שתף קטע נבחר

יובל רבין נגד נתניהו: "אבא לא ברח מאחריות ולא התבכיין"

רה"מ אמר בטקס האזכרה בהר הרצל כי "הכרעות לאומיות מתקבלות בקלפי". אחריו נאם בנו של ראש הממשלה שנרצח ותקף אותו: "גם כשהיה חשוף לגלי השטנה הנוראיים ביותר יצחק היה ראש הממשלה של כולם. לא כך היום. רשימת ה'בוגדים' מתארכת מדי יום. צריך לעצור את הטירוף"

 

 

בחלקת גדולי האומה בהר הרצל התקיים בצהריים (ד') טקס האזכרה הממלכתי לציון 22 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. יובל רבין, בנו של יצחק, עקץ בנאומו את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "רבין לא יצר חקיקות, לא ברח מאחריות ולא התבכיין".

 

יובל רבין, בנו של יצחק ז"ל, תקף באזכרה את נתניהו: "רבין ורעייתו לא אותרגו על ידי התקשורת. רבין לא יצר חקיקות, לא ברח מאחריות ולא התבכיין. גם כשהיה חשוף לגלי השטנה הנוראיים ביותר הוא היה ראש הממשלה של כולם. לא כך הדברים היום".

יובל רבין. "אבא לא ברח מאחריות ולא התבכיין" (צילום: מרק ישראל סלם) (צילום: מרק ישראל סלם)
יובל רבין. "אבא לא ברח מאחריות ולא התבכיין"(צילום: מרק ישראל סלם)

הוא הוסיף: "רשימת הבוגדים מתארכת מיום ליום. לבנק המטרות מצטרפים חדשות לבקרים - מרמטכ"לים, מפכ"לים, ראשי מוסד ועד יוצרים שדעותיהם אינם נוחות, ואין מי שיגיד 'עד כאן, עצרו את הטירוף הזה'".

 

"אני רוצה שיהיה ברור, מה שהיה לפני 22 שנה היה רצח. הוא היה פוליטי. מטרות הרצח היו ברורות ומוגדרות וכן הייתה הסתה , זו האמת , איתה עלינו להתמודד. לא מסמוס מסרים , לא תיוך עובדות לא בריחה למחוזות קונסספרציה יסללו את הדרך לאיחוי שהוא כה חשוב לנו", אמר רבין.

 

בנו של ראש הממשלה הוסיף: "אנחנו לא יכולים להבליג יותר על כך שיום יום שעה שעה יצחק רבין מוגדר כרוצח, כמי שאחראי למותם של אלפי ישראלים עד כאן רבותיי. כל החלטה של כל ראש ממשלה יש לה השלכות. לא יצחק רבין ולא ראשי ממשלה אחרים בהווה ובעבר הם רוצחים. צריך לעצור את אלה שממשיכים ללבות את השנאה ואת ההסתה למי שקבור פה 22 שנה". 

נתניהו. "הכרעות לאומיות מתקבלות בקלפי" (צילום: סנטרל הפקות) (צילום: סנטרל הפקות)
נתניהו. "הכרעות לאומיות מתקבלות בקלפי"(צילום: סנטרל הפקות)

מוקדם יותר נאם בטקס ראש הממשלה בנימין נתניהו שאמר: "רצח רבין מחייב להוקיע את האלימות באשר היא, ואחת כמה וכמה לאלימות שמכוונת נגד מנהיגי ציבור. חופש הוויכוח וחופש הביטוי חייבים להישמר, אוי לנו אם זה לא יהיה כך. אנו מחויבים ללא סייג לכלל הדמוקרטיה הבסיסי, הכרעות לאומיות מתקבלות בקלפי ורק בה".

 

הוא הוסיף: "רבין חזר על התחייבותו שלא לעקור אף יישוב במסגרת הסדר הביניים, עמדתי היא שגם במסגרת הסדר הקבע אין לעקור יישובים - לא יהודיים ולא ערביים. זו לא רק עמדתי, זו גם עמדתם של רוב אזרחי ישראל. אנחנו יכולים להתאחד סביב תפיסת הביטחון של רבין שמקובלת על רוב העם, שהיא הכרחית להבטחת עתידנו והשגת שלום עם שכנינו".
 

נתניהו התייחס גם לאמירותיו המדיניות של רבין והשווה אותן לדעותיו המדיניות: "רבין הזהיר מפני השימוש המוגבר משטחים פלסטיניים לשימוש טרור נגדנו, הוא קבע שלא נחזור לקווי יוני 1967, רבין חייב את השארת ירושלים כבירת ישראל בריבונות ישראל".

 

ריבלין בהר הרצל. "רצח רבין היה אחד מרגעי השבר בישראל" (צילום: סנטרל הפקות) (צילום: סנטרל הפקות)
ריבלין בהר הרצל. "רצח רבין היה אחד מרגעי השבר בישראל"(צילום: סנטרל הפקות)

בתחילת האזכרה הממלכתית אמר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין: "22 שנים עברו מאז שהותר ונשפך דמו של יצחק רבין, דמו של ראש ממשלה, מנהיג, לוחם ומצביא. כבר יותר מ-20 שנה מאז הבנו כי גם בקרבנו מהרסים ומחריבים. רצח רבין היה מרגעי השבר הגדולים של העם בישראל. מצב חירום. רגע שבו, אולי לראשונה, הממלכתיות הישראלית, הדמוקרטיה הישראלית, עמדו תחת סכנה ואיום מוחשיים". 

 

ריבלין הוסיף: "דמוקרטיה אמיתית יכולה וצריכה לשאת מחלוקת. דמוקרטיה חיה ותוססת יכולה וצריכה לאפשר שיח גם אם הוא כואב, גם אם הוא יורד לתשתית. אבל דמוקרטיה לא יכולה לאפשר אלימות, ויתרה מכך, היא מוכרחה להוקיע את האלימות ואת האלימים מתוכה".

חיות ונתניהו בהר הרצל (צילום: סנטרל הפקות) (צילום: סנטרל הפקות)
חיות ונתניהו בהר הרצל(צילום: סנטרל הפקות)

מלבד נתניהו וריבלין השתתף בטקס סגן יו"ר הכנסת חיליק בר - שמחליף את יושב הראש יולי אדלשטיין, שנמצא בביקור בקפריסין. כמו כן נוכחה בטקס הנשיאה החדשה של בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות.

 

קודם לכן פתח הנשיא ריבלין את אירועי הזיכרון הממלכתיים לזכר רבין באירוע "נר ליצחק" בבית הנשיא. "גם אם הממלכתיות דורשת תיקונים, אסור לנו לתת יד לכרסום בה", אמר ריבלין. "מדובר ברצח שלא היה רק כרסום הדמוקרטיה הישראלית, אלא קרע בה קריעה של ממש. למי שרצח ראש ממשלה וקרע קריעה של ממש ברקמה החיה של מדינת ישראל לא נוכל לסלוח לעולם. את השבר שנבקע והתרחב בעקבות הרצח אנו מנסים לאחות מאז ועלינו להמשיך בכך".

 

בשעה 17:00 נפתחה ישיבת מליאה מיוחדת בכנסת לזכרו של יצחק רבין בדקת דומייה. הנשיא, סגן יו"ר הכנסת, ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה יישאו דברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סנטרל הפקות
יובל רבין, בנו של רה"מ לשעבר רבין, ורה"ב נתניהו
צילום: סנטרל הפקות
מומלצים