שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  התוכים מהצפארי עברו לכלובים בלונה פארק
  לאחר סגירת הצפארי בת"א מרבית מבעלי הכנף הועברו לגני חיות ופינות חי, אך מבדיקת ynet עולה כי עשרות תוכים גדולים שמקורם בדרום אמריקה, הועברו לכלובים תחת כיפת השמיים שהוצבו בכניסה למתחם ה"לונה פארק" בעיר. מבקרת במקום העידה כי "התוכים היו רטובים ואין להם כיסוי או הגנה מהגשם". וטרינר: "יש צורך בכלובים שימנעו כל אפשרות הרטבת החיות"

   

  צילום: מוטי קמחי. עריכה: ארז ארליכמן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  לאן נעלמו התוכים ובעלי הכנף מפארק הציפורים "הצפארי" בתל-אביב? בשבוע שעבר סגר "הצפארי" בגני יהושע את שעריו לאחר 23 שנות פעילות והעבודות להריסת הכלובים בעיצומן. אולם אתמול (א') התברר כי חלק מאותם בעלי כנף הוכנסו לכלובי ברזל שהוצבו בכניסה למתחם ה"לונה פארק" בת"א.

   

  אורחים בפארק, הופתעו לגלות עשרות תוכים גדולים כלואים בכניסה לפארק השעשועים, כשהם תחת כיפת השמיים וחשופים לצעקות וקריאות שמחה של ילדים שנמצאים על מתקני השעשועים.

   

  העברת בעלי הכנף למתחם ה"לונה פארק" התאפשרה בזכות העובדה שחברת הניהול, "עיר השעשועים", היתה זו שהפעילה את "הצפארי" שסגר את שעריו. 

   

   (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   

  "כאב לי הלב לראות כלובים מוצפים במים. התוכים היו רטובים"

  "כשהגעתי לבקר בסוף השבוע ראיתי תוכים רטובים", סיפרה אחת המבקרות במקום. "זה היה אחרי לילה גשום ונחרדתי לגלות שאין מעל הכלובים כל הגנה מהגשם ומתנאי ממזג האוויר. אני לא חושבת שצריך לכלוא בעלי חיים בצורה כזאת. כאב לי הלב לראות כלובים מוצפים במים והתוכים היו רטובים".

   

  מבדיקת ynet התברר כי מספר כלובים הוקמו בכניסה ל"לונה פארק" וחלק נוסף נבנו על מדשאות בחלקים הפנימיים של הפארק. אחד מעובדי המקום, העיד כי במסגרת עבודתו הוא נדרש לעמוד ליד הכלובים כדי לוודא שילדים לא מתגרים בהם. "אני כאן כדי לשמור עליהם", אמר. "התוכים הגיעו לכאן לפני שבועיים וחצי מ'הצפארי' ואני לא יודע לכמה זמן. בינתיים הם כאן".

   

  כלובי תוכי הארות בשטח הלונה פארק בתל-אביב (צילום: איתי בלומנטל)
  כלובי תוכי הארות בשטח הלונה פארק בתל-אביב(צילום: איתי בלומנטל)

   

  הווטרינר ד"ר עמיר מאורר מארגון הרופאים הווטרינרים לחיות הבית בישראל, בחן את התיעוד של ynet. להערכתו מדובר בכלובים בגודל סביר לתוכים גדולים מסוג ארה המכונים גם תוכי "מקאו” משני מינים שונים, שמקורם הטבעי בדרום ומרכז אמריקה.

   

   (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  וטרינר: "חובה לספק כלובים שימנעו כל אפשרות של הרטבת בעלי החיים"

  לדבר ד"ר מאורר יש צורך במדידה ובדיקה האם תואמים את התקנות המינימליות בחוק צער בעלי חיים. "אני נגד אחזקה של בעלי כנף בכלוב באשר הוא. הרעש שנשמע בסרטונים הוא בלתי מקובל בעליל ולדעתי גורם ללחץ, עקה אצל בעלי הכנף הרגישים והאינטליגנטים האלה".

   

   (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   

  בכל הנוגע להחזקת בעלי הכנף הגדולים בתקופת החורף במתקנים הנוכחיים, לדבריו ישנה "חובה לספק כלובים שימנעו כל אפשרות של הרטבת בעלי החיים ע"י הגשם והטל. חובה לספק גג עליון ולמנוע הרטבה גם מהצדדים ע"י רוח צידית", הוא מדגיש. "הסכנה היא היפותרמיה, אובדן חום הגוף עד פגיעה בתיפקודים פנימיים ואף מוות''. על פי העולה מהצילומים, "אין שום אמצעים או אביזרים בכלוב שמאתגרים את התוכים אינטלקטואלית".

   

  רשות הטבע והגנים: "הנושא מבוקר ומפוקח"

  מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה לפניית ynet כי "הנושא מבוקר ומפוקח. חלק מהחיות הרגישות יותר, הועברו לגני חיות ופינות חי. התוכים נמצאים בלונה פארק כאמור בכלובים. ניתנו הנחיות והנושא מפוקח".

   

  מהנהלת "עיר השעשועים" טרם התקבלה תגובה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "התוכים מהצפארי עברו לכלובים בלונה פארק"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים