שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ירידה חדה במספר הסטודנטים לכלכלה
  מנתוני הלמ"ס עולה כי בחמש השנים האחרונות חלה ירידה של 38% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בכלכלה. עוד עולה כי חל עלייה באחוז הסטודנטים לתואר ראשון בכלכלה בעלי בגרות עם 3 יחידות במתמטיקה וירידה במספר בעלי תעודת בגרות עם 5 יחידות

  כבר לא מקצוע מבוקש: בחמש השנים האחרונות (תשע"ב-תשע"ז) חלה ירידה של 38% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בכלכלה  ובשלוש השנים האחרונות חלה ירידה של כ-10% מדי שנה. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המתפרסמים בצהריים (יום ב'). באוניברסיטאות חלה ירידה של 30.2% במספר הסטודנטים החדשים, במכללות האקדמיות המתוקצבות - 42.1% ובמכללות האקדמיות הלא-מתוקצבות - ירידה של 44.7%.

   

  בשנת תשע"ז, שנת הלימודים הקודמת במוסדות להשכלה גבוהה, למדו 7,013 סטודנטים לתואר ראשון בכלכלה מתוכם 3,295 נשים (47%). הם למדו ב-16 מוסדות לימוד אקדמיים (6 אוניברסיטאות ו-10 מכללות אקדמיות). 56.2% מכלל הסטודנטים למדו ב-5 מוסדות: אוניברסיטת תל-אביב (12.6% מכלל הלומדים), המסלול האקדמי-המכללה למנהל (13.6%), אוניברסיטת אריאל בשומרון (11.4%), אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (10.1%) והאוניברסיטה העברית (8.5% מכלל הלומדים).

   

  אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

   

  בלשכה המרכזית לסטטיסיקה מצאו גם כי אחוז הסטודנטים לכלכלה מכלל הסטודנטים לתואר ראשון נמצא במגמת ירידה, מ-6.5% בשנת תשס"ט ל4.2% בשנת תשע"ז וזאת כתוצאה מירידה במספרם של הסטודנטים לכלכלה ועלייה במספר כלל הסטודנטים לתואר ראשון.

   

  עוד עולה מהנתונים כי בשנים תשס"ט-תשע"ז חלה עלייה במספר הסטודנטים לתואר ראשון בכלכלה בעלי בגרות עם 3 יחידות במתמטיקה וירידה במספר בעלי תעודת בגרות עם 5 יחידות במתמטיקה. מצב זה התקיים בעיקר באוניברסיטאות אך גם במכללות האקדמיות . בשנת תשע"ז 83.3% מהסטודנטים לכלכלה באוניברסיטאות, היו בעלי בגרות עם 4 ו-5 יחידות במתמטיקה לעומת 58.3% במכללות.

   

  בנוסף מצאו בלמ"ס כי הביקוש ללימודי כלכלה, כפי שהוא מצטייר מנתוני המועמדים ללימודי מקצוע זה בתואר ראשון, נמצא בירידה מתמדת בשנים האחרונות. באוניברסיטאות הוא ירד מ-4,640 מועמדים בעדיפות ראשונה בשנת תשס"ט ל-2,601 בלבד בשנת תשע"ו.

   

   

  וכמה מרוויחים הבוגרים? השכר הממוצע (17,423 שקל) וכן השכר החציוני (15,958 שקל) של הגברים בעלי תואר ראשון בכלכלה, בכלל הענפים, גבוהים מהשכר הממוצע (12,128 שקל) והשכר החציוני ( 11,217 שקל) של הנשים.

  הפער בין השכר הממוצע לשכר החציוני בקרב נשים נמוך מאשר הפער בקרב גברים. גם סטיית התקן בקרב הנשים נמוכה יותר (7,145 שקל לעומת 10,165 שקל, בהתאמה). בלמ"ס הדגישו כי בכל ענפי הכלכלה, השכר החודשי הממוצע והחציוני של הנשים נמוך מזה של הגברים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים