שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חיים על ענן: "הטכנולוגיה שלנו הגיעה למאדים"
  בראיון ל-ynet הסביר סמנכ"ל הטכנולוגיות של אמזון על פעילות AWS. הוא הרגיע מפני פרצות אבטחה או פגיעה בסביבה מצד חוות השרתים – וגם סיפר כי הטכנולוגיה כבר מזמן יצאה מגבולות כדור הארץ

  גם אם אנחנו לא מודעים לכך - חלק גדול מאוד מהמידע שלנו נשמר במקום המכונה "ענן", בין היתר בענן שהקימה חברת אמזון.

   

  ד"ר ורנר ווגלס, סמנכ"ל הטכנולוגיות של אמזון, פירט בראיון ל-ynet על הפעילות של Amazon Web Services: ""AWS היא ארגון עסקי נפרד בתוך אמזון עם בסיס לקוחות שונה, שירותים שונים וצוות הנהלה נפרד. אמזון החברה הקמעונאית היא משתמשת גדולה ומועילה מאוד של AWS, היא משתתפת בתוכניות הבטא הפרטיות לבדיקת השירותים שלנו ומספקת לנו משוב. כל צוות שנטל חלק בפיתוח שירות מצליח יאמר לך שהם נזקקו למספר רב של משתמשים מתוחכמים, גדולים ובעלי סטנדרטים גבוהים על מנת להמשיך לדחוף קדימה ולשפר את המוצר שאותו הם מציעים - ואמזון הקמעונאית הייתה ונשארה אחת מאותם משתמשים גדולים וחשובים המסייעים ל-AWS".

   

  ד"ר ורנר ווגלס (צילום: אמזון) (צילום: אמזון)
  ד"ר ורנר ווגלס(צילום: אמזון)

   

  לדבריו, למעשה כולנו נמצאים בקשר עם השירותים של החברה, אפילו אם אנחנו לא יודעים על כך. "הסיבה לכך שהשימוש ב-AWS הפך כה נפוץ ונוגע לחלק גדול מחיי היומיום שלנו, היא שאנו מציעים מודל טכנולוגי חדש באופן קיצוני לעומת מה שאנשים היו רגילים לו בעבר" אמר ד"ר ווגלס. "עם הענן של AWS, לקוחות יכולים לרכוש טכנולוגיה, כגון: כוח חישוב, אחסון, בסיסי נתונים ושירותים נוספים על פי הצורך. באמצעות מחשוב ענן, AWS מנהלת ומתחזקת את תשתיות הטכנולוגיה בסביבה מאובטחת וארגונים ניגשים למשאבים אלה דרך האינטרנט כדי לפתח ולהריץ את האפליקציות שלהם. ניתן להגדיל או להקטין את הקיבולת מיידית והעסקים משלמים רק עבור מה שהם משתמשים בו".

   

  ד"ר ווגלס, שביקר בחודש שעבר בישראל, מספר כי השירותים של החברה כבר הגיעו אפילו לכוכב לכת שכן. "כיום בהרבה מהאירועים הגדולים ביותר בעולם משתמשים ב-AWS. בין אם מדובר בשידור חי של הסופר בול או המשחקים האולימפיים, או כאשר הלקוח קונה כרטיס מ-Live Nation Entertainment – כולם משתמשים ב-AWS", הוא אומר." אבל השפעת הענן של AWS אינה מוגבלת רק לכדור הארץ. AWS מפעילה יישומי מחשוב גם בחלל החיצון. כך לדוגמה הגשושית Curiosity ש-NASA הנחיתה על המאדים בשנת 2012, גם היא משתמשת ב-AWS להפעלת מערכות רבות שלה".

   (צילום: אמזון) (צילום: אמזון)
  (צילום: אמזון)

   

  רבים חוששים כי המידע מענן ידלוף בסופו של דבר. ד"ר ווגלס מרגיע: "האבטחה תהיה תמיד בראש סדר העדיפויות שלנו. עוד ועוד לקוחות בוחרים בענן של AWS בגלל אסטרטגיית האבטחה שלנו. בחינת הענן של AWS תגלה שנעשה בו שימוש באותן טכניקות בידוד לשם אבטחה כפי שנעשה בדאטה סנטרים המסורתיים. אלו כוללות אבטחה פיזית של דאטה סנטרים, הפרדת הרשת, בידוד חומרת השרת ובידוד האחסון".

   

  ד"ר ווגלס מוסיף כי ל-AWS יש אחריות משותפת עם הלקוח. "אנחנו מנהלים ושולטים ברכיבים משכבת מערכת ההפעלה והווירטואליזציה ועד לאבטחה הפיזית של המתקנים שבהם השירותים פועלים, והלקוחות של AWS אחראים לבניית אפליקציות מאובטחות. אנו מספקים מגוון רחב של שיטות עבודה מומלצות, כלי הצפנה והנחיות נוספות שלקוחותינו יכולים למנף כדי לספק אבטחה ברמה גבוהה של האפליקציה. כמו כן, שותפיה של AWS מציעים מאות כלים ויכולות שנועדו לעזור ללקוחות להשיג את יעדי האבטחה שלהם, החל באבטחת הרשת, ניהול תצורה, בקרת גישה והצפנת נתונים".

   

  אחסון של מידע רב כל כך דורש חוות שרתים, ש"זוללות" הרבה מאוד חשמל – דבר שעשוי להביא לזיהום אוויר בעקבות ייצור החשמל. גם כאן ד"ר ווגלס מרגיע: "בנובמבר 2014 שיתפה AWS באופן פומבי את המחויבות שלה לאנרגיה ממקורות מתחדשים, כאשר הכריזה על יעד לטווח ארוך של הפעלת כל התשתיות הגלובליות שלה באמצעות 100% אנרגיה ממקורות מתחדשים. בחודש אפריל 2015 הכריזה AWS שבערך 25% מצריכת האנרגיה של התשתיות שלה ברחבי העולם הגיעה ממקורות מתחדשים. לאחר מכן עברנו את היעד שלנו, של לפחות 40% עד סוף שנת 2016 וכיום היעד שלנו הוא להגיע למצב שבו 50% מצריכת האנרגיה שלנו תגיע ממקורות מתחדשים עד סוף שנת 2017".

   

  הטכנולוגיה מתקדמת בקצב מהיר מאוד, ד"ר ווגלס מנבא איך יראה תחום הענן בשנים הקרובות: "אנו עוברים תהליך של שינוי טכנולוגי שאינו דומה לכל תהליך אחר בימי חיינו, והוא מתרחש בקצב מסחרר - הרבה יותר מהיר מכפי שמישהו צפה. אנו ממשיכים להאמין כי בבוא הזמן, חברות מעטות בלבד יחזיקו בדאטה סנטרים משלהן - ופירוש הדבר שמרבית האפליקציות עוברות לענן. כמו כן, ברור למדי בשלב זה שהענן הפך לעניין רגיל ויומיומי. בסופו של יום, פירוש הדבר שכל תעשייה תוכל לחדש בדרכים חדשות - מרפואה מותאמת אישית, להבנה טובה יותר של היקום שלנו, להשכלה אקדמית הזמינה למאות אלפים בכל רחבי העולם, למודלים עסקיים חדשים עבור תעשיות מסורתיות ולהופעת 'העולם המחובר' - אנו רק בתחילת הדרך של מה שאפשרי באמצעות הענן".

   

  הוא הוסיף: "גם בשלב מוקדם זה, מדהים עד כמה השפיע הענן על העולם. כיום תכניות ריאליטי גדולות, כמו 'לרקוד עם כוכבים' או 'אפקט הפחד', מבצעות את כל פעולות השתתפות הצופים וההצבעות שלהם באמצעות AWS. נחיתת הגשושית Curiosity על מאדים, אשר נחגגה על ידי NASA, שודר בסטרימינג חי באמצעות AWS. ניתן לראות זאת בכמה מהמשחקים הפופולאריים ביותר בעולם – המופעלים במלואם באמצעות AWS. היום, באמצעות AWS, יכולות Tradeworx וכן SEC לשחזר כל אירוע בשוק ההון, עד לרשומה הבודדת, ולנתח למעלה מ-3 מיליארד רשומות תוך 2.8 שניות, במקום שבועות או חודשים. מה שמתרחש היום בענן מדהים למדי".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים