שתף קטע נבחר

המדגמים: שרון ניצח באופן סוחף

בתגובה לתוצאות המדגם קוראים בליכוד לממשלת אחדות. יועצו של שרון, איל ארד אמר כי "העם בישראל אמר את דברו. תוצאות הבחירות הם למעשה משאל עם על אחדות לאומית",

תוצאות שני המדגמים בערוצי הטלויזיה מעניקים לאריאל שרון נצחון סוחף על פני אהוד ברק: 59.5% לעומת 40.5%. ברק מבהיר: אין לי כל כוונה לפרוש מהנהגת המפלגה. תוצאות האמת צפויות להתפרסם רק לפנות בוקר. שיעור ההצבעה בבחירות היה נמוך מאי-פעם.

חגיגות במטה שרון

עומרי שרון אמר כי "אני מאוד שמח. אני מרגיש שגמרנו דבר אחר וצריך להמשיך הלאה. אני לא נותן לשמחה לבלבל אותי. אבי קורא לממשלת אחדות. אנשים עוד לא יודעים עד כמה המסר שלו יהיה מרגיע והרבה אנשים עוד לא מעריכים עוד כמה הוא יפתיע".
בתגובה לתוצאות המדגמים אומר אייל ארד, יועצו האסטרטגי של אריאל שרון, כי "הגיע הזמן לממשלת אחדות".
"העם בישראל אמר את דברו. תוצאות הבחירות הם למעשה משאל עם על אחדות לאומית", אמר ארד והוסיף, "אני קורא למפלגת העבודה שתפיק את הלקח ותבוא לאחדות".
ח"כ לימור לבנת אמרה בעקבות התוצאות כי "מעולם לא היה ניצחון כזה, הציבור אמר ברורות את דברו - אנחנו רוצים שלום בדרך אחרת ואנחנו רוצים אחדות".
ח"כ מאיר שיטרית אמר כי שרון יקרא עוד הלילה לממשלת אחדות.

מבוכה במטה ברק

ח"כ אמנון ליפקין שחק אמר בעקבות התוצאות כי "אין ספק שהערב היתה הכרעה ברורה וחד משמעית גם לגבי איש וגם לגבי דרך".
מועמד הליכוד לראשות הממשלה, אריאל שרון, צפה במדגם בסוויטה מיוחדת במלון שרתון מוריה בתל אביב. עם היוודע התוצאות הסופיות, ככל הנראה לאחר חצות, יגיע שרון לגני התערוכה, שם מוכנים כבר הבלונים לנאום הניצחון של שרון, אותו הוא אמור לשאת בפני חברי הכנסת של הליכוד וחברי התנועה.
לבית המלון 'שרתון מוריה' הגיע הערב גם יו"ר 'ישראל בעליה', נתן שרנסקי, שאמר כי פעיליו עבדו קשה מאוד כדי להביא לניצחון שרון. "הניצחון של שרון הוא הניצחון של השכל הישר, ההגיון והאחריות הלאומית, לעומת האשליות. גם העולים רצו שינוי ומספיק עם ההרפתקאות, הכי חשוב זה להחזיר את הבטחון האישי. זה הזמן לקרוא לראש הממשלה החדש ולראש האופוזיציה החדש להקים ממשלת אחדות", אמר שרנסקי.
ברק יצפה במדגמים במלון דן בתל אביב, עם חוג מצומצם של מקורבים, לאחר יום מתיש של סיורים שערך ברחבי הארץ. עדיין לא ברור היכן ינאם את נאום התבוסה או הניצחון - במלון או באולם האירועים בשפיים, שאליו יגיעו החל מהשעה 18:00 אנשי מפלגתו ומטה הבחירות שלו.

היום של שרון

הבוקר המכריע בחייו הפוליטיים של שרון נפתח באירוע משפחתי בחוות השקמים: ברית לשני נכדיו שנולדו בשבוע שעבר. אחרי הבילוי בחיק המשפחה יצא שרון לסיור בקלפיות עם עוזריו, בעזרת מסוקים שנשכרו על ידי הליכוד במיוחד ליום הבחירות.
שרון סייר הבוקר בקלפיות בבאר שבע. בסיור בבית הספר ע"ש קורצ'ק בבאר שבע, אמר שרון כי הוא מתחיל את יום הבחירות שלו דווקא בנגב, משום ש"כאן אני חי שנים רבות. מכאן יצאתי למערכות הגדולות והמכריעות בחיי. הפעם זו יציאה למערכה לשלום". שרון הוסיף כי "מחר יהיה יום אחר של פיוס ואחדות. ממחר צריכים לפעול יחד".
מבאר שבע המריא שרון לירושלים, שם נפגש במנחת הכנסת עם אהוד אולמרט, ראש עיריית ירושלים. שרון, הרשום במשרד הפנים כתושב העיר, הצביע בבית ספר בשכונת בית הכרם, ומשם נסע לסיור בשכונת גילה. כ-20 מתושבי השכונה קיבלו את פניו בחום, בשעה שמנגד הניפו תומכיו של אהוד ברק שמשיות שעליהן נכתב שמו.
שרון אמר לתושבי גילה: "לאזרחי ישראל יש זכות לחיות בביטחון בכל מקום, בוודאי בבירת מדינת ישראל. לצערי, לא זה המצב. אדאג לכך שאפשר יהיה לחיות כאן בביטחון. אם יהיה ביטחון, יהיה גם שלום ואנחנו נהיה אלה שנביא אותו".
שרון קרא לאנשים לצאת ולהצביע. "לפנינו שאלות מכריעות", אמר, "ובהן גורלה של ירושלים, בירת העם היהודי. אני אשמור על ירושלים מאוחדת לנצח נצחים, כשהר הבית במרכזה. זהו המקום המקודש ביותר לעם היהודי לנצח נצחים".
בנו של שרון, עומרי, המלווה את אביו בסיוריו, העריך כי תקום ממשלת אחדות, למרות ההצהרות של מפלגת העבודה כי לא תסכים לכך. "בתקופת הבחירות כל אחד אומר מה שמתאים לו לומר", הסביר. בתום הביקור בגילה המריא שרון לקרית שמונה, שם נפגש עם פעילים וסייר בקלפיות.

היום של ברק

אהוד ברק החל את יום הבחירות בעריכת מספר שיחות טלפון עם פעילים מרכזיים במטה הבחירות שלו. הוא הודה להם וביקש מהם להמשיך ולפעול עד לרגע האחרון למען בחירתו. "יש סיבה לאופטימיות", אמר להם ברק, "לאור הסקרים הפנימיים שערך מטה הבחירות של 'העבודה'".
לאחר מכן התראיין ברק לטלוויזיה המצרית ויצא מירושלים, שם עשה את הלילה, לכוכב יאיר, מקום מגוריו. ברק הגיע לכוכב יאיר עם רעייתו, נאווה, כדי להצביע בקלפי שבמרכז המסחרי. את פניו קידמו פעילים משני מטות הבחירות: אלה של שרון השמיעו לו באמצעות רמקולים את הג'ינגל של שרון, ואילו פעיליו של ברק חילקו לו סוכריות.
ברק העניק חתימות, שילשל את הפתק לעיני המצלמות, ומייד אחריו עשתה זאת גם רעייתו נאווה. "אני מתרגש", אמר ברק, "יש שינוי במגמה, חוזרים הביתה גם מצביעי השמאל המסורתי. אני קורא לכולם להשתתף בחגיגת הדמוקרטיה". רעייתו נאווה הוסיפה: "יש תחושה של מתח, כמו לפני כל בחירות, אבל יש לי הרבה תקווה, ואני מאמינה שיהיה ליום הזה סוף אופטימי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
הבלונים מוכנים. שרון מצביע בירושלים
צילום רויטרס
צילום YNET
ברק מצביע. מאמין בסוף אופטימי
צילום YNET
מומלצים