שתף קטע נבחר

בעקבות כוונת המיזוג עם מזרחי: שביתה בבנק איגוד

לפי הודעת ועד העובדים, כל הסניפים יהיו סגורים ולא תהיה קבלת קהל. החלטת הוועד - בעקבות כוונת הבעלים למכור את הבנק, וכוונת מזרחי טפחות למזג אותו לתוכו. העובדים: "לא נלך כצאן לטבח". ההנהלה: "פועלים למזעור הנזק ללקוחות"

שביתה בבנק איגוד: ועד עובדי בנק איגוד הודיע כי לראשונה אחרי 24 שנים, ישבתו היום (ג') 1,200 עובדי הבנק. כל סניפי הבנק יהיו סגורים, ולא תהיה קבלת קהל. על פי טענת הוועד, ההחלטה התקבלה בעקבות הודעה שקיבלו מנציגי הבעלים כי אין בכוונתם לנהל משא ומתן בנוגע להתייעלות הבנק, במטרה להותירו כבנק עצמאי, וכי הם נחושים למכור.

 

השביתה בבנק מזרחי טפחות

מזרחי טפחות במגעים לרכישת בנק אגוד

 

עוד אמרו בוועד כי לפי הודעת הבעלים המשא ומתן יתנהל אך ורק על תנאי המיזוג, כאשר הכוונה היא להביא לפיטורי עד 70% מהעובדים, כלומר - פיטורים של כ-840 עובדים. לטענת הוועד, השבתת הבנק היום הינה צעד ראשון בשורה של צעדים שבכוונת עובדי הבנק לנקוט שיכללו פעולות ארגוניות, תקשורתיות ומשפטיות.

 

מהנהלת בנק איגוד נמסר: ״שלושת הוועדים בבנק אגוד - ועד המנהלים, ועד הפקידים, וועד אגוד מערכות, הודיעו אתמול על כוונתם להשבית את סניפי הבנק ליום אחד. השביתה הוכרזה על רקע המשא ומתן המתנהל למכירת בנק אגוד לבנק מזרחי טפחות. הנהלת הבנק פועלת למזעור הפגיעה בלקוחות".

 

בוועד העובדים אמרו: "חלפה תקופת השקט. לא נלך כצאן לטבח. אם הבעלים רוצים להיות נער השליחים של בנק המזרחי - זכותה. אנו לא נשתף עם כך פעולה. עובדי בנק אגוד ינהלו מאבק בלתי מתפשר כדי למנוע את המיזוג״.

  

״לא מתקבל על הדעת לסגור בנק רווחי ויציב תוך פגיעה ב-1,200 עובדיו המסורים. יתכן כי בבנק ישראל מבקשים לחסוך במשאבי פיקוח על בנקים קטנים, לפיכך פועלים לצימצומם תוך פגיעה בתחרות וחיזוק בעלי השליטה בבנקים הגדולים אשר ממילא מחזיקים בעוד תאגידים רבים במשק. אין ספק כי המרוויחים הגדולים יהיו משפחת עופר, לנדאו, מנור, אלמוג, שלמה אליהו ועוד".

 

שלמה אליהו, מבעלי בנק איגוד (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
שלמה אליהו, מבעלי בנק איגוד(צילום: עופר עמרם)

המפקחת על הבנקים: "מיזוג לא יפגע בתחרות"

בדיון שנערך לפני כשבוע בוועדת הכספים אמרה המפקחת על הבנקים חדווה בר, "גם אם יהיה מיזוג לא תהיה בו פגיעה בתחרות הנדרשת במערכת הבנקאית", והסבירה: "איגוד לא נידון ולא נתפס כגורם תחרותי באף אחד מהשחקנים האחרים. להיפך. המיזוג יהפוך את איגוד לבנק שלישי בגודלו במשק ובכך יתקרב לשני הגדולים, הפועלים ולאומי, כך שהתחרות רק תגבר".

 

בר אף הדגישה: "אם תהיה עסקת מיזוג, אנחנו והממונה על ההגבלים העסקים נצטרך לאשר, אבל ההחלטה הכרוכה במכירת אחזקותיהם באיגוד היא במקרה זה של הבעלים, כפי שמחייב אותם החוק. כמו למשל שלמה אליהו, שכבר 5 שנים עושה מאמצים ולא מצליח, ואנחנו מאריכים לו את היתר המכירה מדי שנה. גם האחרים מעוניינים ולא מצליחים למכור. לפי שעה לא נראה שיש עסקה".

 

בר התייחסה גם לדרישת הח"כים להגן על ביטחונם של עובדי איגוד: "העובדים חשובים לי ואני מצפה שאם יהיה מיזוג יתנהגו עם העובדים בשני הבנקים בצורה מכובדת כפי שנוהגים בבנקים בכל תהליך של התייעלות מרצון. כאן אני כבר יודעת כי זו הכוונה לפחות של בעלי המזרחי-טפחות. כל פרישה תהיה מדודה לאורך זמן ותיעשה בהוגנות כלפי העובדים".


פורסם לראשונה 30/10/2017 10:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים