומה של אסון התאומים, גם במקרה ההוא זכתה מדבדבה למחמאות על האופן שבו הצליחה להביע על הקרח את הרגשות הכבדים של השכול והכאב.

   

  מחזיקה ענף שלם על הגב (צילום: AP) (צילום: AP)
  מחזיקה ענף שלם על הגב(צילום: AP)

  לא רק טכניקה גבוהה, גם כישרון משחק (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  לא רק טכניקה גבוהה, גם כישרון משחק(צילום: getty images)

   

  "מדבדבה היא שחקנית על הקרח", קובעת טוטברידזה המאמנת, "היא ממש מרגישה את התרגיל שלה. הרבה פעמים היא שואלת אותי כיצד היא צריכה לפרש את הדמות בנקודה מסוימת. מעבר לזה היא חזקה מאוד בקפיצות וכמובן עובדת, עובדת, עובדת ועובדת".

   

  החיבור של מדבדבה להחלקה האמנותית הגיע מהבית. אמה הייתה מחליקה אמנותית בעצמה ושלחה את בתה למשטח הקרח בפעם הראשונה כשהייתה רק בת שלוש. בסביבות גיל תשע היא עברה להתאמן אצל טוטברידזה שמשמשת כמאמנת שלה עד היום. טוטברידזה זיהתה אצל מדבדבה הקטנה לא רק כישרון עצום אלא גם נחישות יוצאת דופן לגילה.

   

  "לפני שהשתתפה בפעם הראשונה באליפות רוסיה, כשהייתה רק בת 13, היא סבלה משבר ביד אבל התעקשה להתחרות", מספרת טוטברידזה, "היא הופיעה לתחרות מגובסת, אבל דאגה שאף אחד לא יידע מזה. היא החביאה את הגבס מתחת ללבוש. פעם באימון בארה"ב היא התרסקה חזק ולמרות זאת התעקשה להמשיך להתאמן ואפילו קפצה נהדר. רק לאחר מכן התברר שהיא שברה את היד שלה בנפילה והייתה זקוקה לגבס ולמשככי כאבים".

   

  הצל שלי ואני יצאנו להביא עוד מדליית זהב (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  הצל שלי ואני יצאנו להביא עוד מדליית זהב(צילום: getty images)

   

  תזכרו את השם טוב טוב. יבגניה מדבדבה (צילום: getty images) (צילום: getty images)
  תזכרו את השם טוב טוב. יבגניה מדבדבה(צילום: getty images)

   

  "שחקנית על הקרח" (צילום: AP) (צילום: AP)
  "שחקנית על הקרח"(צילום: AP)

   

  "עקשנות היא אכן תכונה בולטת אצלי", מאשרת מדבדבה, "כדי להשיג משהו אני אלך עד הקצה. וכן אני יודעת שאני חמת מזג, אבל לצד כל התכונות הרעות שלי יש גם כמה טובות. אני סימפטית ותומכת, או לפחות חושבת שאני כזו".

   

  ברמה הטכנית, מדבדבה היא פורצת גבולות סדרתית. בתחרות אחת ביפן באפריל האחרון היא הפכה לאישה הראשונה שחוצה את רף 80 הנקודות בתרגיל הקצר (80.61) ואת רף 160 הנקודות בתרגיל החופשי (160.46 נקודות). כמובן שבאותה ההזדמנות היא גם שברה את שיא העולם שלה בתוצאה המשולבת. מדבדבה נוהגת לבצע את הקפיצות כשהזרוע שלה ניצבת מעל הראש, פוזיציה המוכרת בענף ההחלקה בשם טאנו, על שמו של המחליק האמריקאי האגדי בראיין בויטאנו (כן, כן ההוא שזכה לשיר משלו בסרט של סאות' פארק). אחת הקפיצות הידועות שלה היא הטריפל טו-פוט (Triple Toe Foot) שבה היא מזנקת על רגל אחת ומבצעת שלושה סיבובים באוויר.

   

  כן, היא באוויר. וכן, היא רק בת 17. מדבדבה בפעולה (צילום: AP) (צילום: AP)
  כן, היא באוויר. וכן, היא רק בת 17. מדבדבה בפעולה(צילום: AP)

   

  פורצת גבולות סדרתית (צילום: AP) (צילום: AP)
  פורצת גבולות סדרתית(צילום: AP)

   

  "אני אוהבת שיש לי רעשים בראש כשאני מחליקה", היא מספרת, "אני קוראת לזה חרקים בראש. אני צריכה אותם כי הם עוזרים לי להישאר ממושמעת, בלעדיהם אני רגועה מדי. עם זאת יותר מדי חרקים יכולים לגרום לי לבעיות קשות. הם ממש אוכלים אותי מבפנים".

   

  היפנים משוגעים עליה

  ברוסיה נחשבת מדבדבה לספורטאית מוערכת אבל דווקא ביפן היא כוכבת של ממש. מעבר לפופולאריות של הענף ביפן בין השאר בגלל הישגיו של מחליק העל המקומי יוזורו האניו, סיבה נוספת שהופכת את מדבדבה לאהובה בארץ השמש העולה היא חיבתה הגדולה לאנימה, אנימציה יפנית. מדבדבה היא מעריצה נלהבת של אנימה ובעיקר של הסדרות Sailor Moon ו-Yuri on ice, סדרת אנימציה גאה העוקבת אחר סיפור האהבה בין המחליק היפני יורי ומאמנו הרוסי ויקטור. ואף מילה על הנשיא הרוסי פוטין.

   

  ומה היא חושבת על אנימה?

  ומה היא חושבת על אנימה?

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אל תגלו לפוטין. מדבדבה מחופשת לדמות מ-Yuri on ice

   

  מדבדבה מרבה לשתף את עוקביה ברשתות החברתיות בפוסטים על הסדרות האהובות עליה ואפילו בתמונות שלה מחופשת לדמויות מהסדרה. היוצרים של Yuri on ice כל כך התרגשו מהאהבה הרבה שמרעיפה עליהם מדבדבה שהם הכינו לה איור מיוחד שלה לצד הדמויות מהסדרה. כמובן שכיום האיור הזה תלוי במקום של כבוד בחדרה של מדבדבה לצד אינספור פוסטרים ובובות של דמויות מסדרות יפניות.

   

  הרגע בו כבשה סופית את לבם של היפנים היה בתחרות בטוקיו שבה הפתיעה כשהופיעה מחופשת לאחת הדמויות הראשיות בסדרה Sailor Moon. היא לא הסתפקה בכך וביצעה את התרגיל לצלילי נעימת הסדרה כשהיא שרה בקול תוך כדי. "זה היה רעיון ספונטני למדי וזו הייתה חוויה מעניינת ומצחיקה. הקהל כמובן היה באקסטזה", היא סיפרה לאחר מכן. אחרי אותה תחרות מדבדבה הוזמנה להופיע בתוכניות אירוח ביפן שם חיקתה את הריקוד של הגיבורה מ-Sailor Moon בקטע שהפך לוויראלי במזרח הרחוק. כיום בכל תחרות שבה היא משתתפת, מעריציה נוהגים לזרוק לה למשטח דובונים ובובות של דמויות מהסדרות האהובות עליה.

   

  היפנים מאוהבים כבר מזמן

  היפנים מאוהבים כבר מזמן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כבשה את היפנים בסערה. מדבדבה כדמות מסיילור מון (צילום: AP) (צילום: AP)
  כבשה את היפנים בסערה. מדבדבה כדמות מסיילור מון(צילום: AP)

   

  בעוד ארבעה חודשים מדבדבה כבר לא תוכל להישאר מחוץ לרדאר של מי שאינו מתגורר
  ביפן או ברוסיה. כשהאולימפיאדה בפיונגצ'אנג תיפתח וענפי החורף יקבלו את מרכז הבמה הספורטיבית, כולם ייחשפו לילדת הפלא הרוסייה נכנסת לדמותה של אנה קארנינה ומבצעת תרגילים וירטואוזיים על הקרח, בדרך לזכייה במדליית הזהב האולימפית. האם באותם רגעים היא תגשים את חלומה הגדול? ממש לא. "אולימפיאדה היא לא חלום אלא מטרה. אנשים שוכחים שספורטאים הם בסופו של דבר בני אדם, אנחנו חולמים על דברים תלושים ורחוקים, לא על גביעים ומדליות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים