שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  2.35 מיליון שקל לאחות שהחליקה בביה"ח זיו
  פעמיים תוך שנה נפצעה עובדת במחלקה האורתופדית לאחר שמעדה על רצפה רטובה. ביהמ"ש קבע: בית החולים לא שמר כמתחייב על הבטיחות
  בית המשפט המחוזי בירושלים חייב לאחרונה את בית החולים "זיו" בצפת לשלם כ-2.35 מיליון שקל לאחות במחלקה האורתופדית שבשני מקרים שונים החליקה על רצפה רטובה ונפצעה. השופט כרמי מוסק קבע שבית החולים התרשל בתפקידו כמעסיק לשמור על הבטיחות בתחומו.

   

  שתי התאונות אירעו בהפרש של כשבעה חודשים במהלך 2007. בתאונה הראשונה החליקה האחות (56) על שלולית מים עם סבון בסמוך לאחר מחדרי החולים. כתוצאה מכך היא סבלה מחבלות בגבה ובקרסול רגלה השמאלית, מצבה הנפשי הורע משמעותית והיא נזקקה לסדרת טיפולים רפואיים שבסופם הומלץ לה לשוב לעבוד במשרה חלקית.

   

  בתאונה השנייה החליקה האחות על רצפה רטובה בעת שהחתימה כרטיס בתחילת יום העבודה. במקרה הזה נגרמו לה חבלות בצוואר, בגב התחתון, בברך ובקרסול הימני, כך שתפקודה נפגע משמעותית והיא התקשתה לשוב לעבודה.

   

  היא הוכרה כנפגעת תאונת עבודה בביטוח לאומי עם 19% נכות קבועה (רפואית ונפשית) בגין התאונה הראשונה ו-10% נכות בגין התאונה השנייה. זמן מה לאחר מכן, היא פוטרה מעבודתה לפי המלצת הוועדה הרפואית המחוזית של בית החולים, בשל פגיעותיה והקשיים בתפקודה.

   

  בתביעה שהגישה בדצמבר 2012 היא טענה שמאז התאונות היא סובלת מכאבים עזים שפגעו משמעותית הן בתפקודה היומיומי והן במצבה הנפשי. לשיטתה נגרמה לה נכות תפקודית ברמה גבוהה, ולהוכחת דבריה ציינה שבעבר הייתה פעילה מאוד ו"חולת ניקיון", בעוד כיום היא תלויה לחלוטין בבני משפחתה, ביתה מוזנח והיא לא מרבה לצאת.

   

  בית החולים כפר באחריותו לנזקי האחות בטענה שנקט את כל אמצעי הבטיחות האפשריים. לשיטתו, התובעת "תיאטרלית" ומגזימה בתיאור הנזקים – שלטעמו בכלל נובעים ממחלה בעמוד השדרה שממנה סבלה עוד קודם לכן. כהוכחה צירף בית החולים שלל ראיות שמהן עלה לכאורה שהיא מתפקדת, בהן תמונות שהעלתה לעמוד הפייסבוק מטיולים ברחבי העולם, והשתתפותה בתוכנית בישול פופולרית בטלוויזיה.

   

  אבל העדויות מטעם בית החולים דווקא עוררו בשופט כרמי מוסק את הרושם שאין הקפדה על נוהלי הבטיחות במסדרונותיו. כך למשל, עובדת ניקיון במחלקה האורתופדית העידה שיש ברשותה שלט אחד המזהיר מפני החלקה, והוא עובר איתה ממקום למקום. היא הוסיפה שישנם חולים שמתקלחים ומרטיבים את רצפת החדרים במים וסבון ואין עובד שמנקה אחריהם בזמן אמת.

   

  אם לא די בכך, התאונה השנייה נקלטה במצלמות האבטחה של בית החולים והסרטון שהוצג תאם את גרסתה של התובעת. משכך נקבע כי בית החולים אחראי למלוא הנזקים שנגרמו לאחות בעת עבודתה אצלו.

   

  בהתבסס על מומחים שמינה בית המשפט נקבע שלתובעת נגרמו 20% נכות רפואית ו-30% נכות תפקודית. בהקשר זה ציין השופט מוסק שלטעמו ניסיונות התובעת לצייר תמונה קשה ביחס לתפקודה ולהיקף העזרה שהיא מקבלת מקרוביה הם "הגזמה מוגזמת". בית החולים חויב לשלם לאחות שני מיליון ו-352 אלף שקל בתוספת שכר טרחת עו"ד בסך 550 אלף שקל וכן הוצאות משפט.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוסטרציה
  צילום: shutterstock
  צילום: דניאל בבצ'יק
  עו"ד סיגל רייך-הלל
  צילום: דניאל בבצ'יק
  מומלצים