שתף קטע נבחר

פיצוץ המנהרה: חמאס לא רוצה בהסלמה, הג'יהאד האיסלאמי יתקשה להבליג

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה הביע סולידריות בשיחה עם מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, שארגונו בנה את המנהרה שפוצץ צה"ל. לא מן הנמנע כי דרש שלא להסלים את המצב על רקע הפיוס הפלסטיני. עם זאת, קשה לצפות את תגובת הג'יהאד האיסלאמי. לאחר שבנט ביקר את צה"ל בגין ה"התנצלות", ליברמן תקף: "התנפלות בוטה, פגיעה חמורה בביטחון ישראל"

 

 

 

איך יגיבו ברצועת עזה לפיצוץ המנהרה: אף שלא יצאו בהצהרות רשמיות, נראה כי בחמאס מנסים להרגיע את השטח על רקע המתיחות בעקבות פיצוץ המנהרה על ידי צה"ל אתמול (ב'). בתווך נמצא ארגון הג'יהאד האיסלאמי, שבנה את המנהרה, וברקע המאמץ המצרי לתווך כדי לא להידרדר לעימות.

 

פריצת הדרך שהובילה לזיהוי מנהרת הטרור

 

בשנים האחרונות התגלו כמה מנהרות התקפיות שפוצצו על ידי צה"ל, אך הן נחפרו על ידי חמאס. השמדת המנהרות הללו לא זכתה אז לתגובה משמעותית מצד חמאס משום שהוא כריבון ברצועת עזה נושא באחריות כבדה יותר במקרה של הסלמה צבאית. במקרה הנוכחי של פיצוץ המנהרה אתמול, הסבירות להסלמה ולתגובה גבוהות יותר משום שהג'יהאד האיסלאמי פטור מהאחריות השלטונית מצד אחד, ומצד שני מדובר בארגון קיצוני יותר שקשה יותר לצפות את תגובותיו. עוצמת התגובה של דובריו והעובדה שאיבד נכס אסטרטגי ושניים מבכיריו בתוך שעות ספורות יקשו עליו להבליג.

 

"דם ייענה בדם והרס בהרס". איסמעיל הנייה, היום ()
"דם ייענה בדם והרס בהרס". איסמעיל הנייה, היום

הלוויית המחבלים בעזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלוויית המחבלים בעזה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה, נשא דברים במהלך הלווייתם של אנשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי שנהרגו בפיצוץ המנהרה אתמול, ודבריו לא משתמעים לשני פנים. "התגובה שלנו לטבח הזה תהיה להמשיך במאמצים להשיב את האחדות הלאומית", אמר הנייה מבלי לומר אם תהיה תגובת ירי. עם זאת, מנהיג חמאס שחרר בכל זאת התבטאות מיליטנטנית בפנייה לג'יהאד האיסלאמי: "דם ייענה בדם והרס בהרס. האויב חולם אם הוא חושב שיש ביכולתו לכפות כללי עימות חדשים, וחולם מי שחושב שהוא יכול לטרוף את הקלפים. ההתנגדות ונשק ההתנגדות ניצבים בראש סדר העדיפויות שלנו. הנשק שלנו הוא הכבוד שלנו, ומי שיתקרב אליו בוגד באללה ובמולדת".

 

השחקנית המרכזית בזירה היא מצרים, שנכנסה לתמונה כאן. מאז החלה ההידרדרות מקיימים בכירי המודיעין המצרי שיחות עם כל הגורמים הרלוונטיים ברצועת עזה ובישראל כדי לנסות ולהנמיך את הלהבות ולמנוע הידרדרות לסבב אלים בין הצדדים. המצרים יודעים כי סבב אלים כעת ברצועת עזה עלול למוטט את מאמצי הפיוס בין פתח לחמאס, שעליו הם עמלים ושוקדים בשבועות האחרונים. לכן  יגיע היום לרצועת עזה השגריר המצרי ברמאללה. מטרתו תהיה אחת – להרגיע את הרוחות. בד בבד יגיעו מקהיר לרצועה גם בכירים מהמודיעין המצרי. הגעתם הייתה מתוכננת עוד קודם לכן בשל קו פרשת מים חשוב בהליך הפיוס בין פתח לחמאס שיתרחש מחר.

 

כוחות צה"ל בעוטף עזה, אתמול (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות צה"ל בעוטף עזה, אתמול(צילום: AP)
 

 

פה גם נכנסת שאלת התזמון שבחרה ישראל לביצוע הפעולה. נראה שהעיתוי לפיצוץ המנהרה נבחר בקפידה בשל לוח הזמנים המתוכנן בעזה בשבוע הנוכחי. מחר עתידה הרשות הפלסטינית לקבל לידיה את מעברי הגבול ארז וכרם שלום מידי חמאס. מדובר בצעד חשוב בתהליך הפיוס בין שני הצדדים, שבו אבו מאזן יקבל שליטה משמעותית בשטח.

 

ניתן להניח כי בישראל סברו שחמאס יפעיל את כל כובד משקלו על הג'יהאד האיסלאמי לבל יגרור את עזה לסבב אלים רגע לפני תקיעת יתד חשובה בהליך הפיוס הסבוך. חיזוק לכך ניתן בהודעה המתונה מאוד שפרסם חמאס אמש, שבה טען כי ההסלמה הישראלית נועדה לחבל במאמצי הפיוס. חמאס לא איים בהודעתו בתגובה לפיצוץ המנהרה.

 

המחבלים שנהרגו ()
המחבלים שנהרגו
 

כמו כן התקשר הנייה למנהיג הג'יהאד האיסלאמי רמדאן שלח. הנייה הביע סולידריות עם שלח בשיחה, אבל מלבד מילות הנימוסים ניתן להניח שהנייה גם ביקש או דרש משלח שלא להסלים את המצב לפני שפתח מקבל לידיו עוד אחריות שלטונית על רצועת עזה. הרי סבב אלים כעת יוביל לדחייה של הסכם הפיוס לזמן לא ידוע, יכביד על האוכלוסייה האזרחית בעזה, שעייפה כבר מהמהלומות הצבאיות, וייאלץ את חמאס לשאת שוב בעול השליטה האזרחית על הרצועה.

 

אולם השורה התחתונה היא כאמור חוסר היכולת לנבא את צעדיו של ארגון קיצוני כמו הג'יהאד האיסלאמי כשהפטרון יושב בטהרן, כשמי שעסוק בהנמכת האש יושב בקהיר וכשהריבון בעזה סר למרותה של קהיר. כשהמצב הוא כזה וכל אחד מושך לכיוונו, אפשר שהפתרון נמצא באמצע. כלומר הג'יהאד האיסלאמי יבחר להגיב, אך בדרך שישראל תוכל להכיל מבלי להידרדר להסלמה. בצורה כזאת כל אחד מהצדדים יוכל לסמן וי ולהמשיך הלאה.

 

חלון ההזדמנויות של הג'יהאד האיסלאמי לתגובה לכאורה קצר, כמו גם הפתיל שלו, אך ארגון שסר למרותה של איראן יכול בסופו של דבר להפתיע את כולם – את מצרים, את חמאס וגם את ישראל.

 

הרמטכ"ל: "הישג מבצעי מרשים"

ברקע הדברים קיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט הערכת מצב באוגדת עזה בהשתתפות מפקד פיקוד דרום, אלוף אייל זמיר, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף יהודה פוקס ומפקדים בכירים נוספים.

 

הרטמכ"ל איזנקוט: "עוקבים באופן הדוק אחר הנעשה בקרב גורמי הטרור בעזה" ()
הרטמכ"ל איזנקוט: "עוקבים באופן הדוק אחר הנעשה בקרב גורמי הטרור בעזה"

"פעולות צה"ל הסירו איום מעל אזרחי ישראל וזו הייתה מטרתן", אמר איזנקוט. "הפעולה הזו מצטרפת לפעולות רבות, גלויות וסמויות, שכוחות צה"ל עושים ויוסיפו לעשות למול כל איום, בכל זמן ובכל מצב. מדובר בהישג מבצעי מרשים וראוי לכל שבח של פיקוד הדרום בתגובה להפרת הריבונות הישראלית שסוכלה בהצלחה".

 

הרמטכ"ל הוסיף: "צה"ל ממשיך בשימור המוכנות לכל תרחיש ומבהיר כי אנחנו עוקבים באופן הדוק אחר הנעשה בקרב גורמי הטרור ברצועת עזה. כל תגובה או פגיעה בריבונות הישראלית ייענו בנחישות ובאופן נחרץ וברור כפי שעשינו ביממה האחרונה. אנו נחושים להמשיך ולספק ביטחון לאזרחי ישראל ולתושבי עוטף עזה".

 

במקביל העביר ראש מדור ערבית בדובר צה"ל, רס"ן אביחי אדרעי, מסר לחמאס ולתושבים ברצועת עזה באמצעות הטוויטר: "אנחנו עוקבים אחר מה שעושים ארגוני הטרור בעזה. אנחנו נגיב על כל הפרה של הריבונות שלנו בתקיפות. אל תאפשרו לאיראן ולג'יהאד האיסלאמי לשחק באינטרסים שלכם".

 

"אל תאפשרו לאיראן ולג'יהאד האיסלאמי לשחק באינטרסים שלכם" ()
"אל תאפשרו לאיראן ולג'יהאד האיסלאמי לשחק באינטרסים שלכם"

ליברמן משיב לבנט: "התנפלות בוטה, פגיעה בביטחון ישראל"

ויש גם מי שלא אהבו את ההצהרה שנשמעה בצה"ל שלפיה לא הייתה כוונה להרוג בכירים בפיצוץ מנהרת הטרור. "אסור להתנצל על הצלחה בחיסול מחבלים", צייץ בטוויטר חבר הקבינט, השר נפתלי בנט. "מדובר במחבלים שעסקו בחפירת מנהרת תופת בתוך שטח ישראל שנועדה להרוג נשים וילדים ישראלים". השר בנט המשיך וכתב: "אין פנינו להסלמה, וכחבר הקבינט, שעוד מצוק איתן מוביל לסיכול איום המנהרות, אני מעניק גיבוי מלא לפעולה. מטרת צה"ל לנצח את האויב וכך יש להמשיך".

 

בנט תקף, ליברמן לא נותר חייב (צילום: לע"מ, יאיר שגיא) (צילום: לע
בנט תקף, ליברמן לא נותר חייב(צילום: לע"מ, יאיר שגיא)

 

בתגובה פרסם שר הביטחון אביגדור ליברמן הודעה וגינה בה את הדברים: "אסור שתדרוך של דובר צה"ל ישמש עילה להתנפלות בוטה על צה"ל ומפקדיו. התבטאויות מהסוג הזה הן פגיעה חמורה בביטחון ישראל, ובצה"ל כולו. אנו נמשיך לפעול בנחישות, בעוצמה ובאחריות למען ביטחון אזרחי ישראל".

 

 

 

גם אלוף במיל' יום טוב סמיה הצטרף לביקורת נגד הצבא. "בטרור נלחמים 365 ימים בשנה, שבעה ימים בשבוע וללא הפסקה. יתרה מכך - לא מתנצלים!" אמר סמיה בריאיון לאולפן ynet.

 

"מה זו ההתנצלות השטותית הזו?" מחה סמיה. "גם או זו הייתה רק הבהרה - אין לה שום מקום. היא פוגעת בהרתעה של מדינת ישראל ומראה שאנחנו מפחדים מהתגובה של המחבלים". על הסברה שלפיה ההבהרה ביקשה למנוע הסלמה בשטח אמר סמיה: "אני מכיר את המשפטים הנדושים האלה של 'להיות חכם ולא צודק'. להיות חכם זה לא להתנצל בשום אופן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים