שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תמונות נדירות: צייד רודף אחרי צביה בלכיש
  תושב רהט שתועד מנסה לדרוס צבאים באזור לכיש לפני כשלוש שנים, הורשע במסגרת עסקת טיעון בבית המשפט ונגזר עליו קנס כספי בסך 12 אלף שקל ומאסר על תנאי לחודשיים. הנאשם שהבחין כי הוא מתועד בעת מעשה ע"י עזרא חדד, איש הסיירת הירוקה ברשות הטבע והגנים, נמלט מהמקום וחייהם של הצבאים ניצלו

  צילומים נדירים מזירת ציד בלכיש. חמישה חודשים אחרי שבית משפט השלום באשקלון הרשיע את וואחיד אלקרעאן, תושב רהט (37), בציד של צבאים ארץ ישראלים באזור לכיש לפני כשלוש שנים, נחשפים צילומים שתיעדו את הציד הבלתי חוקי.

   

   (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
   

  בית המשפט קנס אותו בעקבות עסקת טיעון ב-12 אלף שקל, מאסר על תנאי לחודשיים אם יבצע עבירה דומה בשנתיים הקרובות והתחייבות בסך של 30 אלף שקלים ל-3 שנים במידה וייתפס שוב בגין עבירת ציד של חיית בר מוגנת.

   

  על פי כתב האישום, בנובמבר 2014 תועד הנאשם בציד צבאים באמצעות רכב שטח בשטח אש מדרום לנחל אדוריים בחבל לכיש. "הנאשם רדף באמצעות הרכב, במהירות גבוהה, אחר שני צבאים ארץ ישראלים במטרה לפגוע בהם", כך נכתב בכתב האישום וצויין כי הנאשם ברח עם הרכב מהמקום כשהבחין ברכב פקחי רשות הטבע והגנים והסיירת הירוקה. מדובר בתיק ציד שנחשב לשגרתי, אך לידי ynet הגיע התיעוד הנדיר שהביא להרשעת הנאשם במעשי הציד.


   (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)

   

  "ראיתי כי הוא רודף אחרי שני צבאים"

  עזרא חדד, פקח הסיירת הירוקה ברשות הטבע והגנים היה באותה שעה בסיור במטווח 81 באזור שטח האש. לקראת הצהריים הוא הבחין ברכב של הנאשם מתקדם במהירות בשטח.


   (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)

  "הרכב נסע במהירות מטורפת לתנאי השטח ואז הבנתי שמשהו לא טוב מתרחש. ראיתי כי הוא רודף אחרי שני צבאים ארץ ישראלים, התחלתי מיד לצלם את האירוע בזמן הזה", מספר חדד ל-ynet. חדד היה מצוייד בציוד צילום עם עדשת טלה ארוכה שאיפשרה לו לתעד ממרחק רב את הנעשה.

   

  "לפני שהתחלתי לצלם, ראיתי כי צבי אחד הצליח לברוח לצד מחוץ לנתיב הדריסה. הבחור שהיה ברכב רדף אחרי צבי ארץ ישראלי נקבה ולאורך כל המרדף ניסה לדרוס את בעל החיים כדי לפגוע בו ברכב בחלקו הקדמי", הוא משחזר את אירוע הציד שנמשך זמן קצר.

   

  לדברי חדד, "האיש שהיה ברכב נראה כל הזמן כשהוא מביט אל הצבי ונוסע במהירות מטורפת ומסוכנת לתנאי השטח שהיו בו תעלות ואבנים. בזמן שכמעט פגע בצבי, ראיתי כי הבחור הבחין בי וברכב של רשות הטבע והגנים, הסתכל עם מבט אלי ואז הסתובב עם הרכב לכיוון דרום ונסע במהירות".

   

  חדד הצליח לתעד את מספר הרכב ודיווח על התקרית לממוניו ולפקח האזורי. לדבריו, כשהחל במרדף אחרי הנאשם, הוא נחסם על ידי קבוצת טרקטורונים שהפריעו לו במהלך הנסיעה וחסמו לו את דרכו. בזכות התיעוד אותר החשוד במעשים והוגש נגדו כתב אישום.

   

   (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)

   

  כ-3,000 צבאים ארץ ישראלים נותרו בישראל

  הציידים נוהגים להשתמש ברכבי השטח כדי לרדוף אחרי הצבאים, להרחיק פרטים מהעדר ולהתיש את הצבאים, ולבסוף הם דורסים והורגים אותם, ללא צורך בשימוש בכלי נשק.

   

  ד"ר דגנית בן-דב, הממונה על חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות, נתנה ביטוי לחשש מפגיעה מהותית בצבאים בחוות דעת שהוגשה לבית המשפט בתיק ציד של צביה בהיריון שנדרסה על ידי טרקטורון לפני כשלוש שנים.

   

   (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)

   

  בן-דב הסבירה בחוות הדעת כי הצבאים "בהיותם בעלי חיים ניצודים, הינם בעלי רגישות רבה לכל שינוי בסביבתם הקרובה: מזג אוויר, ריחות לא מוכרים,

  קולות פתאומיים, שינויים חברתיים בעדר. הסביבה הטבעית משתנה כל הזמן והצבאים מגיבים במהרה לכל חשד קל שבקלים, בחרדה קיומית לחייהם. ריצה מפוחדת בעת בריחה מכלי רכב מלווה בקריאות המתריעות על סכנה, זינוק וריצה מהירה".

   

  להערכת בן-דב, "נסיעה פרועה בכלי רכב בסמיכות לחיות בר, ובמיוחד מרדף מכוון אחריהן, גורמים לסבל רב לבעלי חיים כאלה. המאמץ המתמשך, בו הם נסים על נפשם בניסיון להציל את חייהם, מביא לעקה נפשית בלתי נסבלת לזמן האורך יותר מדקות בודדות, ובדומה לאדם, חרדה נפשית מתארכת המלווה בפעילות גופנית מוגברת גורמת, בסופו של דבר, לפגיעה מערכתית העלולה להסתיים במוות".

   

   (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
  (צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)
   

   

  רשות הטבע והגנים:  פועלים להעלאת רף הענישה

  מאז התקרית, חלפו כשנתיים עד להחלטת בית המשפט שקבע כי לנאשם לא היה היתר ציד והוא צד חיית בר מוגנת ללא רישיון ובשיטה אסורה בחוק. בעקבות הסדר טיעון, הנאשם אב ל-12 ילדים ללא עבר פלילי, הודה באשמה והתחייב שלא לבצע עבירות דומות בעתיד.

   

  שי פרץ, עורך דין פלילי בלשכה המשפטית של רשות הטבע והגנים מציין כי בעקבות התערבות איש הרשות, פעולת אכיפה מהירה מנעה את הדריסה והציד של הצבי.

   

  "החוק והפסיקה מעניקים פרשנות רחבה למונח ציד המאפשרת לנו העמדה לדין בכל נקיטה של פעולה שכוונתה לפגוע בחיה, בשלומה או בחירותה של חיית הבר", הוא אומר. "בימים אלו בפרט ולאורך תקופה ארוכה בכלל אנו פועלים ביתר שאת מול בתי המשפט על מנת להמשיך ולהעלות את רף הענישה של עבירות ציד כך שיכללו גם עונשי מאסר ממשיים וממושכים ובמקרים המתאימים אף את חילוטם של הרכבים ששימשו לציד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תמונות נדירות: צייד רודף אחרי צביה בלכיש"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים