שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

מצרים: אין כניסה לאוניברסיטה עם ג'ינס קרוע

באוניברסיטת "אל-אזהר" אוסרים על הסטודנטים להיכנס עם מכנסי ג'ינס קרועים, מכנסי ברמודה וראש מגולח למחצה: "חושף את ערוות התלמידים". גם הכנסייה הקופטית הצטרפה לצעד ואוסרת על נשים להתפלל בלבוש קצר

שנת הלימודים האקדמית במצרים נפתחה בסערה - בגלל מכנסי ג'ינס קרועים. היה זה אחרי שדיקן הפקולטה לשפה ערבית באוניברסיטת "אל-אזהר" במחוז אל-מנופיה, צפונית לקהיר, החליט על שורה של מגבלות על הסטודנטים שלו שנוגעות להופעתם החיצונית.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

הדיקן א-סייד סלאם אסר על הסטודנטים להיכנס לכותלי הקמפוס לבושים במכנסי ג'ינס קרועים, מכנסי ברמודה ועם ראש מגולח למחצה. הנימוק של הבכיר באוניברסיטה: "לא תקין שסטודנט למדעים וסטודנט באל-אזהר בפרט ילבשו דברים שחושפים את ערוותם". סלאם אף איים להזמין את הורי הסטודנטים לשיחה ולהזהיר אותם שאם ייתפסו שוב בבגדים חושפניים אז ילדיהם לא יוכלו להיכנס לאלתר לקמפוס.  


ברשתות החברתיות במצרים וגם בכלי התקשורת המדינה סערו הרוחות בעקבות האיסור על מכנסיים קרועים באוניברסיטה. נשיא אוניברסיטת קהיר לשעבר, ג'אבר נסאר, צוטט בכתבה בעיתון המצרי "אל-ווטן" אומר שלאף אחד אין זכות להפקיע את מתלמידים את החופש להתלבש איך שנראה להם. בכתבה שפורסמה בעיתון "אל-יום א-סאבע" על איסור דומה שהוטל בפקולוטה לחינוך איכותי באוניברסיטת אל-מנופיה, אמרה הסטודנטית מרווה א-סייד: "אני לא מסכימה עם ההחלטה. העניין הוא בגדר חירות אישית ולכל סטודנט יש את החירות המלאה ללבוש את הבגדים שהוא רוצה. לסטודנט יש זכות ללבוש בתוך הקמפוס את מה שהוא לובש מחוץ לקמפוס".

 

"החלטה בעיתוי הנכון"

סטודנטית אחרת, אמירה מוחמד, דווקא תומכת בהחלטה. "ההחלטה הגיעה בעיתוי הנכון ויש ליישם אותה במידה רבה על כולם אחרי שסטודנטיות החלו ללבוש מכנסיים קרועים. הדבר גורם לקמפוס לאבד מהיוקרה שלו". 

 

באוניברסיטת "אל-אזהר" על כל שלוחותיה לא הסתפקו במגבלות הלבוש במקום אחד ופרסמו הנחיה לכל הסטודנטים שלהם ברחבי המדינה להגיע בלבוש אחיד - וצנוע. 

 
החלטת אוניברסיטת "אל-אזהר" זכתה לחיזוק מגורמים רבים נוספים במצרים. מוחמד שעלאן, חבר אגודת הבוגרים של אוניברסיטת "אל-אזהר", אמר בריאיון לעיתון "אילאף" כי כל ההורים של הסטודנטים תומכים בקוד הלבוש וההתנהגות. "לצעירים כיום אין מודל אמיתי לחיקוי או יעד שהם מנסים להשיג", הוא אמר. "זה גורם לכך שהם מתחברים באופן ישיר ועיוור למערב מבלי ידע אמיתי לגבי השוני בתרבויות, במסורות ובמנהגים". לטענתו, לבישת מכנסי ג'ינס קרועים, וכן עטיית צמידים ושרשראות אסורות מבחינה הלכתית. גם בפרלמנט המצרי תמכו בהגבלות הלבוש של אוניברסיטת "אל-אזהר" וכן בכנסייה הקופטית. בעיר אסיוט, למשל, אסרו ראשי הכנסייה הקופטית על צעירות להיכנס לכנסיות בלבוש קצר או במכנסיים קרועים.  

 

ואם בזה לא די, מועצת התקשורת העליונה במצרים פרסמה הנחיה גורפת לעיתונאים שלא להופיע ב"מכנסיים קרועים" שנימוק שמדובר בהופעה שחורגת מגבול הטעם הטוב ומכללי המקצוע. 

 

עורך הדין המצרי נביה אל-ווחש עורר סערה ציבורית גדולה במדינה לאחר שאמר בראיון ש"זו חובה לאומית להטריד ולאנוס אישה שלובשת מכנסיים קרועים משום שהיא לא שומרת על עצמה ומזמינה אנשים להטריד אותה". בעקבות דבריו יצאו נשים רבות בקמפיין נגד, והמועצה הלאומית לנשים במצרים הביעה שאט נפש עמוקה לנוכח דבריו והבטיחה להגיש עליו תלונה אצל התובע הכללי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
(אילוסטרציה)
צילום: shutterstock
מומלצים