שתף קטע נבחר

נאמן פישמן דורש את המניות של ילדיו

נאמן פישמן טען בבקשה לבית המשפט כי "מניות ילדי פישמן ואשתו בחברות של הקבוצה אינן שלהם"

"אסביר לך משהו מוזר. חבר אמר לי, 'למה אתה נותן מניות לילדים שלך? הם בני 10, 12, 15, וכשיהיו גדולים לא תדע אם הם יהיו מטומטמים או לא מטומטמים?' אמרתי לו, 'אם הם יהיו מטומטמים הם מטומטמים שלי, מה זה משנה?' זה מה שהיה, ולכן קיבלו כולם, לדעתי באופן שווה". כך אמר אליעזר פישמן בחקירתו בפני הנאמן שלו בינואר, כשנשאל מדוע הקצה מניות לילדיו עוד כשהיו קטינים.

 

נאמן נכסיו, עו"ד יוסי בנקל, טען בבקשה שהגיש לבית המשפט כי מניות ילדיו ואשתו בחברות מסוימות של קבוצת פישמן אינן שלהם אלא של קופת פשיטת הרגל, ויש לדלל את כל אחזקות בני המשפחה בחברות המשתייכות לקבוצה באופן שיוקנו לקופת פשיטת הרגל מניות של 99.9% בכל אחת מהחברות. מדובר בחברות כמו פישמן רשתות, אוניל בנייה, נכסי משפחת פישמן.

 

 

עו"ד יוסף בנקל (צילום: יאיר שגיא) ()
עו"ד יוסף בנקל (צילום: יאיר שגיא)
 

 

המשפחה נערכה

בבקשה נטען כי "החייב ובני המשפחה נערכו לאפשרות שפישמן עצמו יפשוט רגל והקבוצה תקרוס, והם עשו הכל כדי להעביר חלקים ניכרים מנכסיו לשליטתם כדי להוציאם ממסת הנכסים העומדת לחלוקה לנושיו", נטען.

 

הבקשה גם עוסקת בערבויות שמשום מה לא דרשו רוב הבנקים מילדי פישמן. הנאמן ציין בבקשה כי "למעלה מ־90% מסך כל החובות שהצטברו בתיק פשיטת הרגל והמגיעים כמעט ל־4 מיליארד שקל – מקורם בהלוואות, ערבויות אישיות ובטוחות אחרות שהעמיד פישמן לבדו לטובת קבוצת פישמן, כאשר הפטיר את בני משפחתו מחבויות מטרידות אלה".

 

בחקירתו נשאל פישמן: "למה הילדים לא הזרימו איתך לפחות בחברות שהיו בהן בעלי מניות ולמה לא שיעבדו נכסים כמוך?" פישמן השיב: "הם לא היו מעורבים בפעילות ולא שאלתי אותם אם לעשות את זה ולכן גם לא השתתפו בהפסדים. גם אשתי לא הזרימה וגם היא אמרה לי 'עד פה, אני רוצה לדעת מה שלי. נקודה'".

 

הילדים לא רצו 

למה הילדים וטובה לא נותנים ערבויות?

"הם לא רצו. כל כך פשוט. גם הבנק לא רצה, אז הכל בסדר".

 

 

והבנקים לא ביקשו מהם?

"הבנקים ידעו שילדיי ואשתי לא רוצים לתת ערבויות. גם לא ביקשו ממני. ביקשו פעמיים־שלוש, אמרתי להם, 'היא לא מוכנה, אתם לא רוצים, בואו נעשה פעילות וזהו'".

 

 

היה הסדר בכתב בינך ובין טובה והילדים שנגע לזה שרק אתה תיתן ערבות אישית?

"לא. לא היה צריך. טובה הסבירה לילדים: אתם לא נותנים ערבויות אישיות ואני לא נותנת, ושינסה לשבור את הראש לבד".

 

הנאמן אף מביא את דברי הבת ענת בחקירתה אצלו: "כמעט אף פעם אף בנק לא ביקש מאיתנו ערבות אישית. ערבות כמו של אבא שלי בחיים לא נתתי. אם הוא מחליט לתת ערבויות אישיות, בניגוד לדעתי, הוא נותן".

 

תגובת עו"ד דוד לשם, המייצג את ילדי פישמן, ועו"ד שלום גולדבלט, המייצג את טובה ואליעזר: "מדובר במיחזור של טענות חסרות שחר הסותרות חוקים ובהם דיני פשיטת הרגל, דיני החברות ודיני החוזים. עו"ד בנקל שוב מתיימר ליצור למשפחת פישמן מערכת חוקים מפלנטה אחרת. את תגובתנו לטענות המופרכות נמסור לבית המשפט ונבקשו לדחות גם הליך נפסד זה".

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של עיתון "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים