שתף קטע נבחר

יעלון: "רצח פוליטי יכול לקרות בכל רגע"

שר הביטחון לשעבר מזהיר בריאיון באולפן ynet מההסתה והשיסוי "בליבוי פוליטיקאים" ומכך ש"אי אפשר לרפא את הפצע מרצח רבין". יעלון תוקף את בנט וליברמן ש"מקוששים קולות על חשבון צה"ל" וקורא שוב לנתניהו להתפטר: "זה כבר מזמן לא עשן, זה אש. העדפת בצע כסף על פני ביטחון המדינה"

 

סולד מביקורת הבכירים נגד צה"ל, מאשים את נתניהו ושליחיו בפגיעה בדמוקרטיה ומתגעגע לרבין: שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, הגיע הבוקר (ד') לריאיון באולפן ynet והתייחס לנושאים שעל סדר היום.

 

השר לשעבר יעלון הביט מהצד בעימות שהתפתח בין יו"ר הבית היהודי לשר הביטחון והזדעזע. "חשבתי שחוויות הקבינט בצוק איתן יגרמו לאנשים ללמוד לקח ולהתגבר ואני רואה שזה רק מחמיר", אמר יעלון באולפן ynet. "עשיית פוליטיקה סביב נושא ביטחוני ובעיקר על גבו של צה"ל אסורה לחלוטין, וזה הפך להיות מין אופנה כזאת. לקושש קולות או להתחזק פוליטית, עם כל מיני סיסמאות על גבו של צה"ל".

 

יעלון אומר כי הוא לא ראה התנצלות בדברים של דובר צה"ל, שאותם פירש בנט כהתנצלות על מות המחבלים במנהרה. "היה צורך להבהיר בתדרוך, לא בהכרזה, כדי שהצד השני לא יחשוב שנעשה משהו כזה או אחר שיחייב אותו להגיב. אז פוליטיקאים - משום מה לא נוח להם ותוקפים את הצבא, ולא בפעם הראשונה לצערי".

ליברמן ובנט. יעלון: "מקוששים קולות" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ליברמן ובנט. יעלון: "מקוששים קולות"(צילום: אלכס קולומויסקי)

איך אתה מגדיר את ההתנהלות הזאת?

"חסרת אחריות. תראה את ההתלהמות ביחס לחמאס. היינו צריכים להתערב בהחלטת קבינט בפיוס הזה שהולך להיכשל? בואו נסתכל מהצד, נגן על האינטרסים שלנו ולא ניכנס לשם באופן שאחר כך יאשימו אותנו. אותו דבר בצפון, מה זה לקיחות האחריות הללו, ההתלהמות. אני מבין פוליטיקאי, שאם הוא לא מדווח ולא עושה בזה שימוש פוליטי, הוא עשוי להפסיד פוליטית. הגיע הזמן שמי שחבר בקבינט ומי שאחראי על ביטחון המדינה יחשוב על טובת המדינה ולא על טובתו הפוליטית".

 

אז אתה אומר בעצם שליברמן ובנט מנהלים משחקים פוליטיים או מנסים להשיג רווח פוליטי על חשבון ביטחון המדינה, על חשבון הקבינט.

"תיזכר בבקשה בהכרזות, היה מי שהכריז לחסל את חמאס, היה מי שדיבר על מתקפת מנע על המנהרות, למה אתם לא עושים את זה היום? היה ברור שזו סיסמה ריקה, בסוף קיבלנו החלטות נכונות, אבל הלחץ הפוליטי הזה גם כלפי חוץ, כלפי הציבור. איך להציג את זה באופן שזה מוצג, זה באמת לחרוש פוליטית על גבו של הצבא".

 

אז שר הביטחון ליברמן כאן על תקן המבוגר האחראי בוויכוח מול בנט?

"אני לא אוהב את זה שאנשים בסוף מגיעים לזה שאומרים: דברים שלא רואים מכאן ופתאום רואים מכאן ומשם. ברור לחלוטין שהוא עשה פוליטיקה בסיסמאות שלו, שהוא לא עומד מאחוריהן. ברור לחלוטין שכרגע מישהו אחר עושה פוליטיקה, גם על חשבונו. מספיק עם זה".

 

יעלון הבהיר שוב בריאיון כי הוא לא רואה סיכוי לפיוס אמיתי בין פתח לחמאס. "זה אינטרס שלנו שאבו מאזן הוא זה שישלם את המשכורות למגזר הציבורי. ניסינו להשיג את זה אחרי צוק איתן, אך הוא סירב. אז נוצר מצב בגלל העמדה המצרית, בגלל הלחצים שנמצא בהם חמאס, לחצים שנמצא בהם אבו מאזן. יופי. בסופו של דבר אני לא רואה את הפיוס הזה מפרק את חמאס מנשקו ושהחמאס מתפרק מרצון. לכן ברור שזה ייכשל. כל עוד אפשר להרוויח מהדברים הללו שכרגע קורים, בואו נשב בשקט, כשזה ייכשל לא יוכלו להאשים אותנו".

 

"נתניהו היה צריך להתפטר"

בהמשך הריאיון תקף יעלון את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה כבר מזמן לא רק עשן, זה אש", אמר שר הביטחון לשעבר. "כל מי שעיניו בראשו אמור להבין שיש פה בעיה קשה, שכבר מאיימת על יסודות הדמוקרטיה במדינת ישראל. נכשלת בטוהר מידות? תשלם מחיר".

 

זה רק חקירות, בינתיים עוד אין המלצות של המשטרה ואין כתב אישום.

"אני לא בקיא בפרשות השונות. כמי שקורא כמו כל אזרח ברור לי שיש שם אש. אני מכיר את תיק 3000, לא ניכנס לזה כאן. ברור לי שיש שם אש".

נתניהו ויעלון: "הוא רוצה רק לשרוד פוליטית" (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
נתניהו ויעלון: "הוא רוצה רק לשרוד פוליטית"(צילום: חיים הורנשטיין)

 

ב-3000 יש אש בכל מה שקשור לנתניהו? הפרקליטות הבהירה שהוא לא חשוד.

"בוודאי שיש אש. גם אם זה בסוף פלילי, לא מגיע לראש הממשלה. מבחינה ציבורית, לנוכח מה שאני יודע, אצלי הוא גמר. יש פה מתקפה על מה שאמור להיות איזונים ובלמים בדמוקרטיה. רק היום שמענו שר תקשורת אומר שאם ערוצי הטלוויזיה יהיו אובייקטיבים - אז יעזרו להם כספית. ושרה אמרה: 'הממשלה צריכה לשלוט בתקשורת', והפליא לעשות אחד מחברי הכנסת מהליכוד ואמר: 'הליכוד צריך לשלוט בתקשורת'. ארדואן לא אומר את זה, הוא עושה את זה, זה פגיעה בדמוקרטיה".

 

אתה אומר שנתניהו גרוע מארדואן בעניינים הדמוקרטיים?

"שליחיו אומרים את זה. ברור לי שזו מגמה, להתנפל על מה שקוראים 'אליטות' שלא מאפשרות לשלוט. בית המשפט העליון הוא עוד חלק מהאיזונים והבלמים. אפשר לקיים דיון רציני, אקטיביזם שיפוטי, מינוי שופטים, אני מוכן לקיים את הדיון. אבל בין זה לבין האירועים האחרונים, זו רשות מבצעת שמגלגלת את האחריות שלה לבית המשפט העליון ואחר כך תוקפת אותו, מחזיקה את המקל בשני קצותיו. ברוב המכריע של המקרים זה בעצם ויתור של הרשות המבצעת על האחריות, ואחר כך תוקפים את בית המשפט על זה שהוא מתערב במקום שהרשות המבצעת בעצם נכשלה".

 

יעלון המשיך ואמר כי "תראו מה עושים למפכ"ל, לפני כן לראש השב"כ וגם לקציני הצבא כל הזמן. פגעו במטה הכללי בפרשת החייל (אלאור אזריה. א"ל). פגעתם עכשיו במטה הכללי. אם ראש הממשלה היה רוצה למנוע את זה, הוא היה מונע את זה. זה משרת אותו היום. יש לו מטרה אחת והיא לשרוד פוליטית ושהמדינה תישרף".

 

על סוגיית החוקים הבוערים, בהם החוק לאיסור חקירת ראש ממשלה מכהן והחוק שיאסור למשטרה להמליץ על כתבי אישום, אמר יעלון: "עדיף להגביל לשתי כהונות. אבל מה מצפים מהמשטרה? היא לא תסכם את החקירה? היא רק תביא את הראיות כפי שהן".

 

יעלון מאחל לנתניהו שלא ייכנס לכלא, אך קורא לו להתפטר ולא בפעם הראשונה. "מבחינה ציבורית הוא כבר היה צריך להתפטר. אני מכיר את הקבינטים הישראלים משנת 1995. ב-2013 כבר היו סימנים. בני בגין, דן מרידור ומיקי איתן כשלו בפריימריז. היום גם הנשיא ריבלין לא היה עובר כי הוא 'שמאלני'. לפני שנתיים זה החריף. לא חשבתי שנתניהו יעדיף בצע כסף על אינטרסים ביטחוניים עד שזה התפוצץ לנגד עיניי בעניין הצוללות. בפברואר 2016 חסמתי את העסקה כשר ביטחון כי עלו לי חשדות. מאז הסתבר לי מה שלא ידעתי: שדוד שמרון מעורב, דוד שרן שנעצר, אבריאל בר יוסף. כבר לא יכולתי להגן על נתניהו. העדפת בצע כסף על פני ביטחון המדינה? בשום פנים ואופן".

 

"פוליטיקאים מלבים את תהליך ההסתה"

היום מצוין יום השנה ה-22 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. גם היום, כעבור 22 שנים, יעלון מזהיר מפני רצח פוליטי נוסף. "יש תהליך של הסתה. אתה רואה את זה ברשתות החברתיות. מי שקורא פייסבוק רואה ביטויים. כשרוח הדברים היא מסוימת ולצערי הרוח היום היא לא מנהיגות. מנהיגות צריכה לאחד. זו פוליטיקה של פלנגות ופוליטיקאים מלבים את זה".

 

אתה חושש לביטחונו של נשיא המדינה?

"ברור לחלוטין שרצח פוליטי יכול לקרות בכל רגע. לנוכח השיסוי. עכשיו, מנהיגות נדרשת לאחד. אחת הבעיות שלנו זה שבעצם עוד אי אפשר לרפא את הפצע מרצח רבין".

כתובות נאצה נגד הנשיא ריבלין (צילום: איתי גדסי) (צילום: איתי גדסי)
כתובות נאצה נגד הנשיא ריבלין(צילום: איתי גדסי)

אז למה אתה לא מופיע בעצרת? העצרת השנה היא תחת הכותרת של אחדות בעם. דווקא בזו אתה לא יכול להופיע?

"שני גופים שמזוהים פוליטית, גם אם הם אומרים: אנחנו לא פוליטיים - 'דרכנו' זה V-15, הם פעלו בבחירות האחרונות עם קו מסוים, בעיקר שהימין לא ייבחר. זה לא פוליטי? ו'מפקדים למען ביטחון ישראל' יצאו לא מזמן בקמפיין שבעצם מבקר, אם לא מאשים, את הממשלה בכישלון התהליך המדיני. מקום כזה ברור שהוא מזוהה פוליטית. אם מרכז רבין היה עושה עצרת, הייתי בא בשמחה".

 

זה גם איתות שלך לזה שלא תהיה חלק ממפלגה שמזוהה עם השמאל, גם אם מנסה ללכת ימינה, כמו המחנה הציוני?

"אי אפשר לטעות בי על אף שיש כאלה שמנסים לשים תגיות כאלה. מבחינה מדינית-ביטחונית אני נץ, דרך אגב, גם רבין היה נץ, אני מכיר את זה מקרוב. מנגד אני ממלכתי. למה זה מנגד? זה היה הליכוד של פעם. זה היה מנחם בגין, זה היה ז'בוטינסקי".

 

יעלון הכיר את רבין במהלך שירותו הצבאי. "הכרתי אותו לראשונה כשהייתי מפקד סיירת מטכ"ל ובאתי לאשר מבצעים. ראית שהאיש קודם כול מבין את המקצוע, יודע לשאול את השאלות הנכונות. הוא תמיד עסק בפרטים הקטנים מול התמונה הגדולה. הוא לקח אחריות. המופע הכי חשוב שלו מבחינתי כמנהיג היה לקיחת האחריות על הניסיון הכושל לחלץ את נחשון וקסמן ז"ל".

 

וזה חסר לך בימים אלה?

"בוודאי. היום זה פוליטיקה. נותנים גיבוי לרמטכ"ל? נותנים גיבוי לצבא? זו פוליטיקה, זו לא מנהיגות. לרבין הייתה התנהלות מנהיגותית וזה חסר היום".

 

לא אהבת את אוסלו, בוא נגיד בעדינות.

"גם רבין לא אהב את אוסלו. את פרפורי הבטן שלו ראיתי. הוא הכיר גם את החורים באוסלו. אני לא עושה ספקולציות על מה היה קורה אילו היה נשאר בחיים, בוודאי הוא לא היה עם תפיסה כזאת שאנחנו צריכים שלום עכשיו, הוא היה ביטחוניסט. אני תמיד חוזר אל הנאום האחרון שלו לפני הרצח בנושא הזה".

 

אז מעוותים את המורשת שלו?

"המורשת שלו היא בנאום הזה, הוא אמר שהיישות הפלסטינית תהיה פחות ממדינה, אין חזרה לקווי 67' כי הם אינם בני הגנה. הוא היה רמטכ"ל מלחמת ששת הימים. דיבר על גושים, דיבר על בקעת הירדן, בפירוש הרחב של בקעת הירדן, ירושלים מאוחדת לנצח. לצערי גם פה, אחרי הרצח עיוותו את המורשת שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים