שתף קטע נבחר

ביקורת חריפה: עשרים פרארי - על רחבת הכותל

החניה ברחבת הכותל אסורה - אבל כעשרים מכוניות פרארי חנו בה הבוקר, במסגרת אירוע לשבעים שנות פרארי. לא כולם אהבו את הרעיון של שימוש מסחרי במקום הקדוש ליהודים: "עצוב לראות את רמת הזלזול". "הקרן למורשת הכותל": "מדובר בביקור ולא באירוע יחסי ציבור". השר לשירותי דת ורב הכותל: "ביום ראשון - ישיבה להפקת לקחים"

 

תצוגת מכוניות ברחבת הכותל? המתפללים שהגיעו הבוקר לכותל המערבי בירושלים הופתעו לגלות שורה של רכבי פרארי נוצצים החונים בסמוך לרחבת הכותל, זאת לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה קבעה בשנת 2011 כי החניה ברחבת הכותל איננה חוקית.

 

לזמני הדלקת נרות ויציאת השבת - היכנסו לכאן 

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הרכבים היוקרתיים הגיעו במסגרת אירוע של חברת פרארי, שציינה הבוקר 70 שנים להיווסדה עם טיול של כעשרים מכוניות ברחבי הארץ. באופן חריג, הורשו המכוניות להיכנס עד לרחבה עצמה, ועוררו סקרנות רבה מצד העוברים והשבים. ואולם בין המתפללים היו מי שזעמו על השימוש המסחרי באחד המקומות הקדושים ליהדות, והגדירו את המעשה כ"ביזיון", "חילול השם" ו"בושה". "גועל נפש", התבטא אחד המגיבים. "זה ממש לא המקום לעשות בו מפגש מכוניות. עצוב לראות את רמת הזלזול במקום הקדוש ליהודים".

 

 (צילום: אופיר גונן) (צילום: אופיר גונן)
(צילום: אופיר גונן)

 

אין זו הפעם הראשונה שבה נשמעות טענות כלפי היחס המועדף שמקבלים בעלי ממון, שמכוניותיהם חונות ברחבת הכותל המערבי. סביבת הכותל סובלת ממצוקת חניה קשה, מאחר שחניון הרובע היהודי פתוח לתושבי הרובע בלבד, וחניון הר ציון מיועד לאוטובוסים ורכבי ביטחון. כך נאלצים אלפי המתפללים להחנות את רכביהם בחניונים המרוחקים מרחק רבע שעה לכול הפחות, או להשתמש בתחבורה ציבורית.

 

 (צילום: חדשות הסקופים) (צילום: חדשות הסקופים)
(צילום: חדשות הסקופים)

 

מתן אישורי חניה לכותל נעשה לבקשת "הקרן למורשת הכותל", או בכפוף לשיקול דעת של מפקד תחנת המשטרה במקום. זאת, על בסיס מקום פנוי, כאשר הדבר אינו מהווה סכנה בטיחותית ותוך מתן עדיפות לבעלי מוגבלויות.

 

ביום ראשון: "ישיבה להפקת לקחים"

השר לשירותי דת, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס), אמר כי הוחלט לקיים ישיבה כבר ביום א', "עם כל הגורמים הנוגעים בדבר", כדבריו, "על מנת להפיק לקחים ולמנוע מקרים אלו בעתיד". 

 

 (צילום: אופיר גונן) (צילום: אופיר גונן)
(צילום: אופיר גונן)

 

עוד אמר, כי הביע בפני רב הכותל את מורת רוחו. "אין כל מקום לתצוגות ראווה במקום קדוש זה. הובהר לי כי לא הייתה כל כוונה לתצוגת המכוניות, וכי מנכ"ל חברת פרארי ביקש להגיע לביקור בכותל מלווה במספר רכבים אשר עזבו את המתחם לאחר 10 דקות". 

 

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', מסר בתגובה כי יערוך ביום ראשון תחקיר לאירוע, על מנת להפיק לקחים ולמנוע בעתיד אירועים מסוג זה: "האירוע הבוקר היה היענות תמימה לבקשה לאפשר חניה בשעת בוקר מוקדמת למספר דקות של סיור בירושלים, שערכו חברי ההנהלה הבינלאומית של יצרנית הרכב הבינלאומית. למותר לציין כי לא נגבה תשלום כלשהו בגין הביקור".

 

יבואנית פרארי: "הכול נעשה באישור"

מחברת "אוטו איטליה", יבואנית פרארי בישראל, נמסר בתגובה: "בכול העולם מציינים 70 שנה לפרארי. הכול נעשה בתיאום והמכוניות חנו במגרש חנייה באישור. דבר לא נעשה לפגוע חלילה לפגוע במעמד הכותל. אנו מאמינים שהתמונות של הרכבים יעשו שירות נפלא ליחסי הציבור של ישראל בעולם, שיחד עם העולם מציינת 70 שנה להיווסדה".

 מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר בתגובה: "אנו מביעים מביעה פליאה רבה על אישור זה אשר ניתן למיזם מסחרי גרידא, במיוחד כשמדובר במכונית שהינה ההפך הגמור מ'והצנע לכת עם אלוקיך'. האם צבעה האדום של המכונית סמוק יותר מכל אדם אחר שבא להתפלל?"

 

בתנועה הוסיפו כי "כאתר לאומי אין להפוך את הרחבה לגימיק מסחרי, והדבר צורם במיוחד על רקע העובדה שמשנה לשנה מתרבות החמרות הצניעות ברחבה, אך הן ממוקדות רק בצניעותן של נשים, וכלל לא בצניעות במובנה הרחב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופיר גונן
קרוב לקדושה
צילום: אופיר גונן
מומלצים