שתף קטע נבחר

נתניהו משיב ליובל רבין: "מבין את כאבך, קורא לפיוס לאומי"

בנו של יצחק רבין תקף את ראש הממשלה מבלי לנקוב בשמו בטקס האזכרה לאביו בהר הרצל ואמר בין היתר: "רבין לא ברח מאחריות ולא התבכיין". נתניהו השיב לו בטקס בכנסת: "אני מרים את הכפפה, אני קורא לפיוס לאומי ולאחווה". יו"ר האופוזיציה הרצוג: "תפקיד הנהגה הוא לחדול משנאה ולמנוע השנאה"

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אחר הצהריים (יום ד') להאשמות שהפנה כלפיו יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח, בטקס האזכרה שנערך מוקדם יותר בהר הרצל. רבין הבן עקץ את נתניהו מבלי לנקוב בשמו ואמר בין היתר כי "רבין לא ברח מאחריות ולא התבכיין". נתניהו הגיב לדברים בישיבה מיוחדת שנערכה בכנסת: "תתפלא, יובל, אני מבין את הכאב שלך אל מול גלי ההכפשות וההשמצות נגד אביך. אתה פנית אליי, ואני מרים את הכפפה, אני קורא לפיוס לאומי ולאחווה". ynet העביר בשידור ישיר את הישיבה המיוחדת של הכנסת לציון 22 שנה לרצח יצחק רבין ז"ל.

 

בדבריו בהר הרצל אמר יובל רבין גם כי "רשימת ה'בוגדים' מתארכת מיום ליום. לבנק המטרות מצטרפים חדשות לבקרים - מרמטכ"לים, מפכ"לים, ראשי מוסד ועד יוצרים שדעותיהם אינם נוחות, ואין מי שיגיד 'עד כאן, עצרו את הטירוף הזה'". נתניהו הגיב כאמור לדברים בנאומו בכנסת, ואחרי שקרא לפיוס לאומי ולאחווה הוא אמר כי "עשיתי זאת פעמים רבות בעבר, אבל לאור קריאתך המרגשת אני שב וחוזר על המסר הזה במלוא העוצמה: אני קורא להתאחד סביב העקרונות הביטחוניים והמדיניים המשותפים היום לרוב העם".

 

יובל רבין וראש הממשלה בנימין נתניהו בהר הרצל (צילום: סנטרל הפקות) (צילום: סנטרל הפקות)
יובל רבין וראש הממשלה בנימין נתניהו בהר הרצל(צילום: סנטרל הפקות)

עוד אמר נתניהו בנאומו בכנסת: "החשש של רבין וגם שלי היה שהסכם אוסלו יביא לפרימת הביטחון ועליית הטרור המופנה כלפינו מהשטחים הפלסטיניים,  ולכן היה צריך להביא גישה מעודכנת אל מול גלי הטרור. לדעתי יצחק רבין הציג תפיסה מעודכנת זו מעל הדוכן הזה חודש לפני הירצחו. אמרתי בהר הרצל שרוב רובו של העם, רוב מכריע בעם, יכול להתאחד סביב עיקרי תפיסה זו, כמובן עם השינויים המתבקשים לאור עליית האיסלאם הקיצוני".

 

נתניהו פנה לילדיו של ראש הממשלה המנוח יובל ודליה ואמר: "יובל, אתה אכן לחצת את ידי בשנת 2009, אני זוכר את זה ואני מעריך את זה. אני רוצה לומר לך כמה דברים מלב אל לב וגם לך, דליה, שאנחנו מכירים משירותנו המשותף ביחידה. אני מבקש לומר לשניכם: הערכתי מאוד את אבא שלכם וגם חיבבתי אותו מאוד. במהלך השנים נפגשנו פעמים רבות, וכשהוא הביא את הסכם אוסלו, הוא פעל לפי שיקול דעתו לטובת מדינת ישראל, ואני פעלתי ופועל גם היום לפי שיקול דעתי לטובת מדינת ישראל".

 

ראש הממשלה הוסיף "אבל חלקתי עליו, ואגב, אמרתי וזה מתועד אין-סוף פעמים. הוא טועה, הוא לא בוגד - הוא טועה. אבל היו לי שיחות רבות אחרות איתו. כראש ממשלה וראש אופוזיציה מתקיימות שיחות כאלה בתדירות. שם הסכמנו על הרבה מאוד דברים. הוא אהב את הבירוקרטיה בערך כמו שאני אוהב אותה. דיברנו על הכלכלה, על הביטחון, על הסכם השלום עם ירדן, שנתתי לו גיבוי מוחלט, על שינוי תפיסת הממשל - שנינו תמכנו בבחירות ישירות לראש הממשלה".

"הוא טועה, הוא לא בוגד, הוא טועה". רה"מ נתניהו בכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"הוא טועה, הוא לא בוגד, הוא טועה". רה"מ נתניהו בכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), אמר בטקס בכנסת: "רבין נרצח ברצח פוליטי מובהק. הרוצח הנתעב לא הסתיר זאת כשדיבר על כך לפני הרצח ולאחריו. הוא ביקש לחסל ולהסיר את מנהיג ישראל מהדרך בה הוביל את העם באופן דמוקרטי. הוא ביקש לבלום החלטות ריבוניות של ממשלת ישראל שקיבלה את אמון הכנסת, בית הנבחרים של העם.

 

"אין להכחיש ואין להסתיר - הרצח בא על רקע מחלוקת ציבורית קשה ביותר בנוגע להסכם עם הפלסטינים. הרצח נישא על כתפיה של רוח גבית אלימה וקיצונית ששיאיה היו ב'פולסא דנורא', בכיכר ציון, בצומת רעננה, במכון וינגייט, בהתקפות מול ביתו של יצחק רבין, בהתקפות על שריו מול הכנסת ועוד ועוד מכל רחבי הארץ. 22 שנה חלפו מאז אותן שלוש יריות שפילחו את לב האומה. 22 שנה שהחברה הישראלית מתמודדת עם השלכות אותו מוצאי שבת מר ונמהר של ארבעה בנובמבר ואין היא מוצאת מנוח".

 

הרצוג אמר עוד: "בימי קדם הייתה ההנהגה הלאומית מורה על יום צום ואבל לאלפי שנים בגין רצח יצחק רבין, כמו על צום גדליה בן אחיקם. בעידן הנוכחי זה לא קורה. העם לא לובש שק ואפר ולא שואל את עצמו הכיצד קרה לנו האסון הזה?! הכיצד צעיר ישראלי בוגר מערכת החינוך וצה"ל נטל לעצמו את החירות לבצע את הנורא מכול כלפי מנהיג ישראלי?! כל שכן כלפי מנהיג גיבור ישראל.

 

"תפקידה של הנהגה הוא לחדול משנאה ולמנוע השנאה. חובתה לא לקרוע את העם לחתיכות. תפקידה של הנהגה הוא לשמור על ישראל מאוחדת ודמוקרטית, שמסוגלת לנהל ויכוחים פנימיים ולקבל הכרעות בכבוד, קשים ככל שיהיו, ללא שנאה וללא אלימות. כן, לקבל הכרעות קשות וכואבות, ורבין לא פחד מהכרעות - אבל תוך שמירה נוקשה של כללי יסוד דמוקרטיים בסיסיים".

"תפקידה של הנהגה הוא לחדול משנאה". ח"כ הרצוג (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"תפקידה של הנהגה הוא לחדול משנאה". ח"כ הרצוג(צילום: אלכס קולומויסקי)

לפני כן התקיים כאמור טקס האזכרה הממלכתי בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. "יש תואר שלא ניתן לקחת מרבין או לחלוק עליו", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס בהר הרצל. "'שומר חומות ירושלים'. הנאמנות הרבינית לירושלים, ההזדהות העמוקה עם העיר כמקור הקיום היהודי, לא הייתה אצלו דבר חולף. היא הייתה אצלו סלע איתן".

 

ריבלין הוסיף כי "רבין היה נכון לוויתורים למען ירושלים. ויתורים כואבים שעבורי היו כמו חיתוך בבשר החי, אבל כשזה הגיע לירושלים, רבין היה חומה, חומה בצורה. דמוקרטיה אמיתית יכולה וצריכה לשאת מחלוקות, אך דמוקרטיה לא יכולה לאפשר אלימות ויתרה מכך היא מוכרחה להוקיע את האלימות ואת האלימים מתוכה משום שהיא מכרסמת את יסודות הדמוקרטיה כפי שרבין אמר בנאומו האחרון".

 

ראש הממשלה נתניהו אמר בטקס כי "חופש הוויכוח וחופש הביטוי חייבים להישמר. אוי לנו אם זה לא יהיה כך. אנחנו מחויבים ללא סייג לכללי הדמוקרטיה הבסיסיים. הכרעות לאומיות מתקבלות בקלפי".

 

נתניהו התייחס בנאומו לנאום האחרון של רבין בכנסת, חודש לפני הרצח. "הנאום הזה עמד על הכרח להחזיק חבלי מולדת בעת ובעונה אחת. הוא קבע שלא נחזור לקווי 1967. זו עמדתי וזו עמדתם של רוב אזרחי ישראל. רבין חייב את השארת ירושלים כבירת ישראל בריבונות ישראל. זו עמדתי ושל רוב אזרחי ישראל", אמר נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סנטרל הפקות
יובל רבין ורה"מ בנימין נתניהו
צילום: סנטרל הפקות
מומלצים