שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סרבן גט ברח לחו"ל. בית הדין לאישה: "ידינו כבולות"

  הדיינים הביעו הזדהות עם מצוקתה של אישה עגונה, אבל דחו אותה בטענה שלא נמצא פתרון הלכתי לבעיה. "משתתפים בצערך", הם אמרו לה

  המלחמה בסרבני הגט עדיין רחוקה מסיום: בית הדין הרבני בתל אביב דחה לאחרונה תביעת גירושים שהגישה אישה עגונה שבעלה ברח לחו"ל ולא מוכן לתת לה גט. הדיינים הדגישו שהם מבינים את מצוקתה של האישה, אך ידיהם כבולות משום שלא מצאו פתרון הלכתי למצב. "לב בית הדין עומד לצד האישה, שומע את מצוקתה, מבין לרחשי לבה ומחפש מענה ומזור", כתבו.

   

  בני הזוג נישאו באוגוסט 2010 והביאו לעולם בן יחיד. בשונה ממקרי העגינות המוכרים, במקרה הנוכחי הבעל פתח פעמיים בהליכי גירושים. בפעם הראשונה הוא חזר בו למען שלום בית, ובפעם השנייה – לפני כשלוש שנים וחצי – הוא חזר מבקשתו בטענה שהוא מבולבל ורוצה לשמור על משפחתו.

   

  בשלב הזה מאסה האישה בבעלה ותבעה גירושים בעצמה. אלא שעד שנקבע דיון בתיק, הבעל כבר ברח לחו"ל ומאז היא נלחמת על חירותה.

   

  במהלך השנה האחרונה ניתן פסק דין שחייב את הבעל לגרש את האישה, אך מאחר שהוא מתגורר בחו"ל לא הייתה בכך תועלת. על כן ניסתה האישה דרך אחרת, וביקשה מהדיינים לבחון אם ניתן לבטל את הקידושין, או לחילופין לזכותה בגט.

   

  דייני ההרכב – הרב ישראל שחור, הרב יצחק מרוה והרב שמעון לביא – בחנו את ההלכות הרלוונטיות למקרה מתוך כוונה למצוא לאישה פתרון, אך הגיעו למסקנה שאינם יכולים לעזור לה. הם ציינו שישנם ארבעה מקרים עיקריים שבהם ניתן לבטל קידושי נישואים: הפקעה, עדים פסולים, קידושים שלא נעשו בסמוך לנישואים ו"מקח טעות".

   

  אלא שהמקרים הללו לא תואמים את המקרה הנוכחי. שלושת הראשונים לא התקיימו, ו"מקח טעות" הוא מקרה שבו הנישואים נעשו על בסיס טעות כלשהי. עילה זו נפוצה בעיקר כשאחד מבני הזוג הסתיר דבר מה חמור, וברגע שהדבר התגלה, בן הזוג האחר ביקש את ביטול הקידושין.

   

  במקרה הנוכחי האישה טענה כי טרם הנישואים בעלה הבטיח לה שלא יפריע לה בקיום מצוות ולא עמד בהבטחה זו, אולם הדיינים הסבירו שהדבר לא נחשב ל"מקח טעות" מאחר שהיא נשארה עמו במשך חמש שנים לאחר שהפר את הבטחתו.

   

  מאחר שביטול הקידושין ירד מהפרק, פנו הדיינים לבחון אם ניתן להעניק לאישה "זיכוי גט", אך הגיעו למסקנה כי לא ניתן לזכותה משום שהבעל חזר בו מרצונו להתגרש בפני בית הדין.

   

  "במקרה הנוכחי לב בית הדין משתתף בצער האישה ובמצוקותיה, אולם לא מצאנו לעת הזאת פתח להתירה מעגינותה", סיכמו הדיינים את החלטתם והביעו תקווה כי חייו החדשים של הבעל יניאו אותו מהתנהגותו הפסולה.

   


  פורסם לראשונה 31/10/2017 23:21

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים