שתף קטע נבחר

השר אריאל ישתתף בעצרת לזכר רבין: "עשו עוול גדול מאוד לציבור שלם"

שר החקלאות, מבכירי חזית הימין בפוליטיקה הישראלית, ישתתף לראשונה בעצרת לזכר רצח ראש הממשלה בתל אביב. "עדיפה אהבת חינם משנאת חינם", הסביר השר אריאל בריאיון לאולפן ynet. וגם: התייחסות חברי הכנסת נחמן שי ותמר זנדברג לאכזבה בשמאל מאופייה של העצרת במוצאי שבת

 

  

שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) התראיין הבוקר (יום ה') לאולפן ynet והתייחס להחלטתו להשתתף בעצרת הזיכרון שתיערך במוצאי שבת בתל אביב לציון 22 שנים לרצח של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. "יש כאן ניסיון לשנות את השיח ואני חושב שעדיפה אהבת חינם משנאת חינם. היות שהמארגנים מנסים לתת לזה אופי אחר, חשבתי שטוב לבוא", אמר השר אריאל לקראת העצרת השנתית בכיכר רבין.

 

אריאל, שבעת הרצח שימש כמזכ"ל מועצת יש"ע, אמר בהתייחסו להקבלה שנעשית בנוגע להסתה בזמן הרצח להסתה כיום כי "אנחנו יודעים מי ירה, אנחנו יודעים שהוא יושב בכלא. חלק משמעותי מההסתה היה על ידי גורמים מוסמכים במדינת ישראל שעשו עוול גדול מאוד לציבור שלם. זה דבר שלא ייעשה, ואני חושב שהלקח הזה נלמד".

 

על השאלה האם הוא חושב שיש סיכוי לרצח פוליטי נוסף השיב השר אריאל כי "אי אפשר להגיד במקומותינו שאין שום סיכוי. אני חושב שהסיכוי קטן מאוד, הייתי אומר אפילו בלתי אפשרי בגלל שהמציאות לימדה את כולנו בדרך הכי קשה מה המשמעות של זה, ולכן גם טוב שאנחנו עושים את כל הטקסים כדי לזכור את זה".

"סיכוי קטן לעוד רצח פוליטי". השר אריאל (צילום: מארק ישראל סלם) (צילום: מארק ישראל סלם)
"סיכוי קטן לעוד רצח פוליטי". השר אריאל(צילום: מארק ישראל סלם)

 

הוא ציין עוד בנוגע להחלטתו להשתתף בעצרת במוצאי שבת כי "רבין היה ראש הממשלה שלי כמו שלך בדיוק, גם אם אתה שמאלן וגם אם אתה מהימין, הוא ראש ממשלה של כולנו, כך אני הרגשתי. הכרתי אותו אישית ופגשתי אותו פעמים רבות. היו דברים שהוא עזר בהם, והיו דברים שהוא הפריע לנו בהם. הכול נעשה מתוך כבוד הדדי. בהיותו ראש הממשלה שלי ומייצג סמל של הממלכה, ממלכת ישראל ומדינת ישראל, אני מתכוון להיות שם".

 

"מנסים למחוק את מה שהיה"

בתוך כך, במחנה השמאל גוברת המחלוקת בעקבות אופייה של העצרת. על החלטת המארגנים לשוות לאירוע אופי מפייס יותר בין ימין לשמאל ולמנוע נאומים של גורמים פוליטיים אמר ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) כי "כפי שזה מתנהל כרגע, זה הולך ומתעמעם משנה לשנה את הזיכרון של האירוע המרכזי, הדרמטי, הטראומתי, הדבר הגדול הזה שפקד את מדינת ישראל: רצח ראש הממשלה. אני בהחלט מוטרד ומודאג מכך שבעצם מנסים איכשהו למחוק את מה שהיה".

 

עם זאת, ח"כ שי ציין כי בכוונתו להגיע לעצרת. לדבריו, "כל סיעת המחנה הציוני תגיע ורבים מחברינו יהיו באירוע מפני שזה מה שיש. אבל אסור לשכוח שזה היה אירוע פוליטי ורצח פוליטי. האמירה הזאת של 'פוליטיקאים – מקומם לא פה' היא לא ממין העניין. זה לא עובד ככה. חייבים להזכיר ולהדגיש מה היה שם והקרב הגדול שלפנינו הוא בזירה הפוליטית".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בנושא זה כי "באופן אישי אני עדיין מתלבטת אם להגיע לעצרת. בתמונות מהעצרת שבה רבין נרצח אפשר לראות את הנוכחות של מרצ וגם מפלגת העבודה. הן בלטו בניראות כי זאת הייתה עצרת פוליטית. כן, אותה מילה גסה, כדי לתמוך בשלום שזו הדרך שרבין הוביל, וזו הייתה עצרת של מחנה השלום כדי לתמוך בדרכו אל מול ההסתה".

 

היא אמרה עוד כי "מצד אחד זה באמת מרגיש מאוד ציני שרואים שנבוא למלא שורות כדי לשמוע על הבמה מתנחלים ואיזשהו מסר של אחדות מזויפת שמטשטשת את המחלוקת הפוליטית שקיימת עד היום. מצד שני, העובדה שמרצ, שהיא חלק אינטגרלי ממחנה השלום, לא תהיה בכיכר, היא ניצחון לאותו מסר עמום, שטוח ומאחד כביכול, אבל רק כביכול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם
השר אריאל
צילום: מארק ישראל סלם
מומלצים