שתף קטע נבחר

שוחזרו פניה של "מכשפה" שמתה ב-1704

ליליאס איידי נאסרה בכלא בסקוטלנד ומתה לפני שהוצאה להורג. חוקרים מאוניברסיטת דנדי שחזרו את פניה של ה"מכשפה", שנקברה תחת סלע ענק כדי שלא "תרדוף" אנשים. הגולגולת הוצאה מקברה כבר לפני 100 שנה

פניה של "מכשפה" מהמאה ה-18 בסקוטלנד, שמתה בכלא לפני שהספיקו לשרוף אותה בגין "פשעיה", שוחזרו דיגיטלית לאחרונה על ידי מדענים. ב"טלגרף" הבריטי דווח כי האישה, ליליאס איידי מהמחוז ההיסטורי פייף, מתה ב-1704 בזמן שהוחזקה במאסר לפני ש"הודתה" שהיא מכשפה וקיימה יחסים עם השטן.

 

"קשר עם השטן". ליליאס איידי (צילום: אוניברסיטת דנדי) (צילום: אוניברסיטת דנדי)
"קשר עם השטן". ליליאס איידי(צילום: אוניברסיטת דנדי)

 

הסיפור המרתק הזה נפרש בתוכנית רדיו של ה-BBC שנקראת Scotland's Time Travels (מסעות הזמן בסקוטלנד), שבמסגרתה שוחזרו פניה של איידי בעזרתו של אומן משפטי במרכז לאנטומיה וזיהוי אנושי באוניברסיטת דנדי. צוות המחקר מאמין כי מדובר בשחזור המדויק היחיד של "מכשפה סקוטית", שכן רובן נשרפו לגמרי ולכן לא ניתן לשחזר את פניהן מהגולגלות שלהן.

 

"זה היה רגע מפחיד באמת כשפניה של ליליאס הופיעו לפתע", אמרה השדרנית סוזן מוריסון בתוכנית הרדיו של BBC. "פתאום הופיעו פנים של אישה שהיה אפשר לקשקש איתה, אבל כשמכירים את הסיפור שלה, קצת קשה להסתכל לה בעיניים".

 

ד"ר כריסטופר רין, שהיה אחראי לעבודת שחזור הפנים באמצעות טכנולוגיית פיסול דיגיטלי תלת-ממדי, הסביר: "כששחזור מגיע לשכבת העור, זה קצת כמו לפגוש מישהו לראשונה, והפנים מתחילות להזכיר לך אנשים שאתה מכיר... מכיוון שהסיפור הקשה שלה מציע שהיא הייתה אך ורק קורבן של נסיבות איומות, לא ראיתי צורך לעשות אותה כועסת או מרושעת. באופן טבעי יש לה פנים מאוד נעימות".

 

ב"טיימס" הבריטי הסבירו כי איידי נידונה להישרף למוות, אך מתה בכלא עוד לפני כן, ולפי אחת התיאוריות בעניינה - היא נטלה את חייה. היא נקברה בחוף סמוך תחת סלע ענק, כנראה מתוך אמונה שכך היא לא תוכל לחזור ו"לרדוף" את האנשים. במאה ה-19 החלו אספני עתיקות להסתקרן מהסיפור שלה והחליטו לחפור את גופתה כדי לחקור ולהציג אותה.

 

בסופו של דבר הגיעה הגולגולת שלה למוזיאון האוניברסיטאי בסנט אנדרוז לפני יותר מ-100 שנים, אז צולמה ותועדה. מאז כבר אבדה הגולגולת, אבל הצילומים שלה נותרו בידי הספרייה הלאומית של סקוטלנד.

 

לא נשברה בחקירה

לפי הרישומים על איידי, היא ככל הנראה הייתה בשנות ה-60 לחייה, וגופה כבר היה חלש זמן מה וכך גם יכולת הראייה שלה. היא ככל הנראה סירבה בחקירותיה להסגיר שמות של "מכשפות" נוספות.

 

ההיסטוריונית לואיז יאומן, שהשתתפה גם היא חלק בתוכנית של BBC, אמרה כי לדעתה "ליליאס הייתה אישה חכמה מאוד ויצירתית. המטרה של החקירות והתעללויות היו להוציא ממנה שמות. אבל היא אמרה שהיא לא יכולה לחשוף שמות של נשים אחרות במפגשי המכשפות כי כולן התחפשו לנשים 'רגילות'. היא רק חזרה על שמות שכבר היו ידועים לחוקרים והמציאה תירוצים נהדרים למה היא לא יכולה לספק שמות נוספים.

 

"ליליאס מתה מוות קשה ואיש לא התאבל עליה, אבל היא הייתה אישה חזקה. עצוב לחשוב ששכניה ציפו שהיא תהיה איזו מפלצת מסוכנת, אבל היא רק הייתה בן אדם תמים שסבל הרבה מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוניברסיטת דנדי
ליליאס איידי. נידונה למוות
צילום: אוניברסיטת דנדי
מומלצים