שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הנהגת קטלוניה במעצר: "צו בינ"ל לנשיא המודח"

  בית המשפט העליון בספרד הורה להשאיר במעצר שמונה שרים בממשלת קטלוניה המודחת, שנאשמים בהמרדה אחרי הכרזת העצמאות. התביעה דורשת צו מעצר בינלאומי לנשיא המודח פוג'דמון ולארבעה שרים שנמצאים בבלגיה

  שופטת בבית המשפט העליון בספרד הורה להשאיר במעצר שמונה שרים בממשלת קטלוניה המודחת, אחרי שהתייצבו להעיד במדריד על אישומי ההמרדה נגדם. בנוסף דורשת התביעה בספרד צווי מעצר בינלאומיים לנשיא קטלוניה המודח קרלס פוג'דמון ולארבעה שרים נוספים, שנסעו לבריסל אחרי שהתובע הכללי בספרד הודיע שבכוונתו להגיש נגדם כתבי אישום על המרדה.

   

  עיתון בספרד דיווח כי השופטת בבית המשפט העליון כבר הוציאה צווי מעצר בינלאומיים נגד פוג'דמון וחבריו שנמצאים בבלגיה. גורם בבית המשפט אמר הערב לרויטרס שהצו יפורסם ככל הנראה מחר.

  שרים בממשלת קטלוניה המודחת, היום במדריד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  שרים בממשלת קטלוניה המודחת, היום במדריד(צילום: רויטרס)
   

  "הנאשמים שיחקו תפקיד מרכזי בהנעת תהליך הפרישה, שתוכנן בקפידה, והתגברו על מכשולים שונים שהיו עשויים לגרום להם לסטות מיעדם הסופי", אמרה השופטת בהחלטתה לעצור את שמונת השרים. היא אמרה כי הנאשמים חייבים להישאר במעצר מחשש שהם ישמידו ראיות לקראת משפטם.

   

  שר תשיעי שאמור היה להיות במעצר, סנטי וייה, שוחרר בערבות לבקשת התביעה. שר העסקים לשעבר התפטר מהפרלמנט הקטלוניה לפני הכרזת העצמאות, וניסה לקדם דיאלוג בין ממשלת קטלוניה לממשלת ספרד.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי הדיח ביום שישי את פוג'דמון וממשלתו והעביר את הסמכויות השלטוניות למדריד, שעות אחרי הכרזת העצמאות החד צדדית של קטלוניה. עורך דינו של פוג'דמון בבלגיה, לשם נסע הנשיא המודח יחד עם ארבעה שרים בממשלתו, אמר כי מרשו לא יחזור לספרד כל עוד האקלים הפוליטי "לא טוב" – אך ישתף פעולה עם מערכת המשפט ולא יתנגד למעצר.

   

  "אם הם יבקשו הוא ישתף פעולה עם מערכת המשפט בספרד ובבלגיה", אמר עורך הדין פול בקארט לרויטרס, אחרי שפוג'דמון התעלם מהזימון להעיד בבית המשפט העליון במדריד ולהשיב על אישומי ההמרדה, ההסתה והשימוש הלקוי בכספי ציבור. במסיבת עיתונאים השבוע פוג'דמון הכחיש שהוא נסע לבלגיה כדי לבקש מקלט, ואמר כי מטרת הנסיעה היא שיוכל לדבר בחופשיות.

  קרלס פוג'דמון במסיבת עיתונאים בבריסל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  קרלס פוג'דמון במסיבת עיתונאים בבריסל(צילום: EPA)
    

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מעצרם של השרים המודחים, ונסיעתו של פוג'דמון לבלגיה, מקשים על הפוליטיקאים הבדלנים בקטלוניה להיערך לבחירות הבזק האזוריות שעליהן הכריזה הממשלה במדריד, שיתקיימו ב-21 בדצמבר. הנשיא המודח אמר שלשום כי הוא יחזור לספרד רק אם ממשלת ספרד תעמוד בכמה תנאים, שאותם לא פירט. הוא אמר כי ההחלטה להעמיד אותו ואת חבריו לדין מראה כמה הממשלה בספרד תוקפנית.

   

  20 מחברי הממשלה הקטלאנית המודחת זומנו לשני בתי משפט במדריד כדי להעיד על חלקם במשאל העם ב-1 באוקטובר, שהתקיים בניגוד לאישור ממשלת ספרד, והוביל להכרזת עצמאות חד צדדית מספרד. 15 חברים הגיעו. כאמור, פוג'דמון וארבעה מהשרים המודח נמצאים בבלגיה.

   

  כל חברי הקבינט, מלבד אחד, סירבו להשיב היום על השאלות של התביעה בבית המשפט העליון. התביעה בספרד פתחה בחקירה שיכולה להימשך כמה שנים עד שייפתח משפט בעניין ההנהגה הקטלאנית המודחת. העונש המירבי על עבירות ההמרדה, ההסתה והטיפול הלקוי בכספי ציבור הוא 30 שנות מאסר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים