שתף קטע נבחר

נתניהו בטקס לציון שחרור ב"ש: "יכולים לשנות את העולם אבל ניצבים מול טרור"

ראש הממשלה קשר כתרים לחיל הפרשים האוסטרלי ששחזר את הניצחון על הטורקים לפני 100 שנה בעיר: "מעטים מול רבים - זה סמלה של ישראל. אנו מבקשים שלום עם כל שכנינו אבל לא נסבול התקפה על ריבונותנו"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזכיר עד כמה אמיצים היו חיילי אוסטרליה, שסייעו בשחרור באר שבע מידי הטורקים לפני 100 שנה. בהקשר למחסור במים שממנו סבלו הפרשים, סיפר נתניהו על הסכם מים שחתמה ישראל עם אוסטרליה: "אנחנו יכולים להכין מים, אנחנו יכולים לשנות את העולם. אנחנו יכולים לשתף פעולה ולהיטיב את חיי אנשינו וכולם". עם זאת ציין: "אנחנו ניצבים מול טרור ורודנות. לנצח ננצור את זכרם של החיילים".

 

טקס הזיכרון בבית העלמין הבריטי נערך הבוקר (ג') במעמד ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת אוסטרליה, מלקלום טרנבול, שרים, חברי כנסת וראש העיר באר שבע. נתניהו אמר: "תודה לחיילי אנז"ק ומשפחותיהם של האוסטרלים האמיצים שלחמו פה. לפני כ-4,000 שנה אברהם הגיע לבאר שבע, עיר 100 הבארות. לפני 100 שנה חיילי אנז"ק האמיצים שחררו את באר שבע עבור בני ובנות אברהם ונתנו להם אפשרות להיכנס בשערי ההיסטוריה. גבורת הבנים שלכם לעולם לא תישכח".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: תומר אפלבאום) (צילום: תומר אפלבאום)
(צילום: תומר אפלבאום)

 (צילום: תומר אפלבאום) (צילום: תומר אפלבאום)
(צילום: תומר אפלבאום)

 (צילום: תומר אפלבאום) (צילום: תומר אפלבאום)
(צילום: תומר אפלבאום)

 (צילום: תומר אפלבאום) (צילום: תומר אפלבאום)
(צילום: תומר אפלבאום)
 

נתניהו הוסיף: "יש קשר טבעי עם האוסטרלים. אני לא מתכוון רק לדרך החיים, לחום. זה ברור. אני מתכוון למשהו עמוק יותר. שותפות זו החלה ב-1915 בתבוסה של גליפולי. זה היה המפגש הראשון עם לוחמים יהודים, שהמשיך פה. זו הייתה שותפות שיש לה משמעות היסטורית היום". נתניהו סיפר כי כשהתגייס לצבא קיבל כובע אוסטרלי. "ישבנו ליד עצי אקליפטוס שהגיעו מאוסטרליה, ולמדנו על אתוס הגבורה של חיילים אוסטרלים וניו זילנדים. דיברנו על זה. זו הייתה דוגמה עבורנו - להגן על אנשינו וערכינו, ואלה הערכים המנחים אותנו היום".

 

ראש הממשלה ציין כיצד 800 פרשים לחמו בבאר שבע נגד 4,000 טורקים חמושים, "מעטים מול רבים - זה סמלה של ישראל. אנו מבקשים שלום עם כל שכנינו אבל לא נסבול התקפה על ריבונותנו ואדמתנו, בין אם מהאוויר, מהיבשה או מתחת לאדמה. נתקוף את אלה שמבקשים לתקוף אותנו, ומי שחושב על כך, אני מייעץ - אל תבחנו את הנחישות של מדינת ישראל או צבאה". 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

שחזור הקרבות בבאר שבע (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
שחזור הקרבות בבאר שבע(צילום: רועי עידן)
 

ראש ממשלת אוסטרליה אמר: "האוסטרלים המשוגעים האלה הסתערו. הם איפשרו את יצירת מדינת ישראל. אם השלטון לא היה נופל, הצהרת בלפור הייתה מילים ריקות. זה היה צעד להקמת ישראל. העמידות והנחישות מול קשיים - דומה. כמו מדינת ישראל, הם עשו היסטוריה והלכו נגדה, הגשימו את ההיסטוריה בעזרת האומץ שלהם".

 

בעיר ייערך טקס פתיחה חגיגי של המרכז להנצחת חיילי האנז"ק, ומצעד פרשים מלכותי ומפואר יעבור לאורך רחוב העצמאות בעיר העתיקה. בתל באר שבע ייערך טקס לזכר החייל הניו- זילנדי, וכן שחזור של ההסתערות בפארק נחל באר שבע.

 

אתמול בשעות הצהריים נערכה בפארק נחל באר שבע חזרה גנרלית לקראת שחזור ההסתערות בהשתתפות 100 פרשים. חגיגות 100 שנים לשחרורה של באר שבע מתקיימות ביוזמת עיריית באר שבע בשיתוף משרד ראש הממשלה, משרד התרבות והספורט, JNF אוסטרליה וקק"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים