שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צלילים של תקווה

  לקראת הופעתו הקרובה של עידן רייכל בניו יורק, שחר עזאני מקדיש לאמן הישראלי טור מיוחד, כהוקרה על היותו שגריר תרבות, כזו המאפשרת לבנות גשרים בין אנשים, חברות ומדינות, אחד מהיעילים ורבי העוצמה שבשפה הבינלאומית.

  הפרויקט של עידן רייכל, כמו גם עידן עצמו, הינם שם דבר והפכו למותג לא רק בישראל, אלא גם ברחבי העולם. רבים משיריו של רייכל היו ללהיטים גדולים אשר סחפו אחריהם רבים ולא מעט זוגות צעדו בחופתם לצליליו הנוגעים ומילותיו העמוקות. אין צל של ספק כי עידן הוא מוזיקאי מוכשר אשר סלל דרכו לצמרת בזכות ולא בחסד, אולם האמת היא שעידן הוא הרבה יותר מכך.

   

  לאורך השנים זכיתי להכיר ולראות את עידן בהופעותיו השונות ברחבי העולם וכמי שפועל למען מדינת ישראל ותדמיתה לאורך שנים, לגאווה היה לי לשמוע

  את עידן לא רק שר, אלא גם מדבר על ארצו, מולדתו. כך, למשל, לפני מספר שנים ליוויתי את עידן בביקור בקולג' למוזיקה בפרברי לוס אנג'לס, אזור המאוכלס באנשים קשי-יום הרחוקים מרחק שנות אור מאור הזרקורים ההוליוודי. בטרם נכנסו לכיתה, עטה רייכל את חיוכו הכובש ונכנס פנימה. הוא לחץ את ידי המורה ומיד פנה אל הנוכחים, אחז בכלי המוזיקה וניגן להם תוך שהוא מספר את סיפורו ומקשיב בסבלנות למה שיש להם לומר. זה היה רגע מיוחד, כזה של חיבור בין אנשים, בין יבשות, שלכולם סיפורים דומים של תקווה ורצון, של חלום והגשמה. לעולם לא אשכח את מילותיה של המורה, אשר לחשה באוזני בתום הביקור: "את זה התלמידים שלי לא ישכחו לעולם". ההשראה שניטעה בליבם בביקור לנצח תהיה קשורה בישראל ובמה שזו הביאה עימה לכיתתם בדמות כשרונו המיוחד של עידן.

   

   

   (צילום אלעד וייסמן) (צילום אלעד וייסמן)
  (צילום אלעד וייסמן)

  מדינת ישראל זכתה בעידן - לא רק בכישרונו המוזיקלי, אלא גם בהיותו שגריר תרבות, כזו המאפשרת לבנות גשרים בין אנשים, חברות ומדינות, אחד מהיעילים ורבי העוצמה שבשפה הבינלאומית. היה ברור כי עידן מבין את חשיבותה של ישראל – מעבר למחלוקות פוליטיות. אלו המבקשים לפגוע בישראל, לא עושים כך בשל מחלוקת על עניין כזה או אחר, אלא משום שהם מתנגדים לעצם קיומה של המדינה היהודית וזכות העם היהודי לארץ משלו, במולדתו ההיסטורית.

   

  לא משנה באיזו דעה פוליטית אנו אוחזים, כולנו נמצאים עומדים כחומה בצורה להגן על זכותנו לדון ולהתדיין, לחלוק ולהתקיים. באישיותו הרבגונית של עידן אשר באה לידי ביטוי גם במוזיקה שלו, הוא מצליח לגשר על פערי תרבות ופערי מרחק וזמן. התפקיד שהוא ממלא חשוב מאין כמוהו בטיפוח וחיזוק הקשר שבין ישראל והתפוצות ובין יהודים ואנשים מכל רחבי העולם. מעל הכל, מרומם נפש היה לראות את ההשפעה החיובית של עידן בתוך ישראל: מוזיקה עם נגיעה אתנית, אתיופית ואחרת, אשר עצם השמעתה במרחב הציבורי הישראלי חודרת ללב ולנשמה ומחברת גורמים בתוך החברה הישראלית. בתוך המאבק היומיומי של הקיום, עולה קול גדול של שייכות - באוטובוס, במסעדה, בבית - אשר מזכיר לכולנו בישראל, לא משנה מהיכן באנו או הגיעו הורינו, שאנחנו כולנו בבית.


   

  בעוד כשבוע ומחצה, ביום שלישי 14 בנובמבר 2017, אני וצוות STANDWITHUS NEW YORK נארח את עידן במסגרת אירוע הגאלה השנתי שלנו ונכיר לו תודה מקרב לב על תרומתו העצומה כשגריר תרבות של ישראל למיליוני מעריצים ברחבי העולם. עידן, באישיותו וכישרונו, מבטא את מהות התרבות והמוזיקה - להסיר מחיצות בין עמים ותרבויות ולתרום לאווירה חיובית יותר בעולם.

   

   

  אשרי האדם שזו מהותו, והאמן שזו מורשתו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים